Największa aktywność komarów i kleszczy przypada na najcieplejsze miesiące w roku. Gdy pogoda sprzyja przebywaniu na zewnątrz, jesteśmy narażeni na ataki pijących krew pasożytów. Ukąszenia powodują świąd i dyskomfort, a w najgorszych przypadkach mogą wywołać zakażenie groźną chorobą. W jaki sposób efektywnie bronić się przed ugryzieniami komarów i kleszczy?
Mechaniczna ochrona przed owadami i kleszczami
Pierwszą linią obrony przed kleszczami i komarami powinna być ochrona mechaniczna. Gdy przebywa się w miejscach występowania pasożytów, należy zakrywać jak największą powierzchnię ciała. Warto nosić spodnie z długimi nogawkami i bluzy z długim rękawem. Nogawki można włożyć do butów, aby jeszcze bardziej utrudnić kleszczom przedostanie się do swojej skóry. Ochroną mechaniczną przed żywiącymi się krwią owadami i pajęczakami będzie również moskitiera w wózku dziecięcym. Tego typu barierę przed pasożytami warto zamontować również w oknach, drzwiach oraz w pobliżu łóżka.
Repelenty
Skuteczne w odstraszaniu owadów i pajęczaków są chemiczne środki na komary i kleszcze. Mogą mieć one postać sprayu, sztyftu, kremu, płynu czy proszku. Pokrycie skóry, ubrania czy namiotu repelentami sprawia, że pijące krew pasożyty mają większy problem z namierzeniem nas jako celu swojego ataku. Określone substancje mogą zniechęcać komary i kleszcze, a nawet je zabijać (jak np. permetryna).
Popularnym składnikiem preparatów odstraszających owady i pajęczaki pasożytujące na ludziach jest DEET. Substancja jest skuteczna w ochronie przed ukąszeniami. Nie należy jednak aplikować jej na przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych. Warto również zachować ostrożność, stosując ją na skórę dzieci. Podejrzewa się, że DEET może mieć niekorzystne działanie na ludzki układ nerwowy. Bezpieczniejszymi środkami są IR3535 oraz ikarydyna.
Sprawdzanie ubrania i odkrytych części ciała
Przebywając w miejscach, gdzie występują kleszcze, należy oglądać swoje ubranie oraz odkryte części ciała. Zabieg ten warto powtarzać co 40-60 minut. Oglądanie ciała i ubrania – swojego i członków rodziny – pozwala na szybsze zauważenie i pozbycie się kleszcza. Pajęczak może wędrować po ciele, szukając dogodnego miejsca do wgryzienia się w skórę, nawet przez kilka godzin. Warto zatem dokładnie oglądać ubrania i naskórek, aby jak najszybciej usunąć pasożyta, zanim się wkłuje.
Olejki eteryczne
Na komary odstraszająco działa zapach lawendy, goździków, cedru, mięty, eukaliptusa, wanilii i anyżu. Do ochrony przed ukąszeniami warto wykorzystać zatem olejki eteryczne. Substancje odstraszą nieproszonych gości w domu czy altance, jednocześnie roztaczając wokół przyjemną woń. Olejkami eterycznymi mogą być nasączone również specjalne bransoletki odstraszające kleszcze i komary. Warto zastosować je jako dodatkową ochronę poza chemicznymi repelentami.
Domowe sposoby ochrony przed komarami i kleszczami
Najprostszym sposobem uchronienia się przed ukąszeniami pasożytów jest częste branie prysznica. Pot przyciąga pijące krew owady. Co więcej, w domu i ogrodzie warto zasadzić rośliny, których zapachu nie lubią komary i kleszcze. Woń komarzycy, kocimiętki, lawendy, bazylii, eukaliptusa czy mięty dekoncentruje narząd węchu kąsających pasożytów. Co więcej, komary może odstraszyć także zapach plasterków świeżej cebuli rozłożonej na parapetach. Z kolei ważnym elementem ochrony przed kleszczami jest zabezpieczanie zwierząt domowych środkami na kleszcze i sprawdzanie ich sierści. Ponadto należy regularnie kosić trawę w ogrodzie i zwalczać gryzonie będące żywicielami nimf i larw kleszczy.
Aby uchronić się przed ukąszeniami komarów i kleszczy, przebywając w miejscach ich występowania, należy zabezpieczyć skórę ubraniem z długimi nogawkami i rękawami oraz repelentami. Ponadto podczas spacerów po lasach i łąkach należy regularnie sprawdzać ciało, by jak najszybciej usunąć chodzącego po nim kleszcza. Co więcej, skutecznymi środkami ochrony przed pasożytami są moskitiery i olejki eteryczne. Ponadto warto dbać o to, by nasze domy i ogrody nie sprzyjały występowaniu w nich komarów i kleszczy, regularnie kosząc trawę, sprawdzając sierść zwierząt domowych oraz sadząc rośliny o zapachach zniechęcających insekty i pajęczaki.
Materiał partnera