Słowo „vintage” wywodzi się z nieznanej powszechnie terminologii winiarskiej. Oznacza wino, które powstało podczas jednego sezonu. Do jego produkcji wykorzystywano winogrona zebrane i wyhodowane w tym samym okresie czasu, co wskazuje na pewnego rodzaju spójność, pewne pochodzenie oraz szlachetność.
Czy dzisiejszy vintage ma coś wspólnego z napojami alkoholowymi? Spotykamy się z tym określeniem bardzo często. Widnieje na stronach internetowych, reklamach i w galeriach. Znajdziemy go w sklepie z meblami, ubraniami i biżuterią. Co to jest vintage i w czym najczęściej się przejawia?
Vintage – jako styl w modzie
Pojęcie vintage zaczęło szerzej funkcjonować już w XIX w. W tamtych czasach określano nim stare samochody, ubrania, meble czy książki. Były to rzeczy używane i wysłużone, które dawno wyszły już z mody. Dzisiaj nasze skojarzenia z tym słowem są podobne. Podobne, ale już nie takie same. Niewiele osób w dzisiejszych czasach, określi ten styl, mianem niemodnego. Nadal są to rzeczy, które posiadają długą historię, jednak zyskują dzięki temu na wartości. Ubrania, które wytrzymały tak długi okres czasu i nadal prezentują się dobrze, zapewniają o najwyższej jakości materiału i solidności wykonania. To, co czyni ten styl coraz bardziej użytecznym, jest również kwestia środowiska. Codziennie na świecie produkowane są tony nowych ubrań, katastroficznie wpływając na stan planety. Osoby, które starają się żyć w zgodzie z natura decydują się na ubrania używane. Zaglądają do szaf swoich mam lub chodzą do sklepów z używaną odzieżą. Powstały również aplikacje ułatwiające zakup rzeczy z drugiej ręki. Moda nie ma ograniczeń. Możesz wybrać, która epoka modowa jest Ci najbliższa i na niej się wzorować lub mieszać różne style. Możesz zestawiać stare rzeczy z nowymi, lub nowe uzupełniać dodatkami z dawnych lat.
Vintage – aranżacja wnętrz
Vintage jako styl w aranżacji wnętrz, opiera się na tych samych zasadach co ten modowy. Jego miłośnicy urządzając swoje mieszkania, najczęściej odwołują się do stylistyki lat 50. i 60. Co zaskakujące osobami, które najchętniej z niego korzystają są ludzie młodzi. Poszukują mebli i dodatków na pchlich targach, wyprzedażach garażowych, a nawet śmietnikach, gdzie wbrew ogólnemu przekonaniu można trafić na perełki. Czasami wymagają lekkiej renowacji, ale ostatecznie koszt jest dużo mniejszy niż rzeczy zakupionych w sklepie. Styl vintage możesz wprowadzić na dwa sposoby – wstawiając do nowoczesnego wnętrza, upolowane wcześniej starocie, bądź na odwrót – dodając do starego wnętrza nowoczesne dodatki. Popatrz na swój dom i zastanów się, czy jest coś co możesz wykorzystać. Stare nie oznacza niemodne. Może jakiś bujany fotel po babci, meblościanka lub masywne biurko, które wystarczy lekko pomalować lub ubrać w modne dodatki?
Vintage – spojrzenie z nostalgią
Wszystko wskazuje na to, że spoglądamy na dawne czasy z lekką nostalgią. Może kojarzą nam się z dzieciństwem, a może chcielibyśmy się do nich przenieść. Niestety, póki co nie wymyślono maszyny cofającej czas. Dzięki vintage, możemy jednak stworzyć warunki podobne do tych, w których funkcjonowały nasze mamy i babcie. Jak wiadomo, moda kołem się toczy. Nikogo nie zdziwi już fakt, że nosimy spodnie z lat 70. lub wstawiamy do pokoju bujany fotel. Nie zapominajmy o tym, że nasze domy i szafy kryją wiele skarbów, które z powodzeniem mogłyby się znaleźć w katalogach modowych.
SRO