Nieważne czy w Twoim domu jadalnia to osobne pomieszczenie, czy wydzielona przestrzeń między kuchnią, a salonem. Odgrywa ona bardzo ważną rolę, dlatego warto po prostu o nią zadbać i nadać jej stylu, który będzie cieszył Twoje oko oraz zachwycał gości.
Jadalnia w osobnym pomieszczeniu
Jadalnia w osobnym pomieszczeniu to rzadkość, szczególnie w przypadku mieszkań w bloku lub kamienicy. Na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni mogą przeważnie pozwolić sobie właściciele domów jednorodzinnych. W takiej odsłonie jadalnia nie zawsze jest wykorzystywana do codziennej celebracji posiłków. Pełni raczej funkcję odświętną i reprezentacyjną, gdy domowników odwiedzają goście. W tym wydaniu, głównej roli nie odgrywa stół z krzesłami, ale meble do jadalni.
Meble do jadalni – jakie wybrać?
Jadalnia to doskonałe miejsce nie tylko do spotkań ze znajomymi i rodziną, ale również do pochwalenia się swoim zastawami obiadowymi, galerią różnorodnego szkła do alkoholu, czy wyjątkowych pamiątek z wakacji lub zdobytych nagród. Gustownej ekspozycji można dokonać za pośrednictwem odpowiednio dobranych mebli, które oferują witryny z przeszklonym frontami. Dzięki nim nie tylko wyeksponujesz przedmioty, ale również uchronisz je przed mocnym zakurzeniem. Dodatkowo niektóre meble do jadalni oferują oświetlenie LED, które podkreśli najważniejsze elementy ekspozycji.
W doborze mebli do wyposażenia jadalni nie można zapomnieć o funkcjonalności. W tym celu doskonale sprawdzi się zabudowana komoda, w której przechowasz sztuce, obrusy czy serwetki. Dodatkowo niektóre meble oferują szafkę typu barek do przechowywania alkoholi. W takim zestawieniu kolacja z przyjaciółmi może przeobrazić się w wytworną degustację alkoholi.
Funkcjonalność to pierwsze kryterium wyboru mebli, kolejnym zdecydowanie jest ich wygląd oraz styl, które prezentują. W aktualnych trendach wnętrzarskich trudno wyróżnić jedną dominującą modę. Tak naprawę, każdy styl wnętrzarski jest modny o ile, zaprojektowane pomieszczenie jest spójne.
Jadalnia między salonem a kuchnią
Jadalnia w osobnym pomieszczeniu ma wiele plusów, m.in. zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania, pozwala na swobodne rozmowy dorosłych, gdy dzieci przebywają w salonie oraz zawsze jest w gotowości do przyjęcia gości. Jednak z drugiej strony, często jej potencjał nie jest wykorzystywany w pełni, gdyż przez większą część roku jest np. nieużywana, gdyż domownicy spożywają posiłki w kuchni.
Umiejscowienie jadalni między kuchnią a salonem sprawia, że znaczniej częściej z niej korzystamy, ponadto gospodarze nie tracą znacznej części przyjęcia, w trakcie przygotowywania posiłków w kuchni. Dzięki temu rozwiązaniu mogą podtrzymać rozmowę z gośćmi.
Również wyposażenie takiej przestrzeni jest łatwiejsze, gdyż wystarczy zainwestować w stół i krzesła. Dzięki nim możemy też stylistycznie połączyć te dwa pomieszczenia.
Niestety otwarta przestrzeń również posiada wady. Do najczęściej wymienianych zalicza się unoszące się zapachy z kuchni, które trudniej jest wywietrzyć, szczególnie te po smażonej rybie lub mięsie, a także trudność w utrzymaniu porządku w kuchni, gdy trwa przyjęcie.
Natomiast jeśli chodzi o trendy w otwartych pomieszczeniach, to dominuje nowoczesność oraz styl skandynawski. Być może wynika to z tego, że w tych stylach dobrze wygląda zarówno kuchnia, salon, jak i jadalnia, tworząc spójną całość.
Materiał partnera zewnętrznego