Każda pora roku jest dobra na zwiedzanie niezwykle wdzięcznego terenu, jakim są Bieszczady. Odpowiednio wybrana trasa pieszych wędrówek ucieszy zarówno całe rodziny, jak i zaprawionych piechurów spragnionych spokoju i odrobiny wytchnienia. Jesienią Bieszczady prezentują się szczególnie pięknie – górskie zbocza mieniące się wszystkimi kolorami jesiennej tęczy wyglądają jak z bajki. Ponadto – niezależnie od naszego stałego miejsca zamieszkania – nie trzeba specjalnych przygotowań do takiego wyjazdu. Zanim zdecydujemy się na taki spontaniczny wypad, warto poznać kilka wskazówek ułatwiających cała wyprawę.
Podróż do stolicy Podkarpacia nie stanowi problemu – 55 minut lotu samolotem z Warszawy , 2 godziny z Trójmiasta i lądujemy w Rzeszowskim Porcie Lotniczym Jesionka.
Co dalej? Dalej potrzebna mapa, mały przewodnik po miejscowych atrakcjach i można ruszać w drogę.
Miejsce startu: Port Lotniczy Jesionka
Niestety, Podkarpacie, mimo, że piękne cierpi na bardzo skromne i okrojone linie połączeń autobusowych i kolejowych. Uzależnienie od publicznej komunikacji może zepsuć każdą wycieczkę. Z kolei zdawanie się na taksówki zdecydowanie obciąży nasz budżet, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie. W tym przypadku najlepszym wyborem pozostaje wynajęcie samochodu. Auto pozwala na swobodne poruszanie się po całej okolicy, daje możliwość wyboru trasy wycieczki, a nawet jej zmiany. Bez problemu samochód można wynająć zaraz po wylądowaniu na lotnisku lub zarezerwować telefonicznie albo online, na przykład za pomocą wyszukiwarki https://rentcars.pl/pl/wypozyczalnia-samochodow/rzeszow,lotnisko,jasionka.html. Ruszajmy więc w drogę!
Trasa wycieczki
- Rzeszów – czarujące, choć trochę niedocenione polskie miasteczko, w którym oprócz ładnej starówki znajdziemy także Muzeum Dobranocek oddające hołd kultowym polskim produkcjom dla dzieci, pomnik Tadeusza Nalepy, urokliwy stary cmentarz, aleja, przy której mieszczą się przepiękne wille secesyjne, a także znajdujący się nieopodal tych architektonicznych perełek Pałac Lubomirskich.
- Po zwiedzeniu Rzeszowa możemy zdecydować się zarówno na nocleg w mieście, jak i przejazd do nieodległego Przemyśla i tam przenocować, a kolejnego dnia zwiedzić to niezwykłe miasto. W Przemyślu możemy podziwiać zarówno Stare Miasto, jak i nieodległy park Arboretum Bolestraszyce. Obok Arboretum znajduje się niezwykle atrakcyjny dla fanów militariów fort XIII San Rideau, (a w zasadzie jego pozostałości), czyli jeden z wielu punktów wchodzących w skład Pierścienia twierdzy Przemyśl. Z kolei fort Zniesienie znajduje się w samym mieście, a w zasadzie na wzgórzu nad nim dominującym, nieopodal Kopca Tatarskiego, czyli kolejnej przemyskiej atrakcji.
- Z Przemyśla jest już bardzo blisko do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po drodze warto zatrzymać się w pięknej Dukli. Samochód można wygodnie zaparkować w pobliżu klimatycznego ryneczku. Godne uwagi jest także Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego w Bóbrce. Ten region słynie z wydobycia ropy naftowej. Do Bóbrki nie jest niestety łatwo trafić korzystając z transportu publicznego, dlatego warto pojechać tam samochodem. Przy samym muzeum jest wygodny parking dla samochodów i autokarów wycieczkowych. Sam Park należy zwiedzać pieszo. Parkingi są usytuowane w dogodnych miejscach, więc zaplanujmy swoją trasę tak, aby spokojnie wrócić do auta.
- Po zwiedzaniu Parku można zatrzymać się w dowolnej miejscowości mijanej po drodze, znaleźć nocleg i skorzystać z przysmaków regionalnej kuchni.
Meta: Port Lotniczy Jasionka
Podkarpacie jest piękne. Bogate w zabytki sztuki ludowej, przysmaki regionalnej kuchni i niezwykłe krajobrazy. Najodleglejszy kraniec Polski powoduje, że dojazd samochodem może być bardzo długi męczący, więc warto skorzystać transportu lotniczego do Rzeszowa. Z kolei sam region nie dysponuje szczególnie rozbudowaną siecią połączeń komunikacji zbiorowej, dlatego najlepszą formą podróży po tym obszarze jest więc samochód. Dzięki temu żadna z atrakcji nie umknie naszej uwadze, a my po kilku dniach pełnych wrażeń możemy wsiąść do samolotu i wrócić do swoich codziennych spraw. Taki polski city break, a więc wybranie – zamiast Londynu, Budapesztu czy Paryża – zazwyczaj odległego rejonu czy miasta jest doświadczeniem odświeżającym i w gruncie rzeczy łatwo dostępnym. Poznanie tajemniczych zakątków naszego kraju jest z kolei nie tylko źródłem satysfakcji, ale i wiedzy historycznej czy możliwością poznania nowych, nieznanych dotąd smaków.
OLI