Decyzja o wykończeniu ściany między meblami kuchennymi, tzw. pleców kuchennych, to zawsze duży dylemat. Zadajemy sobie pytania: co będzie najtrwalsze, co najłatwiej umyć, na czym nie widać będzie śladów palców, itp. Jednym z najpopularniejszych materiałów są płytki. Są one odpowiedzią na wszystkie powyższe wymagania, ale też nie są pozbawione wad. Co jeszcze można umieścić na plecach kuchennych? Coraz poważniejszym trendem są elementy szklane w kuchni. Dziś odpowiemy na pytanie: dlaczego w sercu domu warto postawić na szkło.
Zalety szkła w kuchni
Szkło do kuchni to jedno z najciekawszych i coraz częściej stosowanych rozwiązań. Obecnie stosuje się tzw. “szklane panele”. Szkło hartowane wykorzystuje się nad gazówkę, gdyż to ono wytrzyma wysokie temperatury, zaś szkło ornamentowe będzie dobrym pomysłem w przypadku oszklenia okienka kuchennego.
Dlaczego wybieramy szkło? Jego największą zaletą jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Wystarczy taką szybę przetrzeć gąbką z płynem do mycia naczyń, aby usunąć tłuszcz i zanieczyszczenia, a następnie dokończyć mycie z płynem do mycia szyb. Dzięki swojej gładkiej strukturze, szkła nie chwytają się większe zabrudzenia. Dzięki dużym wymiarom maksymalnym, często na ścianie kuchennej nie pojawiają się żadne podziały lub pojawia się tylko jeden. Brak fug i łączeń sprawia, że tym samym miejsc, w których mógłby zbierać się brud jest jeszcze mniej.
Szkło nad blatem w kuchni cenione jest też ze względów wnętrzarskich. Takie duże formaty bez podziałów pasują idealnie do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych. Szklane panele wyglądają niezwykle efektownie, często są także o wiele bardziej stylowe niż klasyczne płytki nad blatem.
Kolejną zaletą takiego formatu jest jego szybki montaż. Wystarczy przykleić jedną lub dwie tafle dociętego na wymiar produktu i szkło na ścianie w kuchni jest gotowe. Koniecznie trzeba jeszcze tylko położyć silikon i już wówczas nasza kuchnia staje się w pełni funkcjonalna. Trzeba jedynie pamiętać, aby przed montażem mebli dowiedzieć się, w którym momencie takie szkło jest najłatwiej położyć. Każdy internetowy szklarz ma swoje wytyczne, dzięki którym montaż szyby w kuchni jest prosty i najmniej awaryjny. Zwykle szkło w kuchni klei się przed meblami lub po zamontowaniu mebli dolnych.
Rodzaje wykończenia szkła
Myśląc o szkle w kuchni, wyobrażamy sobie przezroczystą taflę, za którą widać pomalowaną ścianę lub piękną wzorzystą tapetę. Takie szyby nad blatem kuchennym mają w wyżej wymienianych przypadkach wyłącznie funkcję ochronną. Jednak wybierając szyby do kuchni mamy tak bogaty wybór możliwych wzorów, kolorów i faktur, że dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami.
Obok szkła przezroczystego ciekawym i efektownym pomysłem jest szkło lakierowane na dowolny kolor. Może to być szkło typu lacobel, które jest pokryte z jednej strony wysokiej jakości lakierem zapewniającym bardzo gładki i regularnie błyszczący wygląd. Szkła lacobel jednak nie można położyć w okolicy kuchenki. W tym przypadku doskonale sprawdzi się szkło hartowane, które jest zdecydowanie bardziej odporne, a przy tym również może zostać pomalowane zgodnie z życzeniem użytkownika. Trzeba pamiętać, że tylko szkło hartowane w kuchni może zostać położone za płytą, ponieważ w procesie produkcyjnym zostało poddane działaniu bardzo wysokiej temperatury, a następnie gwałtownemu schłodzeniu. W czasie powyższego procesu na powierzchni szkła wytwarzane są naprężenia ściskające, a w jego wnętrzu zaś – równoważące je naprężenia rozciągające. Naprężenia ściskające zaś sprawiają, że szkło hartowane ma podwyższoną wytrzymałość, a tym samym sprawdzi się w trudnych warunkach. Więcej na ten temat przeczytać można na stronie: https://www.szklonawymiar.pl/szklo-na-wymiar/szklo-do-kuchni
Coraz modniejsze stają się panele szklane z grafikami lub fototapetami. Taka grafika może być błyszcząca lub matowa. Klejona jest od strony ściany, dzięki czemu nie jest podatna na zniszczenia. Warto wybrać model odporny na działanie promieni UV, aby wzór nie wyblakł.
Wyżej wymienione rodzaje szkła to nadal nie wszystkie opcje. Możliwe są również inne wykończenia szyby na ścianę w kuchni. Może to być lustro lub szkło imitujące kamień lub jeszcze inne wzory.
Remontując kuchnię, warto rozważyć wybór szkła nad blatem kuchennym. Takie szkło nie znudzi się tak szybko jak płytki, ale może też być szybko wymienione, bez konieczności większego remontu. Szkło jest odpowiednie do małych mieszkań, gdzie pięknie odbija światło, powiększając przestrzeń, stanowi też wyraźny element stylizacji kuchennej i jest doskonałym dowodem na to, że nawet przestrzeń nad blatem może mieć nietypowy ale elegancki charakter. Trend na szkło w kuchni to zdecydowanie zjawisko, któremu warto przyjrzeć się bliżej przy planowanej zmianie aranżacji.
Artykuł powstał we współpracy z www.szklonawymiar.pl/
OLI