Wiele małżeństw się rozpada. Niestety jest to rzecz normalna w dzisiejszych czasach. Praktycznie zawsze przyczyna rozpadu małżeństwa leży po dwóch stronach. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce oraz czym jest i jak złożyć pozew o rozwód?
Dlaczego Polacy się rozwodzą?
Co roku w Polsce przeprowadza się około 60 tysięcy spraw rozwodowych. To naprawdę ogromna liczba. Przyczyn rozwodów jest naprawdę wiele. I nie powinno się zrzucać tutaj winy tylko na jedną osobę. Przeważnie winne są dwie strony. Jaki czynniki wpływają na decyzję o złożenie wniosku o rozwód? Jak wiadomo, najczęściej jest to zdrada jednej ze stron. Badania przeprowadzone kilka lat temu wykazały, że po 15 latach wspólnego małżeństwa zwiększa się ryzyko zdrady, czyli potocznego skoku w bok.
Ponad 25 procent małżeństw rozstaje się właśnie przez posiadanie kochanki czy kochanka. Kolejnym czynnikiem, jaki może doprowadzić do rozwodu jest długa nieobecność jednej ze stron. Bardzo często Panowie, ale także Pani decydują się na podjęcie lepiej płatnej pracy, która wiąże się jednak z wyjazdami. Taka kilkutygodniowa nieobecność powoduje, że uczucie, jakie istnieje między ludźmi zaczyna gasnąć.
Coraz częściej dochodzi do kłótni i nieporozumień, aż w końcu kończy się to rozwodem. Problemy seksualne czy niedobór seksu bardzo często wpływają na wspólne życie, które z czasem może stać się męczące. Niestety w Polsce, coraz więcej małżeństw rozpada się przez alkoholizm i przemoc domową. Fizyczne wyładowywanie energii na domownikach najczęściej dotyczy kobiet. Wiele z nich nie jest w stanie podjąć radykalnego kroku, jakimi jest wniesienie oskarżenia i złożenie wniosku o rozmów.
Podobnie alkohol istotnie wpływa na relacje między małżonkami. Jego nadużywanie prowadzi do kłopotów finansowych, awantur czy niekiedy nawet rękoczynów. Statystyki potwierdzają, że najczęściej rozpadają się małżeństwa zawarte pod wpływem chwili. Niekiedy dziecko jest powodem do zawarcia związku małżeńskiego. Jednak takie sytuacje najczęściej kończą się rozwodem. Podobnie jest w przypadku bardzo młodych osób, które po kilku tygodniach od poznania się, decydują się na ślub. To decyzja, która wiąże ludzi na całe życie, dlatego dobrze ją dokładnie przemyśleć.
Oczywiście warto jest podjąć jakiekolwiek próby ratowania małżeństwa. Początkowa separacja, rozmowy czy czas na odetchnięcie mogą naprawdę pomóc w mediacjach. Jednak niekiedy sytuacja jest zdecydowanie bez wyjścia. Co wtedy? W takim wypadku należy złożyć wniosek o rozwód.
Jak złożyć wniosek o rozwód?
Taki pozew o rozwód małżonkowie powinni wnieść do sądu okręgowego. Czynność ta wiąże się z wniesieniem opłaty o wysokości 600 złotych. W takim wniosku można orzec rozwód bez orzekania o winę, z winy obydwojga małżonków czy z winy jednego z nich.
Oczywiście w tym pozwie powinny zostać zawarte informacje dotyczące okoliczności, w jakich zostało zawarte małżeństwo. Konieczne jest także wytłumaczenie okoliczności, które spowodowały rozpad małżeństwa. Niezbędne będą także informacje o dzieciach i ich wieku. Jak wiadomo, na końcu wniosku powinny znajdować się podpisy i data sporządzenia dokumentu.
Rozwód powinien być ostatecznością. Kłopoty w małżeństwie są normalnością, gdyż nigdy nie jest idealnie. Jednak małżonkowie powinni wspólnie wspierać się i dążyć do pojednania. Jednak gdy problemy stają się naprawdę męczące, dobrze jest podjąć radykalne kroki. Warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jednak jeśli nawet to nie pomaga, to lepiej pomyśleć nad rozwodem, aby nie męczyć siebie i dzieci.
Materiał partnera zewnętrznego