Pastele w aranżacjach wnętrz pojawiły się w XVIII wieku, a wszystko to dzięki Madame Pompadour, która umieszczała je na ścianach, uzupełniając tym styl rococo. Subtelny beż, delikatny róż i pałacowy błękit przez kolejne stulecia stały się jednym z elementów takich stylów jak angielski, vintage czy shabby chic.
Pastele w aranżacjach wnętrz pojawiły się w XVIII wieku, a wszystko to dzięki Madame Pompadour, która umieszczała je na ścianach, uzupełniając tym styl rococo. Subtelny beż, delikatny róż i pałacowy błękit przez kolejne stulecia stały się jednym z elementów takich stylów jak angielski, vintage czy shabby chic.
Obecnie ich stosowanie wpisuje się w nurt slow design, ten zaś w slow life, czyli życia bez pośpiechu, pełnego zrozumienia potrzeb swoich oraz innych osób. We wnętrzach liczy się indywidualne podejście do projektu, skrupulatne wybieranie poszczególnych elementów, tworzenie bez żadnych ram czasowych, zgodnie z naturą i zasadą funkcjonalności – a wszystko to ukrywa się w idei Slow Color. Ale jak wybrać dobrze pastelowe kolory do pokoju? Czym się kierować? Jak łączyć kolory? Czy kolor niebieski sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.
Magia kolorów
Od dawna wiadomo, że kolory niesamowicie intensywnie na nas oddziałują. Niebieski kojarzony z morzem, niebem i przestrzenią działa uspokajająco, sprzyja relaksowi, redukuje stres, zwiększa koncentrację i zwalcza bezsenność. To najbardziej lubiany kolor zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Z kolei zielony, zwany kolorem natury, odpręża i relaksuje. Fioletowy to mieszanka gorącej czerwieni oraz niebieskości. Od nasycenia barwy zależy czy dodaje energii lub relaksuje. Żółty, pomarańczowy oraz czerwony mają w sobie pozytywną dawkę energii, pobudzają do działania, emanują optymizmem i ciepłem. Dwa ostatnie wspomagają kreatywność, sprzyjają zabawie, pobudzają apetyt oraz trawienie. Wszystkie te kolory są bazą pasteli, które tworzy się poprzez tzw. wybielenie, czyli po prostu dodanie białej farby. Rozbielone kolory nadają pomieszczeniu subtelności, delikatnej elegancji, wprowadzają dobrą aurę i koją zmysły.
Zalety pastelowych kolorów we wnętrzu
Pomalowana w pastelowe kolory ściana doskonale rozświetla pomieszczenie oraz optycznie je powiększa. Takie barwy wprowadzają wiosenny nastrój, przy nich nawet masywne meble zyskują lekkość. Ściany pastelowe nie rzucają się w oczy, pozwalają zabłysnąć meblom i przeróżnym dodatkom. Sprawdzą się w pokoju dziennym, dziecięcym lub kuchni, urządzanych w stylu retro, vintage, prowansalskim, angielskim, shabby chic czy skandynawskim.
Wady pastelowych barw
Zbyt częste stosowanie pastelowych barw na ścianach sprawi, że wnętrza otrzymają pałacowy, dziecięcy, zdecydowanie zbyt cukierkowy charakter. Dlatego należy być w tym bardzo rozważnym i nie przesadzić. Decydując się na pastele pamiętajmy również, że one, tak jak i inne jasne kolory, łatwo się brudzą, więc wybierajmy farby z wysokiej półki cenowej, odporne na zmywanie. Natłok pasteli na ścianach a także w dodatkach sprawi, że pomieszczenie będzie nudne. Lepszy efekt osiągniemy łącząc pastelowe ściany z jasnymi meblami i dodatkami lub jasne ściany z pastelowymi meblami lub dodatkami.
Dobre połączenie
Jak łączyć kolory pastelowe? W jakim zestawieniu wyglądają efektownie? Jakie pastelowe kolory wybrać do pokoju? Co będzie doskonałą bazą pod pastele? Bezpieczne zestawienia tworzą one z bielą, szarością, czarnym, złotem lub srebrem. Można scalać je również między sobą, np:
- jasny szary i pudrowy róż,
- jasny szary i limonkowy,
- jasny szary i seledynowy,
- błękit i seledynowy,
- zieleń i beż,
- fiolet i błękit,
- fiolet i róż,
- róż i brzoskwiniowy,
- róż i żółty,
- oliwkowy i beż.
Każde z tych połączeń ma niepowtarzalny efekt i nie ma żadnych obaw, że coś się nie uda.
Kolor pastelowy niebieski – idealny do każdego pomieszczenia
Zaleta jakiegoś koloru tkwi w odczuciu, jakie wywołuje. A niebieski lubimy przecież najbardziej. Niebieski pastelowy pasuje niemal do wszystkiego, bo ma cechy barwy neutralnej. Spotykamy go na ścianach, ale nie brak go również w innych produktach, takich jak: tapety, tkaniny, dywany, a nawet w ceramice. Zestawiony z bielą, srebrem lub złotem jest odwołaniem do stylu klasycznego, a z czerwienią, brązem lub zielenią będzie pasować do nowoczesnych aranżacji.
Zachęcamy do zapoznania się naszymi poradami, inspiracjami i ciekawostkami, które odnajdziesz na stronie https://dommania.pl.
Materiał partnera zewnętrznego