Jazda konna w terenie zdecydowanie należy do wspaniałych przeżyć i pięknych wspomnień. Decydując się na taką jazdę powinniśmy być świadomi różnorodnych niespodzianek, które kryje dla nas duża i otwarta przestrzeń. Gdy wybieramy się konno w teren, musimy zachować pełną czujność i ostrożność – jest to przecież duże ryzyko. Każda podróż związana jest z pięknymi widokami, które nie powinny nas rozpraszać, ponieważ cały czas musimy sprawować pełną kontrolę nad naszym wierzchowcem i nad tym co dokładnie robimy.
Wybierając się na taką przejażdżkę musimy być pewni swoich jeździeckich umiejętności. Każda jazda konno daje nam wiele radości, satysfakcji i szczęścia. Gdy złapie nas monotonia, staramy sobie urozmaicić jazdę konno i często decydujemy się właśnie na jazdę w terenie. To oczywiście znakomity pomysł, lecz decydując się na taką wyprawę, powinniśmy mieć pewny dosiad i wiedzę dotyczącą zasad, które są stosowane w terenie. Jeśli nie posiadamy w 100% takich umiejętności, postawmy na jazdę konno w towarzystwie bardziej doświadczonych osób. Taka wyprawa będzie dla naszego zwierzaka ciekawą rozrywką, a dla nas samych okazją do ćwiczenia umiejętności jeździeckich. Ulepszymy nasz dosiad i poćwiczymy równowagę. Rozmaite zjazdy, górki, podjazdy, rowy i terenowe przeszkody to świetna okazja do gimnastyki i do treningu.
Jakie są zasady jazdy konnej w terenie?
Wyjeżdżając w teren musimy zapamiętać kilka niezbędnych zasad. Jeśli jedziemy w zastępie, odpowiedzialność ponosi za nas instruktor, jednak to naszym zadaniem będzie maksymalne zminimalizowanie ryzyka i niebezpieczeństwa jakie może nam się przytrafić. Jazda konno w terenie związana jest z tym, że każdy zdany na siebie. Niektóre konie są już przyzwyczajone do takich wypraw i nie płoszą się przez rozmaite bodźce, które do niego trafiają.
Trzeba jednak wiedzieć, że konie, które wychodzą w teren z mało doświadczonymi jeźdźcami muszą być regularnie przyzwyczajane do ruchu ulicznego. W przypadku, gdy zamierzamy poruszać się po drodze asfaltowej, powinniśmy zawsze to robić stępem, aby uniknąć jakiegokolwiek poślizgnięcia. Powinniśmy omijać trasy spacerowe i rowerowe, skarpy, drogi dla pieszych, a także drogi, które zostały rozmiękczone przez opady deszczu. Tempo naszego wierzchowca dostosowujemy do danych warunków i do sytuacji jaka jest w terenie. Jeśli na swojej drodze napotkalibyśmy pieszych czy też rowerzystów, powinniśmy natychmiast przejść do stępa. Będąc w terenie, ważnym aspektem jest umiejętność zwracania uwagi na sygnały przekazywane ręką przez prowadzącego. Powinny być one przekazywane dalej przez innych jeźdźców z danym zastępie. Dzięki temu, komunikacja i orientacja wewnątrz grupy będzie sprawna.
Artykuł stworzony przy współpracy z sklepem jeździeckim wsiodle24.pl
Materiał partnera zewnętrznego