Bez tego ani rusz, czyli podstawowy zestaw narzędzi do renowacji mebli

mężczyzna w warsztacie odnawiający meble
Jeśli chcemy zacząć przygodę z renowacją mebli, powinniśmy zaopatrzyć się w najbardziej podstawowe narzędzia. Niektóre każdy z nas trzyma w domu lub w garaż | fot.: stock.adobe.com

Samodzielna renowacja mebli to nie tylko hobby. Dla wielu osób pasja do odnawiania domowych sprzętów, przeradza się w główny zawód, który przynosi całkiem duże dochody. Zapotrzebowanie na prace konserwatorskie jest duże. Zwłaszcza że odnowione meble, nawet te z pokoju dziadków, po oczyszczeniu, mogą stać się wspaniałą ozdobą domu.  

Narzędzia i środki ochronne niezbędne podczas odnawiania mebli

Jeśli chcemy zacząć przygodę z renowacją mebli, powinniśmy zaopatrzyć się w najbardziej podstawowe narzędzia. Niektóre każdy z nas trzyma w domu lub w garażu: młotek, śrubokręty, obcęgi do usuwania gwoździ, kombinerki, prosty nożyk wysuwany, pędzle. Do popularnych środków czyszczących i niezbędnych w czasie renowacji, należą materiały ścierne. Podstawą odnawiania jest oczyszczenie z dawnych, nieestetycznych warstw. Wiele mebli zabytkowych było przemalowanych. Należy używać delikatnych, specjalnych materiałów ściernych, najlepiej w postaci bloczków, które nie uszkodzą drewna. Dobrze mieć pod ręką papier ścierny o zróżnicowanej powierzchni. Przydatne są także szpachelki, którymi w razie potrzeby zdrapiemy zabrudzoną farbę. Farbę ze starych mebli usuwamy ręcznie, dlatego dobrze mieć wygodne rękawiczki ochronne. Przydają się zarówno rękawiczki gumowe, jak i z materiału. Chronią przed zabrudzeniem, skaleczeniem i przed działaniem substancji chemicznych (płynów, farb, olejów, rozpuszczalników). Maseczki ochronne na twarz ochronią nas przed kurzem i opiłkami.

Zszywacz – taker, niezbędny do mebli tapicerowanych

Bardzo prostym narzędziem o wszechstronnym zastosowaniu jest zszywacz ręczny, zwany także takerem. Za pomocą wymiennych zszywek, zmienimy każdy rodzaj obicia. Możemy wymienić stare, zabrudzone i przetarte obicia krzeseł, kanap, foteli. Dostępne są zszywacze ręczne lub pneumatyczne, choć te ostatnie są znacznie droższe. Zszywacz sprawdza się w przypadku tkanin naturalnych, skóry, materiałów sztucznych. Jest bezpiecznym narzędziem i każdy poradzi sobie z jego obsługą.

Wkrętarka i szlifierka – podręczne narzędzia elektryczne do renowacji mebli

Jeśli zamierzamy często zajmować się odnawianiem mebli i sprzętów domowych, pomocne będą elektronarzędzia. Wkrętarka zaoszczędzi nam czasu i sił przy wymianie śrubek. Podczas demontażu i ponownego montażu, wkrętarka zastąpi ręczne śrubokręty. Niektóre wkręty mogą być zardzewiałe i trudne do wyciągnięcia. W takich sytuacjach wkrętarka jest nieoceniona. Szlifierka z kolei przydatna będzie do oczyszczania dużych powierzchni, np. drzwi od szafek, blatów stołowych, nóg od krzeseł a także drzwi drewnianych. Drewniane meble przemalowane farbą olejną, najłatwiej wyczyścimy właśnie szlifierką.

Do nakładania farb, zmywania powierzchni – gąbki, pędzle i inne akcesoria

Oczyszczone meble wymagają ponownego malowania lub zabezpieczenia lakierem. Do tego celu przydadzą się różnego rodzaju pędzle: wąskie, szerokie, krótkie i długie. Do zmywania powierzchni konieczne są gąbki. Nie zapominajmy o nożycach, nożyczkach, przeznaczonych do cięcia tkanin, skóry, papieru. Mała podręczna piła do drewna lub ostry przecinak, z pewnością pomogą w wielu czynnościach. Długa, wysuwana metrówka metalowa i centymetr krawiecki pomogą przy pomiarach.

Skompletowanie narzędzi do renowacji mebli nie jest ani trudne, ani kosztowne. Przed przystąpieniem do renowacji pierwszych mebli, warto przemyśleć, jakie czynności chcemy wykonać. W zależności od zakresu prac, przygotujmy pomocne sprzęty, narzędzia i akcesoria. Warto je mieć pod ręką, by nie przerywać pracy i tracić czasu na dodatkowe zakupy.

MKT