Mocne magnesy wykorzystywane są w różnych miejscach, w różnych branżach i różnych zastosowaniach. W bardziej zaawansowanej technicznie wersji występują jako uchwyty magnetyczne – z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym lub z gwintowaną tuleją. Mogą też występować w wariantach z gumową obudową. W tym artykule będzie jednak mowa o stalowej obudowie gwintu.
Uchwyty w stalowej obudowie
Taki uchwyt składa się z magnesu neodymowego oraz obudowy wykonanej ze stali. Owa otoczka stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno uchwytów magnetycznych z gwintem zewnętrznym, jak i innych. Niektóre uchwyty są również pokryte powłoką cynkową, która zabezpiecza główny materiał przed korozjami. Stalowa obudowa działa też na zwiększenie siły przyciągania przedmiotu, ponieważ staje się ono skoncentrowane. Tego rodzaju magnesy mogą być wykorzystane w wielu różniących się między sobą branżach: reklamie, rolnictwie, przemyśle czy też motoryzacji. Są też chętnie stosowane jako pomoc do oczyszczania zbiorników wodnych z żelaznych elementów. Mogą także posłużyć do podnoszenia i przenoszenia części stalowych.
Czym charakteryzują uchwyty magnetyczne z gwintem zewnętrznym?
Podczas dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę na precyzję wyboru produktu. W zależności od sprzętu, jaki będzie wykorzystywany do podnoszenia czy też przesuwania elementów, należy dobrać inny uchwyt. Uchwyty magnetyczne z gwintem zewnętrznym posiadają widoczny gwint przypominający śrubę, który wybiera się ze względu na wymiary: jego rodzaj, średnicę zewnętrzną, wysokość podstawy lub kubka oraz wysokość całkowitą. Aby mieć pewność, że zakup będzie służył w wybranym celu, należy też zwrócić uwagę na maksymalny udźwig danego magnesu. Taką informację podaje się w oparciu o testy w warunkach optymalnych – m.in. w temperaturze pokojowej, przy użyciu gładkiej blachy i prostopadłego działania siły przyciągania. Ogólnie przyjęta maksymalna temperatura, w jakiej można korzystać z uchwytów magnetycznym z gwintem zewnętrznym oraz innymi gwintami to 80°C.
O czym pamiętać podczas użytkowania?
Producenci zalecają, aby uchwyty magnetyczne z gwintem zewnętrznym zostały sprawdzone samodzielnie w konkretnych warunkach. Realny udźwig zależy bowiem od różnych czynników – materiału, grubości i powierzchni stalowej zwory czy innego elementu do mocowania, szczeliny między uchwytem a zworą, a także – wspomnianej już temperatury otoczenia. Wiele sklepów udostępnia możliwość zamówienia próbek produktów, aby wcześniej sprawdzić ich skuteczność w danych okolicznościach pracy.
Materiał partnera zewnętrznego