Problemy ze snem u maluszka – skąd się biorą i co z nimi zrobić?

noworodek nie chce spać
Powodów, dla których noworodek nie chce spać, jest wiele. Mogą to być bolesne kolki lub inne dolegliwości, ale także zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, hałas, zbyt intensywne światło lub nadmiernie suche powietrze | fot.: materiał partnera

Problemy ze snem noworodka mogą mieć wiele przyczyn. Niezależnie od powodu nie jest to jednak stan korzystny dla zdrowia dziecka i należy znaleźć optymalne rozwiązanie. Dziecko podczas snu rośnie i intensywnie się rozwija, ponieważ to właśnie wtedy wydzielany jest hormon wzrostu. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrowy sen malucha i jak radzić sobie z tym, że nie chce spać.

Noworodek nie chce spać – dlaczego?

Powodów, dla których noworodek nie chce spać, jest wiele. Mogą to być bolesne kolki lub inne dolegliwości, ale także zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, hałas, zbyt intensywne światło lub nadmiernie suche powietrze. Dziecko nie chce też spać, gdy jest nadmiernie pobudzone lub głodne. Ale także samo karmienie, a właściwie nieprawidłowa jego technika może powodować problemy ze snem. Kiedy dziecko je łapczywie, zasysa wraz z mlekiem powietrze, co sprawia, że w jego jelitach gromadzą się gazy. Powoduje to wzdęcia i bolesne kolki, a to sprawia, że noworodek nie chce spać.

Mity na temat snu noworodka

Jest mitem, że noworodek powinien spać nieprzerwanie przez kilka czy kilkanaście godzin. Wprawdzie maluch w pierwszych miesiącach życia przesypia większą część dnia, ale sen może, a nawet powinien być przerywany, chociażby na karmienie. Noworodek powinien jeść co 2-3 godziny, więc jest oczywiste, że nie może spać głębokim snem przez kilkanaście godzin.

Kolejnym mitem jest jednak to, że niedostateczna ilość snu dziecku nie zaszkodzi. Zaszkodzi, i to bardzo, ponieważ w czasie snu wydzielany jest hormon wzrostu niezbędny do prawidłowego rozwoju. Kiedy noworodek nie chce spać, jest to powód do niepokoju. W czasie snu w organizmie dziecka zachodzi szereg ważnych procesów, więc problemom ze snem należy zaradzić.

Noworodek nie chce spać – co robić?

Jak zachęcić maluszka do snu? Jest na to kilka prostych, bezpiecznych i skutecznych domowych sposobów. Wieczorem przyda się ciepła kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego, którego zapach wyciszy i uspokoi dziecko. Delikatny, kojący masaż także podziała usypiająco. Można zaśpiewać dziecku kołysankę, co od wieków jest sprawdzonym sposobem na radzenie sobie w sytuacji, gdy noworodek nie chce spać. W pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko, powinna być odpowiednia temperatura (około 20-21 stopni Celsjusza) i przyćmione światło. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Noworodek nie chce spać, gdy jest mu za gorąco, nie należy zatem przegrzewać dziecka. Ubranko powinno być przewiewne i dostosowane do temperatury powietrza. Pomieszczenie warto też przewietrzyć przed położeniem dziecka spać. Problemy ze snem może też powodować zatkany nos. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas specjalny aspirator albo woda morska w sprayu.

Czy warto iść do lekarza?

Brak snu u noworodka to duży problem. Jeśli dziecko nie chce spać, może to oznaczać także problemy zdrowotne, dlatego sytuacji, gdy noworodek nie chce spać, nie należy lekceważyć. Warto pójść do lekarza i zasięgnąć jego porady. Przyczyna tego, że maluch nie śpi, może być błaha, ale konsultacja wykluczy poważniejsze powody. Lekarz doradzi też właściwy sposób postępowania, tak by zachęcić dziecko do spania i by jego sen był odpowiedniej jakości.

Materiał partnera

Tags from the story
,