Meble ogrodowe z metalu – gdzie się sprawdzą? Do jakich aranżacji meble metalowe?

ławka ogrodowa z drewna i metalu
Wbrew wyobrażeniom, meble wykonane z metalu nie są ani brzydkie, ani tym bardziej toporne i niewygodne | fot.: materiał partnera

Czy meble wykonane z metalu mogą sprawdzić się w ogrodach? Jak najbardziej tak i nic nie stoi temu na przeszkodzie. Jak jednak je dobierać i do jakich aranżacji będą pasować? Jakie są zalety i wady mebli ogrodowych z metalu?

Czy meble ogrodowe z metalu sprawdzą się w ogrodzie?


A dlaczego miałyby się nie sprawdzić? Wbrew wyobrażeniom, meble wykonane z metalu nie są ani brzydkie, ani tym bardziej toporne i niewygodne. Należy pamiętać, że najczęściej nie są one też w całości wykonane tylko i wyłącznie z metalu, tylko łączy się ich konstrukcję z innymi materiałami, jak drewno czy tkanina. W ten sposób mamy do czynienia z wytrzymałym produktem, który jednocześnie może być bardzo stylowy. Meble ogrodowe z metalu nadają się na taras, balkon i do ogrodu, dzięki czemu mogą stworzyć przyjemne otoczenie do relaksu i odpoczynku.

Do jakich aranżacji nadają się meble z metalu w ogrodzie?


Tak naprawdę wiele będzie tutaj zależało od ich konstrukcji i użytych materiałów. Z powodzeniem znajdą one swoje miejsce zarówno w ogrodach w stylu nowoczesnym, jak i minimalistycznym, industrialnym czy miejskim, a także w bardziej tradycyjnych aranżacjach typu prowansalski, romantyczny, angielski czy wiejski. Wiele będzie zależało od ich formy. Proste i surowe to nowoczesne aranżacje, te bardziej wyszukane, z wieloma zdobieniami to styl klasyczny, romantyczny. Innymi słowy, z powodzeniem można je wpasować do każdego ogrodu.

Meble całe z metalu, z drewnem czy tkaniną?


Metal, jak każdy wie, jest zimny w dotyku, łatwo się ochładza, ale i też szybko się nagrzewa, co jest wyczuwalne szczególnie latem. Na rynku znajdzie się między innymi produkty w całości z metalu – wyglądają kunsztownie, ale są znacznie cięższe. Częściej można spotkać za to meble z metalu łączone z innymi materiałami, jak drewno czy tkanina. W tym pierwszym przypadku, mamy do czynienia z wyposażeniem typowo miejskim – krzesła, ławki, stoliki. Drewno łagodzi chłód metalu, mogą też występować w różnej kolorystyce. Są mocne, stabilne i bardzo wytrzymałe, choć też i ciężkie.

Do wyboru są także meble o metalowej ramie, ale pokryte tkaniną. Mają najczęściej lżejszą konstrukcję i można takie połączenie znaleźć przede wszystkim wśród leżaków i krzeseł ogrodowych i plażowych. Ten typ mebli najczęściej ma też możliwość składania czy ustawiania dogodnej dla siebie pozycji.

Meble ogrodowe wykonane z aluminium czy żeliwne?


Mówiąc o metalu, należy pamiętać, że ma się tutaj na myśli dwa podstawowe i najczęściej wykorzystywane materiały, czyli żeliwo oraz aluminium. Meble ogrodowe żeliwne są znacznie wytrzymalsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, są za to cięższe, przez co o wiele trudniej je przestawiać, choć poprawia to ich stabilność.

Meble z aluminium są zdecydowanie lżejsze, a ich konstrukcja umożliwia składanie i modyfikacje. Pomimo dużej odporności na czynniki zewnętrzne, ich wytrzymałość jest mimo wszystko mniejsza, niż w przypadku mebli żeliwnych.

Czy metalowe meble ogrodowe to dobry wybór?


Wbrew pozorom tego typu wyposażenie jest bardzo wygodne i przytulne. Wiele obecnie dostępnych zestawów wypoczynkowych zaopatrzonych jest w dodatkowe miękkie poduchy, przez co stają się doskonałym miejscem wypoczynku czy spędzania wolnego czasu. Na rynku znajdzie się zarówno krzesła, fotele, leżaki, jak i różnego rodzaju stoły i stoliczki. Prawdziwym fitem mogą być też ławki, sofy oraz narożniki aluminiowe.

Materiał partnera

Tags from the story