Kupując nowe mieszkanie podejmuje się decyzję długoterminową – kilkanaście, kilkadziesiąt lat a może nawet całe życie. Warto zatem zadbać o to, aby każdy szczegół był dopracowany i zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jeśli diabeł tkwi w szczegółach, to co dopiero można powiedzieć o wyborze pietra, które wydaje się kwestią kluczową. Przed wyborem piętra, na którym chcemy zamieszkać należy zadać sobie kilka pytań. W dzisiejszym artykule spróbujemy poddać analizie różne możliwości oraz przedstawić zalety i wady mieszkania na wybranych kondygnacjach budynku. Zapraszamy do lektury!
- Na którym piętrze kupić mieszkanie?
- Dla kogo parter to najlepsze rozwiązanie?
- Wysokie piętra mają swoje zalety!
- A może mieszkanie po środku?
Jeśli chodzi o rynek pierwotny Kraków, Warszawa, Wrocław, Gdańsk i inne duże miasta, mogą pochwalić się liczbą nawet kilkuset aktualnie wystawionych na sprzedaż mieszkań. Rynek pierwotny również nie próżnuje, co sprawia, że klienci zainteresowani zakupem mieszkania mogą przebierać w ofertach. Jednym z pytań na które muszą sobie odpowiedzieć jest wybór preferencji co do piętra. Czasem odpowiednie piętro jest dla klienta ważniejsze niż standard wykończenia mieszkania czy lokalizacja osiedla. Spróbujmy przeanalizować plusy i minusy poszczególnych pięter.
Na którym piętrze kupić mieszkanie?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W społeczeństwie panuje przekonanie, że najwyższe piętra to mieszkania o najwyższym standardzie, z najlepszym widokiem, przeznaczone dla osób o szczególnie zasobnym portfelu. Obowiązuje to jednak na ogół w prestiżowych inwestycjach budowlanych, np. wysokich biurowcach w dużych miastach. W przypadku standardowego osiedla bloków nie ma to już takiego znaczenia, choć oczywiście widok z okna jest jedną z zalet. Wiele osób kupuje mieszkania na parterze po to, aby mieć blisko do wyjścia z bloku, a niejednokrotnie – przydomowy ogródek. Na wybór piętra duży wpływ ma również (a może i przede wszystkim) to, w jakim wieku są osoby szukające mieszkania.
Dla kogo parter to najlepsze rozwiązanie?
Mieszkanie na parterze to z pewnością mniejsza prywatność niż w przypadku wyższych pięter. Zależy to jednak od osobistego postrzegania mieszkańców, być może dla wielu okno tuż przy chodniku nie ma żadnego większego znaczenia. Zresztą, zawsze można zasłonić okna roletami lub żaluzjami i problem znika, choć w przypadku dobiegajacego z ulicy hałasu nie będzie to już takie proste. Parter to ciekawa opcja jeśli dookoła bloku znajduje się ładnie zagospodarowany teren, np. ogródek. Część bloków ma małe ogródki przypisane do mieszkań właśnie na parterze! Dużą zaletą parteru jest to że mamy wyjście z bloku tuż przy mieszkaniu. Jest to na pewno plus dla osób starszych, szczególnie w blokach bez windy.
Wysokie pietra mają swoje zalety!
Wysokie piętro ma swoje plusy i minusy. Zaletą na pewno jest widok z okna, szczególnie jeśli osiedle znajduje się w malowniczej okolicy. Wysokie piętro to również mniejsze natężenie hałasu dobiegającego z ulicy czy chodnika. Wada to oczywiście problem w sytuacji awarii windy, a w blokach bez windy – konieczność wchodzenia na 4 czy 5 piętro. Dla młodej, zdrowej osoby może nie jest to uciążliwe. Gorzej z osobami starszymi. Problematyczne może być też wnoszenie mebli a nawet cięższych zakupów. Mieszkańcy wysokich pięter skarżą się też na wysokie temperatury w sezonie letnim.
A może mieszkanie po środku?
Mieszkanie na 1 lub 2 piętrze wydaje się być strzałem w dziesiątkę gdyż w pewnym stopniu niweluje wady parteru i wysokiego pietra, a jednocześnie posiada część ich zalet. Wybór piętra na mieszkanie zawsze jednak zależy od indywidualnych preferencji i ciężko tutaj o obiektywną, uniwersalną wskazówkę.
Materiał partnera zewnętrznego