Oświetlenie w naszym domu pełni niezwykle ważną rolę. Dlatego już na etapie projektu warto zastanowić się, jaki charakter chcemy nadać poszczególnym pomieszczeniom. Na szczęście czasy jednego i centralnie ulokowanego żyrandola już dawno minęły. Teraz wybór oświetlenia – jego formy, rodzaju, przeznaczenia i wyglądu – jest tak duży, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest oświetlenie zamontowane na szynie, które już od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić, bo jest to naprawdę praktyczne i bardzo estetyczne rozwiązanie. Co należy o nim wiedzieć? Oto kilka podstawowych informacji.
Oświetlenie montowane na szynie – co to jest?
Oświetlenie szynowe to nic innego jak ruchome oświetlenie, które jest przymocowane do specjalnych prowadnic przytwierdzonych do ściany lub sufitu. Takie rozwiązanie pozwala przesuwanie lamp w wybrane miejsce. Sama szyna jest wykonana z aluminium, a jej długość jest uzależniona od typu oświetlenia. W przypadku jednofazowego (w którym wciśnięcie włącznika zapala wszystkie lampy zamontowane w prowadnicy) jest to długość dwumetrowa, natomiast w oświetleniu trójfazowym (w którym istnieje możliwość włączenia wybranych reflektorów) taka szyna ma zazwyczaj długość około czterech metrów. I co ważne – ten typ oświetlenia sprawdzi się w każdym pomieszczeniu (na przykład jadalni, salonie, sypialni czy garderobie). Taki typ oświetlenia to także świetne rozwiązanie do biur, gabinetów, sklepów czy restauracji.
Zalety oświetlenia montowanego na szynie
Nowoczesnym, bardzo praktycznym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są lampy i światło z oświetlenia szynowego montowane jednocześnie. Te drugie ma bardzo wiele zalet, do których trzeba zaliczyć:
- wszechstronność (można je zamontować w wielu pomieszczeniach i na różnych powierzchniach),
- możliwość regulacji punktów świetlnych (co umożliwia dopasowanie lokalizacji reflektorów oraz kąt i kierunek padania światła do indywidualnych potrzeb),
- łatwość montażu (szyna jest montowana przy użyciu wkrętów),
- równomierne oświetlenie przestrzeni (zwłaszcza gdy reflektorów jest sporo i są one zamontowane w różnych kierunkach).
Dodatkowo ten typ oświetlenia charakteryzuje się prostym designem, co wygląda niezwykle atrakcyjnie. A wysoka estetyka wykonania sprawia, iż oprócz funkcji praktycznych – pełni też te ozdobne i dekoracyjne.
Na co zwrócić uwagę wybierając ten typ oświetlenia?
Oświetlenie montowane na szynie to niewątpliwie bardzo ciekawy i oryginalny wybór. Jednak aby spełniło ono wszystkie swoje funkcje, to musi być wybrane w odpowiedni sposób. Dlatego też przy jego zakupie trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Te najważniejsze to:
- system (jednofazowy lub trójfazowy – ten pierwszy jest tańszy, natomiast ten drugi zdecydowanie bardziej funkcjonalny i praktyczny),
- rodzaj źródeł światła (halogenowy lub LED – te pierwsze są wydajne, bezawaryjne, żywotne i zbliżone barwą do światła dziennego, natomiast te drugie wyróżniają się energooszczędnością, ekologią i brakiem nagrzewania),
- temperatura barwowa (światło bardzo ciepłe, ciepłe, neutralne, chłodne i bardzo zimne – wybrane w zależności od roli, jaką ma pełnić),
- CRI, czyli współczynnik oddawania barw (im jest on wyższy, tym oświetlenie lepiej odwzorowuje barwy otoczenia),
- sposób montażu (natynkowe i podtynkowe – pierwsze umożliwia swobodne formowanie kształtu instalacji, natomiast drugie może być ukryte w suficie, co sprawia, iż prezentuje się niezwykle elegancko).
Dodatkową kwestią – także niezwykle ważną – jest kolorystyka poszczególnych elementów. W tym przypadku warto zadbać o to, aby wszystkie elementy instalacji były w jednym kolorze – wtedy prezentuje się ona zdecydowanie lepiej. Jednocześnie oświetlenie powinno być dostosowane do ogólnej aranżacji i stylu pomieszczenia.
Oświetlenie montowane na szynie to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. Warto w nie zainwestować, aby cieszyć się funkcjonalnym i niezwykle dekoracyjnym elementem wyposażenia.
Materiał partnera