Trudno wyobrazić sobie przyjemniejszy sposób na relaks niż chwila ciszy i spokoju w przydomowym ogrodzie w ciepłe, letnie popołudnie. Kojąca zieleń roślin, przyjemne ciepło słońca i wygodne meble ogrodowe pozwalają na moment zapomnienia i odpoczynku. Ich wybór na rynku jest bardzo szeroki – można kupować gotowe zestawy lub pojedyncze elementy. Dostępna jest również szeroka gama materiałów, z których wykonane są meble ogrodowe.
Najpopularniejsze materiały to drewno, wiklina i metal, a także bardzo do niedawna popularne tworzywa sztuczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. W związku z szerokim wyborem asortymentu, wiele osób zastanawia się jakie meble ogrodowe wybrać. W poniższym poradniku można przeczytać o najpopularniejszych materiałach i ich najważniejszych cechach.
Meble ogrodowe drewniane – trwałe, ale trzeba o nie odpowiednio dbać
W Polsce największą popularnością cieszą się drewniane meble ogrodowe. To zrozumiały trend, bo są one estetyczne, wykonane z naturalnego materiału, a dodatkowo bardzo różnorodne. Mogą być to zarówno lekkie krzesła czy małe stoliki, jak i masywne ławki, na których zmieści się wiele osób bez obawy, że meble ulegną zniszczeniu. W zależności od typu drewnianych mebli ogrodowych, mogą one być umieszczone na stałe w konkretnym miejscu lub, jeśli są lżejsze, można je ustawiać tam, gdzie akurat będzie wygodniej.
Trzeb jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio o nie zadbać, bo pod wpływem warunków atmosferycznych – słońca lub deszczu –zaczynają płowieć, a ich powierzchnia może stać się chropowata i popękana. Jest jednak na to prosty sposób: przed sezonem ogrodowym oraz po jego zakończeniu wystarczy pomalować drewniane meble ogrodowe ochronną farbą lub olejem. Dwie warstwy zabezpieczającego płynu sprawią, że drewniane meble ogrodowe przez lata będą wyglądały jak nowe. Aby zdrowy wygląd utrzymał się jak najdłużej warto również w trakcie deszczu osłaniać je od wilgoci.
Meble ogrodowe z wikliny lub rattanu – trzeba chronić je przed warunkami atmosferycznymi
Kolejnym popularnym materiałem na meble ogrodowe jest wiklina lub rattan. Meble z tych naturalnych surowców przyjmują bardzo wiele różnych form i fantazyjnych kształtów. Są również bardzo lekkie i można bez problemu je przenosić i przestawiać. Niestety zarówno wiklina, jak i rattan to surowce wrażliwe na warunki pogodowe. Pod wpływem słońca, deszczu lub ujemnych temperatur – gdyby chciało się je zostawić w ogrodzie poza sezonem – tracą swój kolor i niszczeją. Trudniej również je odnowić. W związku z tym lepiej sprawdzą się w zadaszonej altanie lub na osłoniętym tarasie.
Alternatywą dla mebli ogrodowych z wikliny lub rattanu może być tak zwany technorattan, czyli tworzywo syntetyczne, które imituje rattan. Meble wykonane z tego materiału są tak samo lekkie i łatwe w formowaniu, a jednocześnie nie niszczeją pod wpływem warunków atmosferycznych, więc bez obaw można je zostawiać na zewnątrz nawet po sezonie.
Meble ogrodowe metalowe – coraz popularniejsze
Coraz częściej w ogrodach można spotkać meble ogrodowe wykonane z metalu. Niektóre mają metalowe stelaże lub ramy, do których przymocowane są drewniane blaty, a także drewniane lub materiałowe siedziska. Są również zestawy mebli ogrodowych w całości wykonane z metalu. To wytrzymały, odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne materiał, któremu można nadać wiele zarówno prostych, jak i bardzo ozdobnych form. Największym zagrożeniem dla takich mebli ogrodowych jest wilgoć i korozja. Dlatego wybierając je do własnego ogrodu warto zdecydować się na te, które są już zabezpieczone przed korozją, czyli na przykład chromowane lub ocynkowane. Dodatkowo warto zabezpieczać je samodzielnie farbami lub innymi preparatami antykorozyjnymi. Dzięki temu zachowają swój wygląd na długo.
Alternatywą dla metalowych mebli ogrodowych mogą być te z aluminiową ramą. Są one lekkie, poręczne i najczęściej składane,w związku z tym sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale również podczas wyjazdu na wczasy lub działkę.
Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego – mogą być ładne
Plastikowe meble ogrodowe jeszcze kilkanaście lat temu można było znaleźć w zdecydowanej większości polskich ogrodów. Ich główną zaletą była cena, dzięki czemu za niewielkie pieniądze można było kupić stół, krzesła i parasol. Niestety, wiele do życzenia pozostawiała estetyka – dominowały nieciekawe kolory oraz siermiężny i tandetny design. Od tamtej pory dużo się jednak zmieniło i dziś meble ogrodowe z tworzywa sztucznego mogą być bardzo ładne. Nadal również nie są drogie.
Trzeba jednak pamiętać, że są one podatne na warunki atmosferyczne, szczególnie na słońce, które sprawia, że meble się odbarwiają, a jasne na przykład białe – żółkną. Niestety najczęściej są to odbarwienia, których nie da się zlikwidować, więc decydując się na meble z tworzywa trzeba pamiętać, żeby za długo nie wystawiać ich na pełne słońce. Problemów nie ma za to z utrzymaniem ich w czystości, wystarczy co jakiś czas spłukać je wodą pod ciśnieniem. Alternatywą dla plastiku może być pleksi, które jest równie lekkie, ale nie odbarwia się pod wpływem warunków atmosferycznych.
Jakie meble ogrodowe?
Odpowiednio dobrane meble ogrodowe są gwarancją przyjemnego odpoczynku we własnym ogrodzie. To również dzięki nim w miły sposób można spędzić czas ze znajomymi lub bliskimi podczas grilla lub ogniska. W związku z tym decyzji jakie meble ogrodowe wybrać nie można zostawić przypadkowi. Warto zapoznać się z szeroką ofertą na przykład pod tym linkiem: https://www.leroymerlin.pl/relaks-w-ogrodzie/meble-ogrodowe,a45.html i wybrać meble, które będą najlepiej dostosowane do potrzeb i oczekiwań.
Materiał partnera zewnętrznego