Jak działa wspólne konto bankowe? Kiedy warto je założyć?

wspólne konto oszczędnościowe
Chociaż konto wspólne kojarzone jest z rachunkiem osobistym przeznaczonym dla małżeństw, możliwości są znacznie szersze | fot.: materiał partnera

Chociaż podstawowym rachunkiem bankowym jest konto osobiste przeznaczone dla jednego właściciela, istnieje możliwość założenia rachunku wspólnego. Pozwala na wspólne zarządzanie środkami, co przekłada się na większą wygodę. Sprawdź, jak działa i w jakich przypadkach korzystanie z niego jest opłacalne.

Statystyki pokazują, że ponad 80% Polaków informuje swoich partnerów o wysokości osiąganych dochodów. Brak tajemnic w tym względzie skłania do założenia konta wspólnego, co może wiązać się z poczynieniem pewnych oszczędności.

Konto wspólne – jak działa?

Ogólna zasada funkcjonowania konta wspólnego jest identyczna jak w przypadku osobistego. Tego typu rachunek pozwala gromadzić wpływy, a także dokonywać szereg innych transakcji, między innymi:

  • wykonać przelew na inne konto,
  • wypłacić gotówkę z bankomatu,
  • dokonywać płatności internetowych,
  • dokonywać przewalutowania,
  • dokonywać spłaty kredytu.

Warto przy tym podkreślić, że powyższe transakcje mogą odbywać się bez wiedzy współposiadacza. Natomiast decyzja o skorzystaniu z linii kredytowej czy zaciągnięciu innego kredytu musi być podjęta przez dwie osoby.

Pamiętaj! Konto wspólne daje współposiadaczom takie same możliwości w kwestii zarządzania środkami. Nie ma przy tym znaczenia, jak duża jest różnica w osiąganych dochodach. Z rachunku można korzystać w pełnym zakresie.

Kto może założyć konto wspólne?

Chociaż konto wspólne kojarzone jest z rachunkiem osobistym przeznaczonym dla małżeństw, możliwości są znacznie szersze. Okazuje się, że mogą je założyć zarówno członkowie rodziny, jak i osoby niespokrewnione ze sobą. Oznacza to, że konto wspólne można założyć nie tylko z życiowym partnerem, ale również rodzicem, rodzeństwem, koleżanką itp.

Konto wspólne – kiedy to się opłaca?

Konto wspólne ma sporą przewagę nad kontem osobistym. Warto je założyć wówczas, gdy:

  • chcecie mieć przejrzystość finansów,
  • spłacacie razem zobowiązania finansowe,
  • chcecie obniżyć wydatki związane z prowadzeniem oddzielnych rachunków.

Warto jednak mieć świadomość, że konto wspólne niesie za sobą też pułapki. Jeśli jedna ze stron korzysta ze zgromadzonych pieniędzy znacznie częściej niż druga strona – bez wcześniejszych ustaleń, może to prowadzić do konfliktów. Ponadto posiadanie takiego rachunku utrudnia budowanie indywidualnej wiarygodności finansowej, która przydaje się w momencie ubiegania się o kredyt.

Jak wybrać korzystne konto wspólne?

Wybór konta wspólnego powinien być poprzedzony analizą dostępnych ofert. Pozwoli to na podjęcie decyzji, która okaże się korzystnym rozwiązaniem.

  • Opłaty za prowadzenie konta

Im niższe, tym wyższe oszczędności związane z likwidacją dwóch oddzielnych rachunków osobistych. Niektóre banki mogą pobierać opłaty, jednak po spełnieniu prostych wymogów posiadanie konta jest całkowicie bezpłatne.

  • Możliwość skorzystania z dobrze oprocentowanego konta oszczędnościowego

Dodatkowym atutem konta wspólnego jest rachunek oszczędnościowy, który daje ponadprzeciętne zyski. Za przykład może posłużyć Konto Wspólne w Toyota Banku z dostępem do konta oszczędnościowego z oprocentowaniem nawet do 0,7% w skali roku.

Pamiętaj! Zanim podejmiesz decyzję o założeniu konta wspólnego, musisz to przemyśleć. Warto mieć świadomość, że niesie ono za sobą pewne ryzyko wówczas, gdy druga strona ma skłonność do niekontrolowanych wydatków.

Materiał partnera

Tags from the story
,