W czasach kiedy ogranicza się liczbę ludzi w zamkniętych przestrzeniach, dobrym rozwiązaniem pomagającym utrzymać formę jest domowa siłownia. Stworzenie takiej przestrzeni w domu czy mieszkaniu z pewnością wymaga odpowiedniego zaplanowania, wówczas z pomocą przychodzą sprzęty kompaktowe oraz wielozadaniowe.
Trening cardio
Cardio jest jedną z najpopularniejszych form ćwiczeń, możliwą do wykonywania w domu nawet bez żadnego sprzętu. Jednak aby poprawić komfort, wydajność oraz przede wszystkim bezpieczeństwo treningu, warto się wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Obecnie, najbardziej polecane są domowe bieżnie, krótsze od tych znanych z siłowni oraz często występujące bez dodatkowych barierek, dzięki czemu łatwo mogą zostać schowane. Domowa siłownia może zostać wyposażona również w orbitreki oraz rowery spinningowe. Co prawda sprzęt nie będzie tak kompaktowy jak w przypadku bieżni, ale trening na nich jest znacznie bezpieczniejszy dla stawów i ścięgien, co docenią zwłaszcza osoby z nadwagą oraz słabszą formą fizyczną. Jeżeli jesteśmy bardzo ograniczeni co do posiadanej przestrzeni, można również zdecydować się na mini rower stacjonarny. Jest to niewielkie urządzenie, składające się z pedałów oraz silnika generującego opór. Trzeba jednak pamiętać od dobraniu odpowiedniej pozycji, gdyż konstrukcja urządzenia sama tego na nas nie wymusi.
Trening siłowy
Nasza domowa siłownia może również zapewnić nam odpowiednie ćwiczenia rozbudowujące masę mięśniową. Najprostszą formą jest wykorzystanie masy własnego ciała, przez podciąganie się na drążku czy robienie pompek. Tę drugą czynność możemy uczynić bardziej bezpieczną i efektowną, poprzez zastosowanie uchwytów. Ochroni to nadgarstki przed nienaturalną rotacją, pomoże utrzymać prawidłową pozycję łopatek oraz umożliwi głębsze zejścia podczas ćwiczenia, co przekłada się na większy zakres pracy mięśni.
Kilkukilogramowe hantle również nie zajmą wiele miejsca, a umożliwią nam trening bicepsów, tricepsów oraz mięśni pleców. Bardzo wielofunkcyjnym przyrządem do ćwiczeń są kettle. Są to ciężarki z przymocowanym dużym uchem, przez co przypominają one trochę kamienie do curlingu. Ułatwiają one trening nóg, barków oraz pleców. Trzeba jednak pamiętać, że większość ćwiczeń z kettlami wymaga dość dużych wymachów, stąd też potrzebna jest trochę większa przestrzeń. Wielofunkcyjna, składana ławka do ćwiczeń również umożliwi odbycia treningu wielu mięśni. Można na nich wykorzystać nie tylko gryf z obciążeniem, ale również wcześniej wspominane hantle i kettle. W przypadku ławki, należy zwrócić szczególną uwagę na stabilne podłoże. Ceny ławek zależnie od zastosowanych materiałów i funkcji, zaczynają się już od 300 zł.
Taśmy oporowe
Największy hit ostatnich lat, gumowe taśmy umożliwiające odbycie zarówno treningu siłowego jak i wytrzymałościowego biją rekordy popularności. Są tanie, wielozadaniowe i zajmują naprawdę niewiele miejsca. Każda domowa siłownia wyposażona w nie, umożliwi bardzo wiele różnych form ćwiczeń. Jedyne czego potrzebujemy poza samą taśmą, to stabilny element o który zostanie ona zaczepiona, np. grzejnik czy framuga.
Materiał partnera zewnętrznego