Bezpieczeństwo dla rodziny, czyli domowa instalacja elektryczna pod pełną kontrolą

domowa instalacja elektryczna
Istnieje szereg rozwiązań, które mają na celu ochronienie ludzi przed wystąpieniem tego typu problemów w domu i w każdej innej przestrzeni, w której montuje się instalacje elektryczne | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Istnieją takie domowe instalacje, bez których nie da się funkcjonować. Jedną z nich jest bez wątpienia system doprowadzający elektryczność do wszystkich domowych pomieszczeń. Wszyscy zgodzimy się bowiem, że nie da się żyć bez światła.

Co zatem zrobić, żeby mieć zawsze pewność, że wszystkie domowe urządzenia są bezpieczne dla domowników? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszam do dalszej lektury. Opowiem dziś nieco o sposobach zmniejszenia ryzyka porażeń prądem w domu i nie tylko. Co zrobić, żeby bezpiecznie korzystać z elektryczności?

Niebezpieczeństwa związane z instalacją elektryczną

Choć należy do najbardziej niezbędnych instalacji w domu, okazuje się, że równocześnie jest też najbardziej niebezpieczna, zwłaszcza jeśli zostanie nieprawidłowo wykonana lub będziemy ją eksploatować w nieodpowiedni sposób.

Co może się wówczas zdarzyć? Przede wszystkim, możemy doprowadzić do zwarcia. Powstaje ono z różnych powodów. Do najczęściej wymienianych zalicza się:

  • mechaniczne uszkodzenie izolacji,
  • przegrzanie izolacji w skutek przeciążenia,
  • błędy w wykonaniu obwodów elektrycznych.

Prąd, który przepływa przez obwód w trakcie zwarcia jest zdecydowanie wyższy od standardowego. Prowadzi to często do uszkodzenia urządzenia, całej instalacji, a nawet wystąpienia pożarów. Równocześnie zwarcie może stać się przyczyną porażenia prądem, które jest skrajnie niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

Istnieje szereg rozwiązań, które mają na celu ochronienie ludzi przed wystąpieniem tego typu problemów w domu i w każdej innej przestrzeni, w której montuje się instalacje elektryczne. Co zatem możemy zrobić?

Profilaktyka przede wszystkim – zasady ochrony przeciwporażeniowej

Aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo, stworzono specjalne zasady ochrony przeciwporażeniowej, zbierające wszelkie zachowania, które mogą pomóc się ochronić przed realnym zagrożeniem.

Stosuje się je powszechnie w domach, miejscach pracy i przestrzeniach publicznych.

Podstawową zasadą jest stosowanie sprzętów w pełni dopasowanych do przestrzeni i funkcji, którą spełniają. Dotyczy to zarówno rozmaitych urządzeń, jak i na przykład gniazd elektrycznych.

W przypadku przedmiotów warto sprawdzać ich parametry techniczne – czy na pewno możemy bezpiecznie włączyć je do instalacji, bez obaw o przeciążenie jej. Należy również zwracać uwagę na współczynnik ochronności (IP), który informuje nas jak bardzo przedmiot jest zabezpieczony przed dostaniem się do środka ciał stałych oraz wody. Może mieć to szczególne znaczenie na przykład przy oprawach oświetleniowych. Kupujmy sprawdzone i wodoszczelne produkty, jak te, które oferuje sklep Lampy.it, stawiający równocześnie na design i maksymalne bezpieczeństwo.

Oprócz urządzeń elektrycznych pamiętajmy też o dobraniu odpowiednich gniazd do każdego wnętrza. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, w których występuje ryzyko zachlapania kontaktu wodą, czyli na przykład w łazience lub w kuchni. Powinno się w nich montować wyłącznie gniazda hermetyczne, wyposażone w specjalną klapkę, minimalizującą ryzyko dostania się wody do wnętrza oprawy.

Wyłącznik różnicowoprądowy – co to takiego?

Warto również zastanowić się nad zamontowaniem wyłącznika różnicowoprądowego (tzw. różnicówki). To niezmiernie praktyczne rozwiązanie, które niejednokrotnie może uratować nam życie.

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy (przeciwporażeniowy)? Jego zadaniem jest rozłączenie obwodu w sytuacji gdy wykryje, że prąd wypływający z niego nie jest taki sam, jak ten wpływający. Jego głównym zastosowaniem jest ochrona ludzi przed porażeniem podczas dotykania urządzeń elektrycznych. Pozwala też zabezpieczyć wszelkie domowe sprzęty przed uszkodzeniem w trakcie użytkowania.

Wyłącznik stosuje się jako ochronę dodatkową, warto jednak zastanowić się nad zastosowaniem go, gdyż potrafi wykrywać zdecydowanie mniejsze prądy niż zabezpieczenia podstawowe, jak samoczynne wyłączanie zasilania. Aby urządzenie działało w pełni sprawnie, pamiętajmy, że należy przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzać testy. Służy do tego specjalny przycisk.

Bezpieczeństwo i komfort funkcjonowania w domu

Nie sposób funkcjonować bez elektryczności w domowych przestrzeniach. Zadbajmy zatem o to, żeby instalacja elektryczna była zawsze wykonana fachowo, z dbałością o każdy element. Wprowadzajmy też dodatkowe zabezpieczenia, które uchronią nas i naszych bliskich przed zagrożeniem. Na bezpieczeństwie bowiem nigdy nie warto oszczędzać.


Materiał partnera zewnętrznego