Potrawy góralskie, dania kaszubskie – jaka jest regionalna, polska kuchnia?

sery tatrzańskie
Od wielu lat górale szczycili się ciężką pracą z uwagi na ukształtowanie terenu oraz mało żyzną glebę. Wielki wysiłek fizyczny musiały rekompensować bogate posiłki, dlatego w kuchni góralskie do dziś głównymi składnikami są mąka, ziemniaki, kapusta i tłuszcz zwierzęcy | fot.: AdobeStock.com

Pierogi z mięsem, bigos, kwaśnica, rosół. Długo można by się wykłócać, które danie jest prawdziwym polskim specjałem. Tak naprawdę ciężko jest wybrać tylko jedno, z uwagi na to, że Polska jest bogatym kulturowo krajem. W każdym zakątku naszej ojczyzny znajdziemy inne obyczaje, tradycje, inaczej płynie czas. Jaka więc jest nasza polska kuchnia? Przekonajmy się.

Hej Górale! Czyli kuchnia wprost z polskich Tatr

Od wielu lat górale szczycili się ciężką pracą z uwagi na ukształtowanie terenu oraz mało żyzną glebę. Wielki wysiłek fizyczny musiały rekompensować bogate posiłki, dlatego w kuchni góralskie do dziś głównymi składnikami są mąka, ziemniaki, kapusta i tłuszcz zwierzęcy. Mięso jadano od święta, a sery owcze w głównej mierze szły na sprzedaż i nie spożywano ich każdego dnia.

Weźmy pod lupę pierwsze danie kuchni góralskiej, czyli kwaśnicę. Jest to zupa wpisana na listę Polskich Produktów Tradycyjnych. Ma kwaśno-słony, charakterystyczny smak. Niezwykle rozgrzewa i dodaje sił. Głównymi składnikami są: kapusta kiszona, ziemniaki oraz żeberka. Jeżeli będziecie w górach, konicznie spróbujcie jej po zejściu z wymagającego szlaku. Od razu dostaniecie zastrzyk pozytywnej energii.

Kolejnym daniem są moskole, czyli tradycyjne placki ziemniaczane pieczone na piecu kaflowym lub na wielkiej blaszce. Sposób wypiekania nadaje im charakterystycznego smaku. W ich składzie znajdziemy jedynie ziemniaki, mąkę, wodę, sól i pieprz. Często podawane są z masłem czosnkowym.

W kuchni góralskiej popularny jest też placek po zbójnicku. Przeniósł się on w dzisiejszych czasach do wielu regionów polski, jednak dawniej był on potrawą typowo góralską. Jest to smażony placek z tartych surowych ziemniaków, podawany z gulaszem mięsnym.

Oprócz tych wszystkich dań, występują też różnego rodzaju sery takie jak oscypki, bryndza, czy bundz. Jak zauważycie, wszystkie dania są wysokokaloryczne, czyli dostarczały wiele energii, więc górale mogli spokojnie pracować i mieli na tę pracę wiele sił.

Jeziora, pola, łąki – Kaszuby w roli głównej

Z gór przenosimy się na drugi koniec polski, czyli na Kaszuby. Ukształtowanie terenu znacznie różni się od południa kraju. Z uwagi na łatwy dostęp do wód słodkich i słonych, w tym regionie dominują ryby. Często były głównym źródłem pożywienia tych ziem. Są to także tereny bogate w lasy, dlatego odnajdziemy także grzyby, jagody czy maliny, czyli wszystkie dobrodziejstwa lasów.

Tradycyjną zupą, jest zupa brzadowa. To danie dla poszukiwaczy oryginalnych smaków. Gotuje się ją z wędzonych śliwek, suszonych jabłek, wiśni, doprawia się ją cukrem i dodaje się domowe lane kluseczki. Można dodać do niej goździki oraz śmietanę. W okresie wigilijnym, dodaje się do niej także suszone grzyby. Wyobraźmy sobie jak bogate smakowo jest to danie.

Zacznijmy od śledzia po kaszubsku, czyli od najpopularniejszego dania. To ryba w towarzystwie pomidorów, cebuli, suszonych śliwek i octu. Do dzisiaj na rodzinnych spotkaniach króluje na stołach i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Ruchanki, czyli placuszki dnia codziennego. Przygotowywano je zwykle z resztek chleba. Tworzono masę, którą smażono na gorącym tłuszczu i posypywano cukrem. Spożywano je zwykle zamiast chleba. W okresie karnawału przygotowywano je z mąki pszennej i drożdży (zamiast chleba). Ruchanki są wpisane w Listę Produktów Tradycyjnych Pomorza. Gdy odwiedzicie Jarmark Wdzydzki, na pewno będzie okazja, aby ich spróbować.

Kuchnia kaszubska – jak widzimy rzadko korzystała z mięsa. Chętnie wybierali owoce i warzywa a także ryby, i to te składniki będą podstawą prawie wszystkich dań.

Czy możemy wybrać typowe danie?

Jak widzimy, kuchnia kaszubska ogromnie różni się od kuchni góralskiej, dlatego ciężko jest wybrać typowe polskie danie. Gdybyśmy porównali Górala i Kaszuba, na pewno też stwierdzilibyśmy, że różnią się w wielkim stopniu. Ich życie płynęło całkiem inaczej, mieli dostęp do innych produktów, dlatego też kuchnia jest tak różnorodna. Dzisiaj mamy to szczęście, że możemy pojechać w każdy zakątek polski, spróbować każdej regionalnej kuchni i wybrać swoje – typowe polskie danie.

EKI