Piekarniki do zabudowy stają się coraz częściej jednym z nieodzownych urządzeń, które znajdują swoje miejsce we współczesnych kuchniach. Pozwalają one w prosty i w pełni zautomatyzowany sposób realizować wszystkie przepisy kulinarne. Producenci włoscy oferują piekarniki do zabudowy przeznaczone do użytku domowego, które można przyporządkować do dwóch głównych grup: piekarników elektrycznych i piekarników gazowych.
Elektryczne piekarniki do zabudowy
Elektryczne piekarniki do zabudowy są z pewnością najbardziej rozpowszechnionym obecnie typem piekarnika dostępnym na rynku. Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm działania tych piekarników jest zasilany energią elektryczną, dlatego będzie konieczne postawienie tego piekarnika w pobliżu gniazdka elektrycznego. Ten typ produktu można podzielić na trzy podkategorie piekarników do zabudowy: modele konwekcyjne, modele z wymuszoną wentylacją i modele kombinowane.
Piekarnik konwekcyjny
W tej grupie produktów znajdziemy piekarniki, w których ciepło jest emitowane przez dwa oporniki elektryczne, umieszczone zarówno w górnej, jak i w dolnej części piekarnika. Dzięki wytwarzaniu ciepła statycznego poprzez połączone działanie oporów rozpoczyna się proces gotowania. W tego typu piekarnikach do zabudowy można ustawiać różne tryby pieczenia, używając dwóch oporów naprzemiennie lub w połączeniu. Piekarniki konwekcyjne były powszechnie stosowane od dawna, ponieważ stosowanie tego produktu wynika z jego większej szybkości gotowania w porównaniu z tradycyjnymi piekarnikami, co w naturalny sposób skutkuje mniejszym zużyciem energii, ponieważ piekarnik działa przez krótszy czas. Sposób działania piekarnika konwekcyjnego wymusza cyrkulację powietrza wewnątrz urządzenia dzięki zastosowaniu wentylatora lub kilku wentylatorów. Potrawy pieczone w takim modelu piekarnika do zabudowy przy użyciu wymuszonego powietrza są soczyste i smaczniejsze, ponieważ proces pieczenia jest szybszy i bardziej równomierny.
Piekarnik do zabudowy z wentylacją
Do drugiej grupy piekarników do zabudowy należą piekarniki z wymuszoną wentylacją. W tym przypadku ciepło jest emitowane przez jedną lub więcej turbin, zwykle umieszczonych po bokach lub z tyłu piekarnika. Temperatura ciepła, które wydobywa się z turbin jest regulowana za pomocą termostatu.W tych piekarnikach do zabudowy możliwa jest regulacja kierunku strumienia powietrza, a wnętrze piekarnika jest zawsze równomiernie regulowane. Często tego typu piekarniki charakteryzują się elegancką obudową i można w nim przygotowywać potrawy zarówno słodkie, jak i pikantne, ponieważ wentylacja umożliwia dotarcie ciepła do dowolnego miejsca w wewnętrznej komorze piekarnika.
Kombinowany piekarnik do zabudowy
Trzecia grupa produktów dotyczy piekarników do zabudowy wyposażonych w obie technologie pracy, więc w tych modelach istnieje możliwość wyboru, którą zastosuje się technologię grzewczą. W tych piekarnikach emisję powietrza i ciepła konwekcyjnego można połączyć w jednej funkcji pieczenia. Można zdecydować, czy opory elektryczne mają być używane naprzemiennie, czy jednocześnie i którąś z tych dwóch opcji połączyć z działaniem wentylatora. Obecnie na rynku możemy znaleźć elektryczne piekarniki do zabudowy, które oprócz wyposażenia w wentylatory i rezystory mogą również pracować przy zastosowaniu pary lub mikrofali. Są to niezwykle wszechstronne i wielofunkcyjne modele piekarników.
Gazowe piekarniki do zabudowy
Gazowe piekarniki były bardzo popularne jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale z biegiem czasu tego typu produkty stały się bardziej marginalne niż inne modele produkowane przez wiodące marki w tej branży. Głównym powodem braku popularności jest brak wszechstronności ich działania. W tego typu piekarnikach do zabudowy możliwa jest tylko jedna opcja przyrządzania potraw, możliwość wykorzystania termostatu.Taki piekarnik, żeby mógł działać musi być podłączony do sieci gazowej. U podstawy piekarnika znajduje się komora spalania, w której znajduje się palnik. Zapalając go, ciepło zaczyna przedostawać się do piekarnika, a potem rozpoczyna się proces pieczenia. W przypadku tego typów piekarników do zabudowy trudno jest utrzymać stałą i równomierną temperaturę wewnętrzną.
Piekarnik retro
Piekarniki retro są produkowane głównie ze względów estetycznych i by nadać pomieszczeniu smak świetności dawnych czasów, ale to nie przeszkadza, że są wyposażone w najnowocześniejsze technologie grzewcze. Piekarnik retro do zabudowy może być wykonany w stylu z innych epok, na przykład może być stylizowany na lata pięćdziesiąte. Ze względów estetycznych może stać się silnym odniesieniem do dawnych czasów. Piekarnik retro może być zaopatrzony w elementy, do wykonania których wykorzystano materiały i wykończenia w stylu lat pięćdziesiątych z napisami z tamtej epoki oraz chromowane sitodrukowe pokrętła, by dodatkowo uwydatniały piękno sprzętu. Nam szczególnie przypadły do gustu stylowe piekarniki retro z lofra.pl, które są mistrzowskim połączeniem efektownej, klasycznej estetyki z innowacyjnymi i niezwykle praktycznymi funkcjami. Za niezwykle efektowną, udekorowaną podłużnym uchwytem obudową w kolorze głębokiej czerni, delikatnej kości słoniowej, eleganckiego srebra czy wyrazistego bordo, ukryte jest współczesne, doskonale zaprojektowane i funkcjonalne wnętrze umożliwiające wygodne przyrządzanie ulubionych potraw. Stylowe piekarniki do zabudowy AGD zasilane elektrycznie posiadają aż 9 programów, takich jak rożen, grill czy grzanie z termoobiegiem.
Piekarniki do zabudowy produkowane we Włoszech łączą w sobie najwyższy poziom wykonania, który jest atrybutem włoskich producentów i najnowocześniejszych technologii w tej dziedzinie. Dbałość o nowoczesne i praktyczne wykonanie, wyjątkowa konstrukcja włoskich piekarników to efekt wieloletnich badań, które pozwoliły stworzyć niepowtarzalne produkty.
OLI