W życiu warto uprzedzać fakty, ponieważ pewnych sytuacji nie unikniemy. Trudne sytuacje losowe mogą zdarzyć się zarówno dziś, za rok czy za 10 lat. Dlatego bez względu na wiek warto mieć dopasowane ubezpieczenie na życie. Podpowiadamy, co zrobić, aby takie znaleźć.
Oczywistym jest, że nikt z nas nie chciałby złamać nogę, mieć udar mózgu czy wypadek samochodowy. Niestety sam fakt wypierania takich zdarzeń nie oznacza, że ich nie ma. Jeśli posiadamy polisę na życie obejmującą wspomniane zdarzenia, możemy liczyć na wsparcie finansowe ze strony towarzystwa ubezpieczeń. Wypłaci ono świadczenie jednorazowo lub w postaci comiesięcznej renty.
Gorzej, jeśli polisy nie mamy. Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy posiadamy na utrzymaniu współmałżonka, dzieci lub spłacamy kredyt mieszkaniowy. I choćby już z tych powodów warto zabezpieczyć się wcześniej.
Dobre ubezpieczenie na życie czyli jakie?
Przy wyborze ubezpieczenia pomoże nam z pewnością świadomość tego, czego najbardziej potrzebujemy – czy to wysokie odszkodowanie na wypadek śmierci, czy ochrona zdrowotna z obawy przed konkretnymi chorobami czy zabezpieczenie od wypadków samochodowych.
W wyborze odpowiedniego ubezpieczenia na życie pomocne będzie ustalenie kilku wytycznych:
- sposób spędzania wolnego czasu – gry planszowe czy wspinaczka,
- rodzaj wykonywanej pracy – fizyczna czy umysłowa,
- choroby w najbliższej rodzinie – nowotwory, zawały, udary i inne,
- miesięczne wydatki – ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na polisę.
Pod uwagę należy wziąć również wysokość zobowiązań finansowych – jeśli np. spłacamy kredyt, ile nam go zostało do całkowitej spłaty.
Dobre ubezpieczenie na życie powinno mieć przystępną cenę, szeroki zakres działania oraz sumę ubezpieczenia, która pokryje niezbędne koszty – związane z pogrzebem, spłata zadłużenia, pokryciem kosztów leczenia, rehabilitacji itd.
Obecnie na rynku ubezpieczeniowym znaleźć można wiele korzystnych rozwiązań, o czym można szybko się przekonać przeglądając oferty na internecie. Jednak równie szybko można się zniechęcić do zakupu polisy na życie, ponieważ ilość samych tylko towarzystw ubezpieczeniowych może być przytłaczająca. Każde z nich posiada nieco inną ofertę, warunki oraz rozwiązania, przez co ciężko podjąć ostateczną decyzję.
Na co zwracać uwagę szukając polisy w sieci?
Jeśli już zastanowiliśmy się i wiemy jakiej ochrony potrzebujemy – możemy szukać odpowiedniej oferty. Wówczas przyda nam się jeszcze wiedza z zakresu tego, na co zwracać uwagę przy wyborze.
Ubezpieczenia na życie oferują podobny zakres ochrony, jednak pod wieloma względami produkty różnią się od siebie. Przede wszystkim trzeba pamiętać co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy:
- Umowy dodatkowe – w podstawie zawarte jest jedynie świadczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego, więc to od dodatków zależy jakość ubezpieczenia,. Im więcej rozszerzeń, tym lepiej, ale przy okazji rośnie też składka za każdy dodatek,
- Wiek ubezpieczonego – polisa na życie w podstawie do produkt nawet dla 75-latków, a polisy bezterminowe są ważne dożywotnio. W przypadku rozszerzeń dopuszczalny wiek ubezpieczonego jest różny, np. ochrona w razie zdiagnozowania nowotworu trwa do 55. Roku życia ubezpieczonego lub nawet wcześnie
- Wyłączenie odpowiedzialności – to zapis w ubezpieczeniu, który określa okoliczności zdarzenia, w którym ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania. Ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od warunków umowy w sytuacji, gdy ubezpieczony działał na własną niekorzyść, np. prowadził samochód po spożyciu alkoholu i spowodował wypadek. Rodzajem wyłączenia odpowiedzialności jest karencja, czyli czasowe zawieszenie wypłaty świadczenia,
- Możliwość modyfikacji umowy – ta opcja przydaje się szczególnie w polisach długoterminowych, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć potrzeb, które zaistnieją w naszym życiu na przestrzeni lat. Jeśli uznamy, że posiadana ochrona jest zdecydowanie za szeroka – możemy zmniejszyć jej zakres, podobnie jak i w każdej chwili możemy go dowolnie rozszerzyć. Modyfikacja zakresu ochrony jest możliwa w polisach indywidualnych, w grupowych jest z tym już gorzej,
- Zawieszenie opłacania składki – problemy finansowe na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat po prostu zdarzyć się mogą każdemu. W takiej sytuacji nie warto rezygnować z ubezpieczenia, nawet jeśli miesięczna składka jest dość wysoka. Lepiej przemyśleć możliwość zawieszenia składki, które spowoduje zawieszenie tymczasowo ochrony, nie spowoduje jednak utraty ochrony ani uzbieranych środków
- Objęcie ochroną członka rodziny – to swego rodzaju również modyfikacja umowy w czasie jej trwania. W sytuacji, gdy powiększy się nam rodzina lub chcemy objąć dodatkową ochroną np. rodziców lub teściów – powinniśmy mieć taką możliwość. Dobre ubezpieczenie powinno umożliwić taką opcję.
Gdzie szukać dobrej polisy na życie?
Następnym krokiem, który pomoże znaleźć dobre ubezpieczenie na życie, będzie informacja – gdzie w ogóle szukać dobrych ofert.
Z całą pewnością bardzo czasochłonnym i żmudnym pomysłem będzie przeglądanie stron internetowych poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Zabierze to wiele cennego czasu, a informacje na stronach nie są zazwyczaj zbyt wyczerpujące.
Polisy na życie dobrze jest szukać poprzez strony poświęcone tej tematyce – jak np. ranking ubezpieczeń. Z tego rodzaju źródła mamy szansę dowiedzieć się znacznie więcej, jak chociażby o istnieniu dobrych, zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych z ofertami w atrakcyjnych cenach. Ranking to również ocena przyznawana przez specjalistów, dzięki czemu dowiemy się, które ubezpieczenie jest oceniane jako mniej lub bardziej jakościowe.
W sytuacji, gdy nie potrafimy obliczyć wysokości składki lub sumy ubezpieczenia – przyda nam się kalkulator ubezpieczeń na życie. Kalkulator pomaga rozwiać wątpliwości dotyczące oprocentowania, lat składek czy sumy, na jaką się ubezpieczamy.
Skorzystać można również z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. To pomocna ankieta, która ułatwia kontakt z konsultantem. Na podstawie udzielonych odpowiedzi – specjalista przygotowuje ofertę najlepiej dopasowanych produktów. Krótka rozmowa z konsultantem jest niezobowiązująca, jednak można z niej również wiele skorzystać i np. umówić spotkanie w celu podpisania umowy. Spotkanie możemy zaplanować w dogodnym dla nas miejscu, np. w domu lub w kawiarni położonej blisko miejsca zamieszkania, co pozwoli uniknąć dojeżdżania w umówione miejsce.
Materiał partnera zewnętrznego