Kuchnia w stylu wiejskim to ciekawe rozwiązanie stosowane zarówno poza większymi aglomeracjami, jak i w miastach. Tego typu aranżacje cechują się ciepłym klimatem i dużą ilością naturalnych dodatków. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać decydując się na taką stylistykę w kuchni.
Kuchnia rustykalna – najważniejsze cechy
Aranżacja rustykalna ma na celu imitowanie klimatu rodem z wiejskich chat. Takie rozwiązanie daje gwarancje przytulnego nastroju, niezależnie od wielkości posiadanej kuchni. Wbrew pozorom zastosowanie opisywanej stylistyki nie wiąże się z utratą funkcjonalności pomieszczenia. Podstawową cechą kuchni w stylu wiejskim jest stosowanie drewnianych mebli, w tym stołu. Półki szafek i szuflad mogą być ozdobione tzw. falbanami, które skutecznie podkreślają klimat wnętrza. W tego rodzaju kuchniach często stosuje się piece kaflowe, najczęściej w białym kolorze. Na ścianach nie może zabraknąć motywów etnograficznych lub botanicznych. Podłoga takiego wnętrza powinna być wykonana z drewna. Inne materiały, które sprawdzą się w rustykalnych kuchniach to: ceramika, kamienie i różnego rodzaju naturalne tkaniny.
Popularne dodatki w kuchniach rustykalnych
Styl rustykalny cechuje się prostotą i wykorzystywaniem ciekawych, naturalnych elementów dekoracyjnych. Pierwszymi z często stosowanych dodatków są zdobione uchwyty i okucia meblowe. Mogą one przedstawiać elementy ze świata fauny i flory lub odnosić się do regionalnych tradycji i legend. Niezbędną dekoracją w opisywanym stylu okażą się być żywe rośliny. W tym przypadku warto postawić na gatunki odporne na kuchenne warunki oraz na zioła lub cięte kwiaty w wazonach. Donice, w których umieści się rośliny powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Tworząc wnętrze w stylu rustykalnym należy zadbać o każdy szczegół. Tyczy się to nawet najmniej istotnych elementów, takich jak: chlebak, uchwyt na ręcznik papierowy lub pojemniki na żywność. Wszystkie te przedmioty powinny podkreślać rustykalny charakter pomieszczenia. Należy pamiętać, że przy urządzaniu kuchni w stylu wiejskim należy zachować umiar. Omawiany rodzaj aranżacji nie lubi przepychu i stosowania zbyt wielu dekoracji W tym przypadku warto postawić na estetyczną prostotę i minimalizm. Zbyt duża ilość przedmiotów wprowadza nieład i efekt zagracenia.
Oświetlenie w kuchni w stylu wiejskim
Kolejną istotną kwestią przy urządzaniu wiejskiego wnętrza jest dobór odpowiedniego oświetlenia. W tym przypadku sprawdzą się żyrandole do kuchni. Ich stylistyka i materiał wykonania powinny być uzależnione od innych dodatków zastosowanych w pomieszczeniu. Żyrandole w takich stylistykach mogą być stworzone z mosiądzu, kryształu lub drewna. Każdy z tych naturalnych materiałów wkomponuje się w tradycyjne, wiejskie wnętrza. Warto pamiętać, że wielkości żyrandola musi być dostosowana do metraży pomieszczenia. Jeśli będzie zbyt duży, to zmniejszy optyczną wielkość kuchni. Zbyt mały nie zapewni odpowiedniej ilości światła i sprawi, że wnętrze stanie się ponure i niezbyt funkcjonalne. Co ciekawe, coraz większą popularność zdobywają na nowo żyrandole kryształowe – choć na pozór nie pasują do rustykalnego wnętrza, mogą stanowić istotny kontrapunkt dla urządzonej w ten sposób kuchni. Piękny żyrandol przykuwa uwagę oraz nadaje charakter wnętrzu, także w kuchni urządzonej w sposób tradycyjny czy minimalistyczny.
Jak widać kuchnia w stylu rustykalnym – choć łączy w sobie pewne jasno wytyczone zasady i trendy w wystroju wnętrz – pozwala także na odrobinę kontrolowanego ekscentryzmu. Oryginalne dodatki czy zwracający na siebie uwagę żyrandol kryształowy mogą stanowić zarówno harmonijne uzupełnienie całości, jak i doskonały kontrapunkt w dekoracji.
OLI