Kwiaty dla opornych – czyli kilka przykładów pancernych roślin

Wężownice
Wężownice to jedne z prostszych roślin w pielęgnacji, wytrzymują długie tygodnie bez podlewania, są zatem doskonałymi gatunkami dla zapominalskich | fot.: stock.aodbe.com

Pielęgnacja i uprawa niektórych gatunków roślin nie wymaga specjalistycznej wiedzy botanicznej. Istnieją gatunki doniczkowe, które są bardzo wdzięczne, a ich uprawa udaje się początkującym miłośnikom roślin. Rośliny te wytrzymują krótkotrwałe okresy suszy, nie muszą być regularnie odżywiane, omijane są przez szkodniki.

Mało wymagające rośliny do zacienionych miejsc

Każda roślina potrzebuje do życia wody, dwutlenku węgla, oraz światła. Niektóre rośliny mogą wytrzymać w miejscach oddalonych od okna. W pomieszczeniach o północnej lub zachodniej ekspozycji sprawdzą się wężownice, skrzydłokwiaty oraz niektóre gatunki filodendronów. Wężownice to jedne z prostszych roślin w pielęgnacji, wytrzymują długie tygodnie bez podlewania, są zatem doskonałymi gatunkami dla zapominalskich. Nie trzeba ich też regularnie nawozić oraz są rzadko atakowane przez szkodniki. Nie wybaczą jedynie zbyt dużej ilości wody, intensywnie podlewane mogą gnić. Rośliny tworzą sztywne i barwne liście, występują w wielu odmianach. Skrzydłokwiaty charakteryzują się ciemnozielonymi liśćmi oraz nietypowymi kwiatami. Roślina tworzy liczne pędy kwiatostanowe, na ich szczycie pojawia się barwny liści z oryginalną kolbą. Filodendrony to pnącza egzotyczne, które naturalnie występują w dżungli amazońskiej. W takich warunkach porastają drzewa, mają więc ograniczony dostęp do światła. Większość gatunków jest dość wymagająca, ale np. epipremnum złociste to bardzo efektowne i proste w uprawie pnącze. Może swobodnie zwisać lub wić się po podporach.

skrzydłokwiaty
Skrzydłokwiaty charakteryzują się ciemnozielonymi liśćmi oraz nietypowymi kwiatami | fot.: stock.adobe.com

Rośliny proste w uprawie na słoneczne parapety

Miejsca w mieszkaniu o intensywnym słońcu mogą być doskonałym środowiskiem dla wielu gatunków roślin. Mało wymagające są niektóre sukulenty jak np. grubosz, aloes lub wilczomlecz. W takim miejscu też sprawdzi się wężownica oraz bardzo oryginalna aglaonema. Sukulenty rosną ładnie, jeśli zapewni im się słoneczne stanowisko. Mają szereg cech morfologicznych, które sprawiają, że doskonale wytrzymują okresowy niedobór wody. Trzeba podlewać je bardzo skąpo. W sezonie zimowym większość gatunków przechodzi w stan spoczynku, dlatego należy wtedy ograniczyć jeszcze bardziej podlewanie, wystarczy zasilić wodą raz w miesiącu. Na uwagę zasługuje aloes drzewiasty, który nie tylko wygląda pięknie, ale też dobrze oczyszcza powietrze. To roślina, którą korzystnie jest postawić w sypialni. Aglaonemy tworzą barwne liście, są dość sztywne oraz błyszczące. Mogą być nakrapiane, mieć jaskrawe smugi lub plamki. Rośliny dobrze czują się na słonecznym stanowisku, ale też w półcieniu. Intensywne słońce może je jednak przypalać. Nie są atakowane przez szkodniki, nie grożą im też choroby grzybowe. Wybaczają nieregularne podlewanie oraz brak zasilania nawozami.

Aglaonema
Aglaonema to łatwa w uprawie roślina doniczkowa | fot.: stock.adobe.com

Wśród roślin, które nie sprawiają problemów początkującym ogrodnikom, znajdują się takie, które naprawdę trudno jest zabić. Przy wyborze gatunku rośliny doniczkowej, warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym doniczka będzie stała. Optymalne stanowisko sprawi, że te rośliny będą pięknie rosnąć nawet bez specjalnej opieki ze strony domowników.

AGR