Kocioł na pellet należy do najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Został zaprojektowany w taki sposób, aby spalał paliwo czysto i wydajnie, oszczędzając pieniądze i zmniejszając ilość dymu oraz sadzy. Dlatego w przypadku pojawienia się osmoleń oraz czarnego dymu palnik należy wyregulować. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Piece na pellet są wygodne, ponieważ automatyczne podajniki i termostaty sprawiają, że są niemal tak proste w obsłudze, jak standardowe piece gazowe czy elektryczne. Wymagają jednak stałej kontroli i ewentualnej zmiany ustawień.
Podstawowe parametry i ustawienia
Należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry kotła, takie jak: temperatura, czas przedmuchu w trybie pracy i czuwania, siła przedmuchu czy częstotliwość podawania pelletu w trybie czuwania.
Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia, w którym pali się płomień, stosunek tlenu do paliwa musi być monitorowany, nawet przy automatycznym sterowaniu. Płomień w piecu na pellet należy odpowiednio wyregulować, aby kocioł na pellet osiągnął maksymalną wydajność.
Właściwy płomień palnika na pellet
Płomień w piecu na pellet powinien mieć wysoką temperaturę, ale nie może być zbyt gorący. Niski, migoczący, pomarańczowy płomień nie jest z pewnością wystarczająco gorący, aby zapewnić właściwą wydajność spalania.
Ogień ten ma zwykle czarne czubki lub wydziela ciemno czarny dym. W tej sytuacji palnik potrzebuje więcej powietrza, aby piec na pellet efektywniej pracował. Należy więc zwiększyć nadmuch.
Z kolei bardzo jasny, biały lub niebieski, płomień również jest zły, ponieważ jego temperatura jest zbyt wysoka. Taki kolor ognia jest spowodowany przeważnie zbyt dużą ilością powietrza. Odpowiedni płomień ma barwę żółtą, pali się bez migotania i wahania w którąkolwiek stronę. Wówczas spalanie odbywa się wydajnie przy optymalnym zużyciu paliwa.
Odpowiedni stosunek paliwa do powietrza
Aby spalać wydajnie, piec na pellet potrzebuje odpowiedniej kombinacji paliwa i powietrza. Ilość dostarczanego paliwa ustawia się przeważnie za pomocą regulatorów temperatury, a ilość powietrza za pomocą wentylatora.
Każdorazowo przy regulacji ilości paliwa, należy odpowiednio wyregulować nadmuch, aby utrzymać właściwy płomień. Wzrost temperatury powinien obejmować zwiększenie ilości powietrza dopływającego do ognia.
Natomiast obniżenie temperatury powinno skutkować zmniejszeniem nadmuchu w celu dopasowania ilości powietrza do płomienia. Zachowanie równowagi pomiędzy powietrzem a paliwem zapewni prawidłowe i wydajne spalanie. Nie będą wówczas powstawać spieki, a popiół będzie miał sypką konsystencję.
Kolor dymu podczas spalania
O właściwym spalaniu świadczy też kolor dymu. Gdy ma on kolor biały oznacza to, że kocioł pracuje prawidłowo. Natomiast czarna barwa dymu świadczy prawdopodobnie o zbyt dużej ilości pelletu, która dostarczana jest do palnika. W takim przypadku zaleca się zmniejszenie podawanego paliwa w granicach od 5 do 10%.
Drugim powodem czarnego dymu może być zbyt mała ilość powietrza w komorze spalania. Wyjściem z sytuacji może być zwiększenie nadmuchu o około 10%.
Komora spalania w kotle na pellet
Zwróć również uwagę na wygląd komory spalania. Powinna ona być sucha, bez czarnej sadzy oraz innych nalotów. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, prawdopodobnie będzie za to odpowiedzialny źle ustawiony nadmuch. Wówczas należy przeważnie zwiększyć ilość powietrza.
Jeśli jednak w komorze spalania widoczny jest biały nalot, powietrza może być za dużo i należy zmniejszyć nadmuch.
Profesjonalna regulacja palnika pelletowego
Samodzielnie ustawienie palnika może sprawiać trudności, w szczególności osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z piecem na pellet. Wyjściem z sytuacji jest wówczas skorzystanie z profesjonalnego serwisu.
Owszem, taka usługa z reguły jest płatana, ale dzięki temu będziesz mieć pewność, że palnik został dobrze wyregulowany. Firma Metal-Fach Technika Grzewcza to producent nowoczesnych kotłów na pellet, która zajmuje się również serwisowaniem urządzeń grzewczych. Dlatego jeśli nie wiesz, jak wyregulować piec lub nie chcesz tego robić samodzielnie, możesz skorzystać z jej usług!
Materiał partnera zewnętrznego