Budowa domu to między innymi konieczność wyboru sposobu ogrzewania. W naszej szerokości geograficznej jest to niezbędny element wyposażenia każdego budynku. Chłodna jesień oraz mroźna zima dają się we znaki każdemu, dlatego też zapewnienie ciepła w domu jest kluczowe. Rynek oferuje wiele rozwiązań w tym zakresie. Które wybrać?
Rodzaje ogrzewania tradycyjnego
Mianem ogrzewania tradycyjnego określamy te systemy, które nawiązują do produkcji ciepła z wykorzystaniem klasycznych paliw. Jednym z nich jest węgiel kamienny. Mimo iż dziś odchodzi się od tego rodzaju ogrzewania, nadal jest ono używane. Głównym powodem rezygnacji z węgla są względy ekologiczne.
Innym rodzajem paliwa, często wykorzystywanego w domach, jest gaz ziemny. To doskonała alternatywa dla kotłów węglowych, a dodatkowo nie wpływa degradująco na środowisko naturalne. Kotły występują również w wersji wielofunkcyjnej, umożliwiając jednocześnie produkcję ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku domów jednorodzinnych, pozwalając wyeliminować z łazienek piecyki służące do ogrzewania wody.
Ekologia ma głos
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ogrzewanie tradycyjne nie zawsze idzie w parze z dbałością o ochronę środowiska. Przede wszystkim chodzi o węgiel. Doskonałym rozwiązaniem są nowoczesne metody ogrzewania, do których zalicza się między innymi pompy ciepła. Wykorzystywane są przede wszystkim w nowym budownictwie, jednak dostępna technologia pozwala także na ich montaż w obiektach remontowanych.
Pompy ciepła występują w dwóch wersjach – gruntowej i powietrznej. Rozwiązanie gruntowe jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga wykonania prac polegających na umieszczeniu kolektorów pionowo lub poziomo w ziemi. Pompa powietrzna z kolei odzyskuje ciepło z otoczenia, dzięki czemu nie wymaga kosztownej instalacji. Rozwiązania ekologiczne to duży wydatek. Korzystając z możliwości, jakie daje szybka gotówka, będziecie mogli sfinansować koszty inwestycji, obniżając znacząco przyszłe rachunki za ogrzewanie domu.
Które najlepsze?
Trudno jednoznacznie wskazać, które z rozwiązań jest najlepsze. Każdy przypadek jest inny, a poszczególne budynki różnicuje choćby ich stan techniczny czy rodzaj materiałów, z jakich są zbudowane. Warto jednak pamiętać, iż odnawialne źródła energii to przyszłość, która zbawiennie wpływa na środowisko i na naszą kieszeń. Należy wspomnieć, iż opisana wcześniej pompa ciepła, to oszczędność rzędu 70% w porównaniu z ogrzewaniem gazowym. Imponująca wartość, jednak pamiętajcie o początkowym koszcie, jaki trzeba ponieść na uruchomienie systemu.
Wiele z ekologicznych rozwiązań można dofinansować z wykorzystaniem funduszy unijnych, a wkład własny pomoże pokryć szybka gotówka. Alternatywne propozycje, takie jak ogrzewanie gazowe, również są wydajne i w przypadku budynków, o odpowiedniej izolacyjności, nie będą kosztowne w eksploatacji. Z pewnością powinniście odrzucić ogrzewanie kotłem węglowym. Zmiany w prawie dążą do całkowitej eliminacji tego sposobu, który znacząco wpływa na degradację środowiska naturalnego.
Wybór ogrzewania do domu nie jest oczywisty. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, mających wpływ na ostateczną decyzję. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy oszacują koszty inwestycji oraz przewidywane wydatki związane z zakupem paliwa. Szybka gotówka będzie pomocna w sfinansowaniu budowy instalacji CO efektywnej i optymalnej pod względem ekonomicznym.
Materiał partnera zewnętrznego