Otwieramy odpowiednią aplikację w telefonie i za pośrednictwem kilku stuknięć rozsuwamy drzwi od garażu, podnosimy rolety, włączamy muzykę i zapalamy światło. A nawet nie ma nas jeszcze w domu! Choć niegdyś wydawało się to totalną abstrakcją, przedstawianą prawie wyłącznie w filmach z gatunku science fiction, dziś jest czymś możliwym do wdrożenia we własnym domu – i to wcale nie ogromnym kosztem. Umożliwiają to tak zwane „systemy inteligentnego domu”, które pozwalają sterować wybranymi jego elementami. Jakie systemy obecnie mamy na rynku i w który z nich powinniśmy zainwestować?
Systemy bezprzewodowe
Ogólnie rzecz biorąc systemy inteligentnego domu dzielimy na dwie główne grupy – jedną z nich są te bezprzewodowe. Ich bardzo dużą zaletą jest sposób instalacji, nieinwazyjny i niewymagający żadnej ingerencji w samą strukturę budynku. Komunikacja między poszczególnymi elementami mieszkania odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Ich koszt jest znacznie mniejszy, niż w przypadku przewodowych systemów – instalacja jest jednak możliwa przede wszystkim na niewielkich obszarach, ze względu na to, że urządzenia porozumiewają się ze sobą za pośrednictwem fal radiowych, które muszą trafić do „centrali” i muszą znajdować się w jej zasięgu. Jest to więc dobry wybór do budynków firmowych oraz domków o bardzo niedużym metrażu. Naturalnie rzecz biorąc systemy bezprzewodowe cechują się modułowością – nie musimy od razu automatyzować wszystkiego. Możemy robić to stopniowo, w zależności od potrzeb.
Systemy bezprzewodowe łatwo jest transportować – z uwagi na to sprawdzą się również „na wynajmie”, a inwestycja w nie pozwoli nam zabrać je ze sobą w przypadku przeprowadzki.
Systemy przewodowe
Systemy przewodowe powstały z myślą o większych budynkach, również tych kilkukondygnacyjnych. Bazują one na kablach Internetowych, przełącznikach switch oraz stacjach NAS. Ich instalacja, niestety, jest bardzo pracochłonna i wymaga umiejscowienia (najczęściej w ścianach) przewodów połączonych ze stacją centralną. Kable te muszą znaleźć się w każdym pomieszczeniu, które będzie przez nas kontrolowane. Również w tym przypadku mamy do czynienia z modułowością – kolejne elementy inteligentnego domu możemy zatem dokupywać w miarę naszych potrzeb i oczekiwań.
Choć systemy przewodowe są trwałe i można na nich polegać, są na stałe zamontowane w budynku – jeżeli więc zdecydujemy się na przeprowadzkę, będziemy musieli zostawić je nowemu właścicielowi. Mimo wszystko jednak jest w tym wszystkim pewien plus – a jest nim na pewno sprawniejsze działanie (porównując z wyżej opisaną opcją), a także niezależność od zasięgu fal radiowych.
Podsumowanie
Choć systemy inteligentnego domu wciąż się rozwijają i poszerzają o dodatkowe funkcje, już teraz warto w nie zainwestować. Są nie tylko, jak mogłoby się wydawać, gadżetem do szpanowania przed innymi, ale też realnym sposobem na poprawienie bezpieczeństwa własnego domu – również w czasie naszej nieobecności. Ich niski koszt sprawia, że są rozwiązaniem przystępnym i absolutnie na każdą kieszeń.
PRY