Dom Twoich marzeń… – czyli jaki? Co należy uwzględnić przy wyborze projektu domu?

projekt domu jednorodzinnego
Projekty domów Pracowni ARCHON+ cechuje ogromna różnorodność, dlatego każdy Klient znajdzie taki, który trafi w jego gusta i zaspokoi potrzeby | fot.: materiał partnera

Jaki projekt domu wybrać, aby inwestycja cieszyła nasze oczy, a budowa domu była przyjemnością? Co należy uwzględnić przy wyborze projektu domu, aby stał się domem naszych marzeń i idealnym miejscem do życia? Dla każdego Inwestora ważne są inne funkcje, które projekt domu musi posiadać. Projekty domów Pracowni ARCHON+ cechuje ogromna różnorodność, dlatego każdy Klient znajdzie taki, który trafi w jego gusta i zaspokoi potrzeby przyszłych mieszkańców. Wśród wielu projektów znajdują się m.in.: projekty domów parterowych, projekty domów z poddaszem, projekty domów piętrowych, projekty małych domów, domy tanie w budowie, a także projekty domów z garażem lub bez garażu. Jaki więc wybrać i co w nim uwzględnić?

Przepisy prawa lokalnego, a wybór projektu domu

Inwestora szukającego projektu domu obowiązują przepisy lokalnego prawa, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunki zabudowy (WZ). MPZP wskazuje na warunki i zasady budowy na terenie, który obejmuje. Zawiera informacje, które w zasadniczy sposób mogą definiować formę przyszłego domu, a także narzucać kolorystykę wykończenia, czy inne detale zewnętrzne. Zadaniem tych przepisów jest zadbanie o estetyczną przestrzeń, ład i porządek powstających inwestycji. Inwestor posiadający działkę, która nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, ma obowiązek złożyć w Urzędzie Miasta lub gminy wniosek o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy (WZ). Określa ona rodzaj zabudowy dopuszczony do realizacji na danym terenie, a także istotne parametry budynku. To duże ułatwienie, bo dzięki temu wiadomo, jaki projekt domu wybrać i na jakie rozwiązania można się zdecydować. Dla Inwestorów, którzy potrzebują wsparcia przy wyborze gotowego projektu domu, ARCHON+ ma doskonałe rozwiązanie w postaci profesjonalnego doradztwa. Po przesłaniu niezbędnych dokumentów oraz oczekiwań funkcjonalnych i budżetowych, doradcy ARCHON+ pomogą wyselekcjonować gotowe projekty domów, spełniające wymagania Inwestora oraz zgodne z przepisami obowiązującego prawa.

Wnętrza i funkcje w wymarzonym projekcie domu

dom jednorodzinny projekt
Strefa dzienna to najbardziej reprezentacyjna część domu, w skład której wchodzi salon, jadalnia oraz kuchnia | fot.: materiał partnera

Strefa dzienna to najbardziej reprezentacyjna część domu, w skład której wchodzi salon, jadalnia oraz kuchnia. Inwestor decyduje, czy powinien się w niej znajdować kominek i gdzie chciałby, aby był zlokalizowany. Duża, wygodna kanapa w salonie, okazałe przeszklenia i bezpośrednie wyjście na taras to dla wielu podstawy idealnego projektu. Inwestor może także wybrać, czy w kuchni chciałby wyspę, czy kuchenna przestrzeń ma być otwarta, czy subtelnie oddzielona od strefy relaksu, a może całkiem zamknięta. Dla wygody użytkowania domu duże znaczenie mają pomieszczenia pomocnicze, takie jak  spiżarnia, pralnia z suszarnią, czy schowki wykorzystujące miejsce pod schodami. Liczba pokoi oraz ich funkcje zależą od wielkości rodziny oraz potrzeb domowników. Oprócz sypialni głównej oraz pokoi dla dzieci, pokoje gościnne lub takie z przeznaczeniem na gabinet są w dzisiejszych czasach standardem. Program użytkowy łazienek w domach jednorodzinnych obejmuje zazwyczaj łazienkę główną z wanną i prysznicem oraz dodatkową, osobną toaletę. Wielu Inwestorów oraz Klientów ARCHON+ wybiera też projekty domów jednorodzinnych z garażem. O zaletach posiadania garażu nie trzeba nikogo przekonywać, ale warto rozważyć czy chcemy garaż wolnostojący, czy połączony z budynkiem. Pracownia oferuje swoim Klientom także szeroką kolekcję projektów domów tanich w budowie, które dzięki zastosowaniu prostych rozwiązań konstrukcji bryły i dachu umożliwiają Inwestorowi zracjonalizowanie wydatków i oszczędną budowę.

Projekt małego domu? Projekt domu z poddaszem użytkowym, a może projekt domu parterowego?

nefrisy projekt domu
Niezależnie od tego, jaki projekt domu planuje kupić Inwestor, trzeba pamiętać, że lokalne prawo może zweryfikować i zawęzić listę jego wyborów | materiał partnera

Niezależnie od tego, jaki projekt domu planuje kupić Inwestor, trzeba pamiętać, że lokalne prawo może zweryfikować i zawęzić listę jego wyborów. Lokalne przepisy często określają liczbę kondygnacji, rodzaj zadaszenia, powierzchnię zabudowy, powierzchnię biologicznie czynną (teren zielony). Przy wyborze projektu należy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości od granicy działki, które wynoszą: 4 metry jako minimalna odległość ściany z oknami do granicy działki, 3 metry dla ściany bez okien, a na działkach o szerokości poniżej 16 metrów, ścianą bez okien możemy zbliżyć się do granicy do 1,5 metra. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, niezbędna jest adaptacja projektu, czyli jego dostosowanie do wymogów lokalnych przepisów. Jeśli architekt adaptujący pracuje w obrębie terenu, na którym leży działka Inwestora, będzie to duże udogodnienie z uwagi na fakt, że taki architekt zna i doskonale orientuje się w przepisach obowiązujących na interesującym nas terenie.

Decydując się na projekt Pracowni ARCHON+ już na etapie szukania i rozeznawania się w możliwościach, można sprawdzić koszty budowy, które w skróconym zestawieniu prezentowane są na stronie danego projektu w zakładce kosztorys. Warto mieć na uwadze, że na koszty budowy domu wpływa nie tylko liczba kondygnacji, czy powierzchnia budynku, ale także stopień skomplikowania bryły, rozwiązania konstrukcyjne czy też rodzaj dachu. Możliwość sprawdzenia kosztów na etapie wyboru projektu domu to duże ułatwienie dla Inwestorów.

Zapraszamy na www.archon.pl, gdzie wśród wielu różnorodnych projektów czeka na Państwa ten wymarzony!

Materiał partnera

Tags from the story
,