Zimowe noce przynoszą często ujemne temperatury, dlatego nawet w ogrzewanych sypialniach jest dość chłodno. Optymalna temperatura do spania wynosi mniej niż 20 stopni, dlatego by zachować komfort termiczny, powinno się korzystać z cieplejszej pościeli, zamiast podkręcać kaloryfer. Wybierając ciepłą, grubą pościel, nie marznie się pod kołdrą, a zimowe noce nie obniżają jakości snu. Jaką pościel wybrać na zimę? Jak zmniejszyć utratę ciepła z sypialni?
Kołdry puchowe na zimę
Zimą do sypialni powinno się wybierać grube, ciepłe kołdry, które zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. Mogą to być zarówno kołdry wykonane z tworzyw sztucznych, jak i z naturalnego puchu. Lepszym wyborem jest pościel puchowa, gdyż skutecznie odprowadza wilgoć ze skóry. Jeśli śpiąca osoba zaczyna się pocić, puch przepuszcza wilgoć i zapobiega przemoknięciu piżamy. Dodatkowo kołdry puchowe są lekkie i praktyczne. Mają niską masę, dlatego nie obciążają ciała i nie powodują dyskomfortu. Puch nie zbija się wewnątrz kołdry, co sprawia, że kołdra świetnie zastępuje tradycyjną pierzynę.
Zimowa pościel puchowa sprawdza się nawet podczas najchłodniejszych nocy. Dzięki niej nie odczuwa się zimna, gdy temperatury na zewnątrz spadają kilkanaście kresek poniżej zera, a kaloryfery w domu stygną. Puchowa kołdra nie wymaga częstego prania, a dzięki workom próżniowym jej przechowywanie w czasie lata nie stanowi problemu.
Ciepła pościel polarowa
W przypadku poszewek na kołdry i poduszki warto postawić na modele wykonane z polaru. Polar jest ciepły i przyjemny w dotyku. Poszewki z niego uszyte cechują się wysoką trwałością, gdyż są niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, zaciągnięcia i utratę koloru. Dodatkowo materiał szybko wysycha. Odprowadza wilgoć do wnętrza puchowej kołdry, dlatego ciało pozostaje suche w czasie snu. Komfort snu jest dzięki temu wyższy, a problem wybudzania się z powodu wilgotnej, chłodnej piżamy znika.
Pościel polarowa sprawdza się zarówno do sypialni dla dorosłych, jak i do pokojów dziecięcych. Polarowe poszewki na pościel dla dzieci mają piękne, bajkowe wzory i intensywne kolory, dlatego podobają się nawet maluchom. Zapewniają im również ciepło w czasie snu i ograniczają problem wybudzania się zmarzniętych dzieci oraz ich późniejszego niewyspania.
Koce na mroźne noce
W najzimniejsze noce w domach, w których panuje dość niska temperatura, warto sięgnąć po dodatkowy koc do spania. Gruby koc z polaru lub weluru zapewnia dodatkową ochronę przed chłodem. Koc przydaje się również do ścielenia łóżka, gdy nie korzysta się z tradycyjnej narzuty. Co ważne, koc ułożony na kołdrze nie blokuje odprowadzania wilgoci z ciała. Dzięki temu kołdra wraz z kocem pozostają suche i skutecznie chronią śpiące osoby przed snem.
Jak ograniczyć utratę ciepła z sypialni?
W celu ograniczenia odczuwania chłodu w sypialni w zimowe noce warto nie ograniczać się jedynie do wymiany kołdry na cieplejszą. Dobrym rozwiązaniem jest również ograniczenie utraty ciepła na inne sposoby. Grube zasłony w oknach zatrzymują ciepło, które ucieka przez stolarkę okienną, a dywany na podłodze chronią przed wychładzaniem sypialni przez podłogę. W ten sposób ogranicza się wychładzanie pomieszczenie w nocy z powodu chłodu napływającego od fundamentów i piwnicy. Warto pamiętać również o wykorzystywaniu promieni słonecznych do nagrzewania sypialni w ciągu dnia. Odsłonięcie okien i wpuszczenie słońca do domu sprawia, że w sypialni panuje wyższa temperatura bez konieczności podkręcania kaloryferów i zużywania dodatkowego opału.
Materiał partnera