Wiele osób poszukuje sposobu na pokazanie swojej kreatywnej, twórczej natury. Jedni wybierają malarstwo, inni – szydełkowanie, jeszcze inni – niebanalne kompozycje z różnych elementów. Oprócz realizowania swojej pasji zajęcia plastyczne stanowią świetny sposób na uporządkowanie myśli oraz doskonalenie umiejętności. Bardzo ciekawym sposobem tworzenia kreatywnych kompozycji jest quilling. Jeśli poszukujesz relaksu przy jednoczesnej pracy twórczej, a jednocześnie jesteś osobą kreatywną, pragnącą rozwijać się manualnie, quilling to wręcz wymarzone zajęcie dla Ciebie!
Czym jest quilling?
Quilling to sztuka papieroplastyczna, której nazwa oznacza nawijanie na piórko. Brzmi intrygująco? W rzeczy samej quilling jest niesamowicie przyjemną i satysfakcjonującą formą sztuki. Niektórzy mówią, że quilling to papierowy filigran, ponieważ w obydwóch sztukach zdobienia budowane są z pojedynczych miniaturowych segmentów, które razem tworzą piękną i spójną całość. Sztuka quillingu polega na nawijaniu cienkich i długich paseczków na rurkę. Powstające zawijasy mogą być wyginane w przeróżne kształty, a sklejane ze sobą bądź naklejane na kartkę – tworzą wszystkie wzory, które sobie wymarzysz. Oczywiście taka forma sztuki wymaga precyzji oraz umiejętności kompozycyjnych, jednakże przy odrobinie cierpliwości jest to niezwykle wdzięczna dziedzina sztuki umożliwiająca rozwój oraz tworzenie niebanalnych form artystycznych.
Naucz się quillingu krok po kroku
Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – aby nauczyć się wykonywać małe dzieła sztuki, należy zaopatrzyć się jedynie w papier, klej, igłę do quillingu oraz niezbędną szczyptę cierpliwości. Możemy ruszać!
Najpierw potnij papier na drobne, cienkie i równe paseczki. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie czasu, możesz zakupić w sklepie papierniczym lub na stronach internetowych specjalnie pocięty, gotowy papier.
Przygotuj sobie różne kolory, wtedy będzie ciekawiej i będziesz miał większe możliwości. Kiedy masz już papier, możemy przystąpić do właściwej techniki quillingu. Weź do ręki igłę do quillingu i pasek papieru. Jeden jego koniec przyłóż do igły i przytrzymaj, upewnij się, że nie będzie się wyślizgiwał przy dalszych ruchach. Teraz zacznij kręcić igłą tak, aby papier nawijał się na jej oś, w ten sposób tworzysz spiralę stworzoną z paseczka. Kiedy skręcisz cały kawałek papieru, weź klej, posmaruj nim końcówkę paseczka i sklej, tak, aby ten pojedynczy element quillingu się nie rozwinął. Pozostała Ci już najprzyjemniejsza i najbardziej kreatywna część – umieść palce na zewnętrznej części zwiniętego papieru i ściśnij. W ten sposób stworzysz kształt łezki, który możesz wykorzystać na przykład jako płatek kwiatka. Modyfikując ruchy i ucisk na ruloniki, możesz wymyślać inne kształty, które pozwolą Ci wykreować quilling – dzieło.
Kiedy nakręcisz większą ilość elementów, możesz przystąpić do końcowego etapu: zacznij naklejać je na kartkę. Spiralki powinny być prostopadle w stosunku do powierzchni kartki, tak, aby patrząc z góry widoczne były skręcone paseczki – to dodaje uroku i finezyjności całej Twojej pracy. Przyklejając elementy na kartkę, możesz utworzyć całościowe dzieło, może być na nim wszystko, co sobie wymarzysz. Jedyne, co może Cię ograniczać, to Twoja kreatywność.
Quilling w praktyce
Zastanawiasz się, czy quilling to coś dla Ciebie? Możemy Cię zapewnić, że warto spróbować – koszty są niewielkie, a możesz wyczarować cudeńka. Dla wielu z nas sam fakt możliwości kreowania, materializowania swoich twórczych wyobrażeń, to już wystarczający powód, żeby zająć się tworzeniem sztuki. Quilling pozwala stworzyć własne formy – obrazy, dekoracje czy prace wielkoformatowe. Ale czy quilling przyda Ci się do czegoś konkretnego? Owszem!
Nie chcesz dawać swoim bliskim kart okolicznościowych kupowanych w sklepie? Stwórz dla nich coś unikatowego. Coś, co będzie miało nieocenioną wartość. Twój czas i praca włożona w taki prezent z pewnością zostaną docenione przez obdarowaną osobę. A kartka okolicznościowa ozdobiona przez Ciebie oprócz waloru estetycznego czy indywdualnego rysu będzie także niewymiernym dowodem sympatii.
Ciekawym pomysłem jest wykonywanie metryczek dla dzieci z quillingu. Jest to niepowtarzalna pamiątka na długie lata, która zostanie doceniona przez rodziców. Taka praca ma przede wszystkim wymiar sentymentalny, a odpowiednio ozdobiona metryczka z pewności zajmie w każdym domu miejsce honorowe.
Quilling to wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Spróbować jej może każdy, bo oprócz odrobiny chęci i cierpliwości nie wymaga nakładów finansowych. Sztuka ta przyniesie Ci same korzyści – pozwoli Ci się zrelaksować lub odpocząć po ciężkim dniu, ale przede wszystkim stworzyć własne dzieło sztuki.
Artykuł powstał we współpracy z https://paper-paradise.com
OLI