Gry planszowe na spotkanie z przyjaciółmi

Spotkanie planszówki
Planszowe spotkanie ze znajomymi nie tylko umocni kontakty towarzyskie, ale także pozwoli na rozluźnienie i umilenie czasu | fot.: stock.aodbe.com

W czasach Internetu może się wydawać, że spotkania, na których znajomi zbierają się, aby wspólnie grać w planszówki już nie są tak popularne jak kiedyś – ale nic bardziej mylnego! Cały czas oferta z grami się powiększa, a do już istniejących zostają tworzone kolejne dodatki, które je jeszcze bardziej urozmaicają.

Jak zorganizować spotkanie planszówkowe?

Przede wszystkim należy przemyśleć ile i jakie osoby zamierza się zaprosić. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość gier planszowych posiada limity osób, które mogą jednocześnie grać. Trzeba więc przemyśleć czy zaprosimy wystarczająco znajomych, aby zapewnić minimalny limit wymagany do rozpoczęcia gry, jak i czy nie skończy się tak, że ilość osób będzie zbyt duża.

Należy też wziąć pod uwagę preferencje wszystkich graczy – czy wolą planszówki opierające się na taktyce, rywalizacji, kooperacji, a może coś bardziej kreatywnego i zabawnego? Warto to wcześniej wspólnie przedyskutować i umówić się, jakie gry najlepiej zabrać na takie spotkanie.

Kolejną ważną rzeczą, która z pewnością umili wspólne granie jest zorganizowanie jedzenia i picia. Różne przekąski będą świetnym pomysłem, ponieważ granie w gry planszowe potrafi pochłonąć na wiele godzin. Jeżeli spotkanie odbywa się w porze obiadowej, lub czas jego trwania jest szacowany na dosyć spory, warto przemyśleć też konkretniejszy posiłek, np. zamówienie pizzy, kebabów lub sushi. Powinno to dodatkowo uatrakcyjnić spotkanie. Picie też powinno być dostosowane do wieku, jak i charakteru towarzystwa – niektórzy świetnie bawią się przy gazowanych, słodkich napojach, inni wolą spotkać się przy alkoholu, a może akurat znajomi są fanami napojów na ciepło w stylu kawy i herbaty? Opcji jest wiele, ale właśnie dzięki temu akcentowi można sprawić, że spotkanie będzie zdecydowanie przyjemniejsze.

Jakie planszówki wybrać?

Osadnicy z Catanu to gra, która podbija serca co raz większemu gronu fanów gier planszowych. Jest oparta na taktyce i rywalizacji, gdzie wersja podstawowa przeznaczona jest dla 3-4 graczy, lecz dzięki dodatkom można grać nawet w 6 osób. Polega na budowaniu dróg, osad i miast, za które dostaje się punkty niezbędne do wygranej. Dodatkowym atutem tej gry jest plansza z wyjmowanymi elementami, które rozmieszcza się losowo, co powoduje, że żadna rozgrywka nie będzie taka sama.

Cytadela jest to gra od 2 do 8 osób. Również polega na zaplanowaniu taktyki i rywalizacji. Jej zdecydowanym atutem są piękne karty, jak i to, że gra zawiera ich 3 zestawy, co umożliwia rozgrywanie różnych wariantów. Gracze w każdej rundzie przekazując sobie kolejno talię kart wybierają po jednej postaci o unikalnych zdolnościach, które mogą przydać im się w danej rozgrywce, np. kradzież monet, czy możliwość zburzenia dzielnicy innego gracza. Zbierając monety i karty uczestnicy rozgrywki muszą wybudować 7 dzielnic, a gracz, który wybuduje te najbardziej kosztowne wygrywa.

Dixit togra dla 3-8 osób, opierająca się na kreatywności. Jedna osoba wymyśla skojarzenie do swojej karty – może to być także dźwięk, cytat, czy tytuł filmu – reszta graczy wykłada karty, które im się z tym wiążą i grupa musi zgadnąć, która z wyłożonych kart należy do osoby wymyślającej. W tej grze jedynym ograniczeniem poza limitem osób jest tylko kreatywność graczy!

Warto rozejrzeć w sklepach za innymi, ciekawymi grami planszowymi – sprzedawcy w sklepie na pewno coś doradzą. Planszowe spotkanie ze znajomymi nie tylko umocni kontakty towarzyskie, ale także pozwoli na rozluźnienie i umilenie czasu. Organizacja takiego przyjęcia wcale nie jest trudna, a zabawa na pewno pozostanie niezapomniana!

KKR

Tags from the story
,