Podkaszarki to urządzenia przydatne w każdym ogrodzie. Żadna inna maszyna nie wyręczy jej w docieraniu do trudno dostępnych miejsc. Skutecznie wycina również wszelkie chwasty. Bezpośredni kontakt z roślinami ma jej dolna część, czyli głowica tnąca wyposażona w specjalne ostrza lub żyłkę. Zdecydowanie częściej stosowanym rozwiązaniem – zwłaszcza w podkaszarkach elektrycznych zasilanych kablem – jest żyłka tnąca. To rozwiązanie bardzo wygodne i skuteczne. Niestety z czasem żyłka się zużywa, co jakiś czas trzeba więc ją wymieniać. Nową żyłkę powinniśmy dobierać odpowiednio do planowanej pracy. Na jakość żyłki wpływa bowiem kilka istotnych parametrów.
Materiał na żyłkę do podkaszarki
Ważny jest materiał, z jakiego żyłka została wykonana. Podstawowym surowcem do produkcji żyłek tego typu jest nylon. W przypadku najtańszych żyłek może być to jednak materiał wątpliwej jakości, co może nawet sprawić, że żyłka będzie często się łamać.
Na drugim biegunie znajdują się droższe żyłki. Często producenci wzmacniają je dodatkowymi materiałami. Mamy więc nylonowe żyłki tnące z dodatkiem aluminium, a także węglowym rdzeniem. Oprócz tego na rynku możemy znaleźć żyłki z drutem. Cel za każdym razem jest ten sam: wzmocnienie konstrukcji i odporności żyłki.
Średnica żyłki tnącej
Jednym z parametrów, który najbardziej różnicuje żyłki, jest ich średnica. Poszczególne kosy spalinowe zwykle zakładają bowiem współpracę z żyłką o konkretnej średnicy. W pełni uniwersalnych pod tym względem podkaszarek jest niewiele. Tymczasem zbyt gruba żyłka może przeciążyć silnik urządzenia i nadwyrężyć jego głowicę.
Najcieńsze żyłki, o średnicy poniżej 1,8 milimetra, sprawdzają się przy koszeniu niewielkiej trawy. Montuje się je w słabszych modelach podkaszarek. Stosunkowo popularne są żyłki o średnicy od 1,8 do 2,7 mm, które skutecznie radzą sobie również z chwastami.
Żyłki o większej średnicy są wykorzystywane do wykaszania mocno zarośniętych przestrzeni, gęsto pokrytej roślinnością. Najgrubsze żyłki mają 4 mm i więcej średnicy – można nimi usuwać nawet zdrewniałe pędy i krzewy.
Przekrój żyłki tnącej do podkaszarki
Na właściwości żyłki tnącej wpływa też jej przekrój. Najbardziej wytrzymałe są te o okrągłym przekroju. W parze z trwałością idzie jednak mniejsza skuteczność – czasami mogą mieć problemy z gorzej ukorzenionymi roślinami.
Żyłki o kwadratowym przekroju pozwalają zazwyczaj na bardziej płynne koszenie. Są bowiem ostrzejsze od żyłek okrągłych. Najbardziej agresywne i ostre są jednak żyłki o przekroju w kształcie wielokąta. Są dedykowane najtwardszym roślinom, jednocześnie jednak koszenie taką żyłką pozostawia bardzo estetyczne końcówki usuniętych roślin. Trzeba jednak pamiętać, że ostrzejsze rodzaje żyłek zdecydowanie szybciej się zużywają.
Długość żyłki do kosy spalinowej
Przy zakupie żyłki tnącej trzeba zdecydować, ile jej nam potrzeba. Warto wziąć pod uwagę intensywność prac i zgromadzić odpowiedni zapas. Liczy się jednak również to, na jakich zasadach działa głowica podkaszarki. W tych tradycyjnych żyłkę nawija się na urządzenie – wtedy jednorazowo wykorzystuje się nawet pięć metrów żyłki. W nowoczesnych urządzeniach do “uzbrojenia” kosy wystarczy kilkadziesiąt centymetrów.
Materiał partnera