Różne okazje, różne rodzaje garniturów. Jak odpowiednio ubrać się na dane okoliczności?

klasyczny garnitur męski
Garnitur klasyczny wykonany jest najczęściej z wełny albo wełny z dodatkiem sztucznego materiału. Najczęściej są to modele w ciemnych odcieniach | fot.: stock.adobe.com

Garnitur to niezbędny element garderoby każdego eleganckiego mężczyzny. W zależności od fasonu, odcienia, długości czy liczby rozcięć może on być zarezerwowany na konkretne okoliczności. Co warto wiedzieć, aby zawsze prezentować się nienagannie?

Jak jest najbardziej klasyczny garnitur?

Najbardziej klasycznym wyborem jest garnitur bez żadnych zdobień oraz kontrastowych obszyć. Kieszenie są wpuszczone, a klapy mają szerokość co najmniej 7 cm. Ponadto cechuje się on butonierką na lewej stronie oraz wysoko położonymi wcięciami. Spodnie natomiast wyróżniają się równym kantem a ich dolne krawędzie delikatnie dotykają butów. Garnitur klasyczny wykonany jest najczęściej z wełny albo wełny z dodatkiem sztucznego materiału. Najczęściej są to modele w ciemnych odcieniach. Idealnie sprawdzi on się na ślub, pogrzeb oraz inne bardzo uroczyste wieczorne okazję.

Jakie kolory garniturów nosi się na co dzień?

Aby wybrać uniwersalny garnitur, który sprawdzi się na co dzień, na przykład w biurze czy podczas spotkań z klientami, warto postawić na odcienie szarości i grafitu. Możemy go włożyć również na randkę, egzaminy czy obronę pracy magisterskiej. To idealny wybór na lato. Modne szarości oraz grafity to kolory bardzo uniwersalne i niezwykle łatwe w stylizacji. Idealnie skomponują się z białą koszulą, dodając całości bardziej klasycznej prezencji. Garnitury takie z powodzeniem możemy połączyć też z błękitem, granatem czy czernią.

Wyjątkowo uniwersalnym odcieniem jest również granat. Ten kolor uwielbiają głowy państw oraz przedstawiciele rządów. Prezentuje się niezwykle elegancko, ale i nowocześnie. Doskonale pasują do niego białe albo błękitne koszule. W takim zestawieniu z pewnością będziemy wyglądać schludnie i profesjonalnie.

Barwą dosyć kontrowersyjną jest brąz. Nie nadaje się on na ważne uroczystości, gdyż nie jest kolorem formalnym. Dawniej kojarzony był głównie z robotnikami. Jednak miłośnicy tego odcienia mogą eksperymentować z coraz to modniejszymi fasonami, aby nosić brązowy garnitur jako codzienną stylizację.

Jakie kroje garniturów możemy wyróżnić?

Wyjątkowo eleganckim, męski strojem wieczorowy jest smoking. To model wykonany z wełny w głębokim odcieniu czerni. Marynarka zazwyczaj jest dwurzędowa, charakteryzują ją pojedyncze lampasy oraz czarna kamizelka. Zakłada się go na uroczystości po godzinie 19, na przykład wesela oraz bale. To najodpowiedniejszy krój na wizytę w teatrze albo w operze. Najlepiej komponuje się z klasyczną białą koszulką i muszką w czarnym kolorze.

Wyróżniamy też garnitur z marynarką w stylu europejskim. Jest ona dopasowana w talii, przez co wyszczupla i wysmukla sylwetkę. To krój bardziej formalny. Styl amerykański wyróżnia się natomiast bardziej swobodnym fasonem. Marynarka nie jest taliowana i wydaje się bardziej obszerna, dzięki czemu kryje mankamenty urody. Dobrać do niej możemy spodnie w innym odcieniu a cała stylizacja będzie dużo mniej oficjalna.

Marynarki dzielą się też na modele dwurzędowe oraz jednorzędowe. Modele dwurzędowe są bardziej oficjalne i dosyć trudne w stylizacji. Natomiast jednorzędówki w zależności od dodatków mogą pełnić zarówno rolę eleganckiego garnituru, jak i swobodnej stylizacji. Są wygodniejsze i bardziej praktyczne.

Wybór odpowiedniego garnitury nie zawsze jest łatwy. Warto brać pod uwagę nie tylko krój oraz fason konkretnego modelu, ale również kolor. Czym ciemniejszy odcień, tym styl staje się bardziej oficjalny. Ważną role odgrywają też dodatki takie jak buty, krawat lub muszka.

SST

Tags from the story
, ,