Właściciele domków jednorodzinnych często zmagają się z pytaniem, jak optymalnie wykorzystać przestrzeń wokół domu. Zwłaszcza na niewielkich działkach problemem staje się pogodzenie funkcji użytkowych i rekreacyjnych. Dzięki nowoczesnym materiałom np.: eko kratce nie jest już konieczne rezygnowanie z zielonej powierzchni na podjeździe czy przed domem. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.
Podjazd z kratki brukowej bardzo długo był jedną z najczęściej wybieranych możliwości zagospodarowania terenu przed domem i w ogrodzie. To rozwiązanie ma swoje zalety, ale również sporo wad. Należą do nich m.in.: stosunkowo wysoka cena i niski współczynnik wrażliwości ekologicznej. Istotnymi zagadnieniami, które wymagają uwzględnienia, są też trwałość nawierzchni i jej estetyka. Obecnie propozycji rozwiązań zamiast kostki brukowej jest sporo, ale która z nich jest najlepsza? Oto, z czego wykonać wjazd do garażu.
Co zamiast kostki na podwórko? Eko kratka!
Przyjaznym dla środowiska i ciekawie prezentującym się rozwiązaniem jest eko kratka. Docenią ją zwłaszcza osoby zastanawiające się, z czego wykonać podjazd do garażu i poszukujące materiałów, które zapewniają pełną przepuszczalność podłoża, nie wietrzeją i nie pękają. Dodatkową zaletą jest możliwość uzupełnienia kratki żwirem bądź trawą, przez co cała powierzchnia prezentuje się bardzo naturalnie. W odróżnieniu od ażurowej kostki brukowej, eko kratki nie nagrzewają się, tłumią fale akustyczne, oczyszczają powietrze z pyłów i gazów.
Eko kratka pozwala optymalnie zagospodarować przestrzeń wokół domu na zielony teren i może być wykorzystywana jako alternatywa dla kostki brukowej. Wytrzymuje nawet duży nacisk do 350 ton na m2 – wyjaśnia ekspert z firmy geoPRODUCT.
Nie bez znaczenia jest też koszt takiego rozwiązania. Kratki są sprzedawane w kwadratowych modułach o wymiarach 50 x 50 cm, bądź mają kształt plastra miodu 60 x 40 cm. Koszt takiego modułu waha się w zależności od parametrów od 5,5 do 14 zł brutto. Dla porównania za 1 m2 kostki brukowej trzeba zapłacić od 20 do 80 zł, w zależności od grubości, kształtu i twardości.
Zaletą eko kratki jest też szybki montaż. Eko kratkę montuje się na podsypce z piasku. Gotowe moduły układa się na takim podłożu w dowolnym kształcie, bo kratki można przycinać. Co ciekawe, eko kraty użyte do utwardzania dróg dojazdowych lub miejsc parkingowych nie wymagają odśnieżania. Samochody po prostu wgniatają śnieg w powierzchnię.
Pomysł na tani podjazd i nie tylko – ekologiczne obrzeża
Paleta produktów firmy geoPRODUCT obejmuje również inne przydatne w ogrodzie artykuły. Przy umacnianiu obrzeży trawników, klombów z kwiatami czy ścieżek coraz popularniejsze staje się wykorzystanie naturalnych materiałów.
Ekologiczne obrzeża doskonale zastępują krawężniki z betonu, płotki z drewna czy inne rodzaje stosowanych dotychczas materiałów w celu oddzielenia trawnika od parkingu, ścieżek lub innej roślinności ogrodowej – dodaje nasz rozmówca z firmy geoPRODUCT.
Kratki są wykonane z surowców wtórnych. Nie są szkodliwe dla środowiska, nie wpływają negatywnie na wzrost roślin. System ten jest bardzo uniwersalny. Można go układać na każdej wysokości w dowolny sposób. Rozmieszczony równo z nawierzchnią będzie zupełnie niewidoczny. Jeśli podniesiemy go nieco wyżej, wystający kant będzie pełnił funkcję dekoracyjną, a jednocześnie zabezpieczał korę lub nawozy przed rozsypaniem. Takie rozwiązanie pozwala też zatrzymać wodę i nawóz wokół roślin.
Ładne i trwałe otoczenie to priorytet wielu właścicieli nieruchomości. Nie ma w tym nic dziwnego. Podjazd, który się nie zapada, jest łatwy do utrzymania w czystości, a uporządkowane ścieżki i klomby z kwiatami są wizytówką domu i mają wpływ nie tylko na pierwsze wrażenie, ale również wartość posesji. Proponowane przez nas rozwiązania są korzystne finansowo, wytrzymałe, a także harmonijnie komponują się z nowoczesnym i tradycyjnym stylem budowy domów.
Materiał partnera zewnętrznego