Między pięknem w prostocie, a śmiałą wyobraźnią – atrakcyjne dodatki dla aranżacji wnętrz różnych domów i mieszkań

Dodatki w mieszkaniu
Dobierając dodatki zarówno do małych, jak i dużych wnętrz, dobrze jest kierować się zasadą "im mniej, tym więcej" | fot.: Fotolia

Piękna i oryginalna aranżacja domu, czy mieszkania to marzenie wszystkich kupujących i remontujących swoje cztery kąty. Kolorystyka i faktura ścian w połączeniu z odpowiednio dobraną podłogą i meblami nadaje wnętrzom konkretny styl. Jednak tym, co wyróżni nasz dom i nada mu charakteru, będą dodatki. To one uczynią nasz dom lub mieszkanie niepowtarzalnym. Powiedzą też sporo o samych domownikach.

Jak dobierać dodatki do małych wnętrz?

Małych mieszkań nie możemy zarzucać zbyt dużą ilością dodatków, żeby nie stwarzać wrażenia bałaganu. Niech to będzie kilka prostych i nietuzinkowych przedmiotów, które wyeksponowane w odpowiednim miejscu, nadadzą wnętrzu klimatu, ale go nie przytłoczą i nie zginą między innymi przedmiotami. Może to być porcelanowa figurka, niebanalna lampa stołowa, czy las w słoiku. Na ścianie można stworzyć samodzielnie oryginalny zegar, w którego środku montujemy zakupiony mechanizm ze wskazówkami, a w miejscach godzin umieszczamy rodzinne zdjęcia lub naklejki z cyframi. Pomysły na zrobienie takiego zegara można czerpać dowolnie z własnej wyobraźni. Należy pamiętać, że dodatkami, które ocieplą każde wnętrze, są tkaniny, W małych mieszkaniach unikajmy ciężkich zasłon i dużych dywanów. Postawny na lekkie zwiewne tkaniny na okna, niewielkie dywaniki, dodajmy jakąś kolorową poduszkę czy kocyk.

Jakie dodatki wybrać do dużych wnętrz?

Duże domy czy mieszkania stwarzają więcej pola do wyobraźni i więcej możliwości aranżacyjnych. Nie znaczy to jednak, że aranżacja dużego wnętrza jest łatwiejsza. Można bowiem, mając dużo przestrzeni do zagospodarowania, ulec przesadzie i nagromadzić dużo rzeczy, które zupełnie do siebie nie pasują. Aranżując duże wnętrze, należy najpierw zobaczyć je w wyobraźni, zastanowić się ilu kolorów chcemy użyć, by stworzyć w nim odpowiednią atmosferę. W dużych salonach można sobie pozwolić na długie ciężkie zasłony, które będą stanowiły znakomitą ozdobę okna, a do tego w razie potrzeby ochronią od nadmiaru promieni słonecznych i ciekawskich sąsiadów. Można też pokusić się o duży oryginalny dywan w stylu pasującym do całości. Ciekawą ozdobą może być dekoracyjna duża donica z rośliną lub nawet cały roślinny kącik ze specjalnie wkomponowaną fontanną pokojową. Zieleń roślin i odgłos płynącej wody działa relaksująco i sprzyja wypoczynkowi. Atrakcyjnym dodatkiem na ścianę może być duże lustro w oryginalnej ramie. Jeśli mamy dużo bibelotów, przywiezionych z podróży miniaturek, warto umieścić je w specjalnej gablocie, gdzie nie będą się kurzyły, a przyciągną wzrok i wspomnienia.

Dobierając dodatki zarówno do małych, jak i dużych wnętrz, dobrze jest kierować się zasadą „im mniej, tym więcej”. Piękno tkwi w prostocie, a jeden oryginalny przedmiot będzie lepiej wyglądał sam, niż w otoczeniu wielu innych. Podobnie jest z kolorami. Są one ważne w ożywieniu pomieszczenia, ale unikajmy przesadnej pstrokacizny. Kierując się powyższymi zasadami, możemy stworzyć oryginalne, przytulne i eleganckie wnętrze, które spodoba się naszym gościom i w którym sami będziemy znakomicie wypoczywać,


KOS