Zatwardzenia u małych dzieci nie są rzadkością. Choć najczęściej występują u maluchów w wieku dwóch lub trzech lat, istnieje też możliwość zaparcia u najmłodszych. Jak rozpoznać zatwardzenie u dziecka i jak z nim radzić?
Objawy zaparcia u małych dzieci
Oprócz regularnych posiłków, maluch powinien regularnie wypróżniać się. Naszą uwagę powinno przykuć wypróżnianie się rzadziej niż dwa razy w tygodniu lub bolesne oddawanie stolców. Ból związany z zaparciem może powodować, że dziecko nie będzie chciało się wypróżniać, a u części dzieci zatwardzenie wiąże się także z odrobiną krwi w stolcu.
Warto jednak pamiętać, że u niemowląt, których dieta składa się wyłącznie z mleka matki lub mleka modyfikowanego, wypróżnianie się dwa razy w tygodniu jest normą, dlatego warto pilnować pozostałych z możliwych objawów zatwardzenia.
Przyczyny zatwardzenia u maluchów
Zatwardzenia u dzieci sygnalizują o zaburzeniu funkcjonowania układu pokarmowego lub jego niedojrzałości. U małych dzieci najczęstszą przyczyną zatwardzenia lub biegunki jest zmiana pokarmu i rozszerzenie diety o nowe rodzaje pokarmów – przykładowo, po wprowadzeniu do diety pierwszych bezmlecznych owocowych i warzywnych pokarmów lub po wprowadzeniu twardego jedzenia. Organizm malucha potrzebuje czasu na oswojenie się z nowym pokarmem, dlatego zaparcie jest krótkotrwałym problemem.
Jedną z rozpowszechnionych przyczyn zatwardzenia u dzieci jest odwodnienie organizmu, w przypadku którego bardzo łatwo jest temu zapobiec. Brak wystarczającej ilości płynów w zależności od wieku dziecka może być uzupełniony dodatkową porcją mleka, herbatki ziołowej, soku lub wody.
Pośród przyczyn powodujących zatwardzenie u małych dzieci, które występują nadzwyczaj rzadko, jest choroba Hirschsprunga. Jest to wada wrodzona, która jest diagnozowana w ciągu kilku tygodni po porodzie malucha. Choroba Hirschsprunga uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie jelit dziecka.
Przyczyną zatwardzenia może być nie tylko faktor fizyczny. Problem ten może być powodowany także przez wskaźniki psychologiczne i emocjonalne. Problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych, często są powodowane przez dużą ilość stresu.
Przeczytaj więcej na temat zaparć u niemowląt: https://humana-baby.pl/blog/zaparcia-u-dzieci/
Leczenie i zapobieganie zatwardzeniom u małych dzieci
Podstawą do zapobiegania dużej ilości schorzeń i chorób jest zdrowy tryb życia i zbilansowane odżywianie. W przypadku małych dzieci jest to wzbogacona dieta składająca się z warzyw, owoców, mleka, a także właściwej ilości herbatek ziołowych, wody i innych płynów. Przykładowo, w ofercie producenta pokarmów dla dzieci Humana Baby znajdziesz produkty wspierające małe brzuszki, takie jak specjalistyczne mleko modyfikowane Humana Anticolic.
Pierwsze lata życia dziecka są kluczowe do jego rozwoju emocjonalnego i fizycznego, dlatego warto od najmłodszego przyzwyczajać malucha do codziennej aktywności fizycznej. Specjaliści zalecają także kilkuminutowy masaż brzuszka malucha.
W bardziej skomplikowanych przypadkach może pojawić się potrzeba zastosowania środków farmakologicznych, jednak w żadnym przypadku nie wolno podejmować tego typu decyzji bez konsultacji z lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym.
Materiał partnera zewnętrznego