Posiadanie zwierząt domowych w obecnych czasach już nikogo nie dziwi. Spora część osób właśnie wśród nich znajduje najlepszych przyjaciół. Psy, koty, chomiki czy świnki morskie to tylko nieliczne z popularnych zwierzątek często spotykanych w naszych domach. Niektórzy jednak oczekują powiewu egzotyki i poszukują nieoczywistych stworzeń, które nieco urozmaicą naszą rzeczywistość. Jakie egzotyczne zwierzęta możemy zatem hodować w domu i od czego to zależy?
Lista niebezpiecznych zwierząt
To właśnie na tej liście znajdziemy wszystkie niebezpieczne zwierzęta, których hodowla w warunkach domowych jest zakazana. Jest ona podzielona na dwie kategorie. W pierwszej z nich znajdują się stworzenia, których nie można mieć w mieszkaniu i nie ma od tego żadnych odstępstw. Znajdują się tutaj dość oczywiste gatunki, takie jak gepardy, hipopotamy, niedźwiedzie, pumy i wiele innych oraz takie, które z pozoru wydają się być bardzo łagodne, czyli mrówkojady oraz leniwce. W drugiej kategorii znajdują się zwierzęta, których hodowla w domu wiąże się ze zgłoszeniem tego faktu w wydziale środowiska i zieleni. Aby to zrobić, konieczne będzie okazanie świadectwa legalnego pochodzenia zwierzęcia. W drugiej kategorii znajdziemy takie gatunki jak tarantula, ptasznik, pyton królewski, ryś i wiele innych.
Co oznacza legalne pochodzenie? Oznacza to, że w domu można hodować tylko takie zwierzęta, które pochodzą z legalnej hodowli w Polsce lub za granicą. Stworzenia przywiezione do kraju nielegalnie podlegają procedurom celnym. Może się również okazać, że pochodzą one z hodowli, które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa a to może wiązać się między innymi z późniejszymi chorobami zwierzęcia.
Czy egzotyczne zwierzęta są niebezpieczne?
Nie wszystkie egzotyczne zwierzęta wiążą się z zagrożeniem. Nie musimy decydować się na takie, które znajdują się w pierwszej bądź drugiej kategorii opisywanej powyżej listy. Istnieje całkiem sporo gatunków, które mimo swojego egzotycznego pochodzenia mogą być z powodzeniem hodowane w naszych domach, nawet w towarzystwie dzieci. Jednym z nich jest jeż pigmejski pochodzący z środkowej części Afryki. Jest to zwierzak dość popularny w naszym kraju. Można go trzymać w klatce lub terrarium a dzięki odpowiedniemu podejściu można go oswoić na tyle, że będzie pozwalał się głaskać i z przyjemnością zaśnie w naszych dłoniach.
Jeśli jednak marzy nam się większe zwierzę a sami nie boimy się pająków, ciekawym pomysłem będzie hodowla ptasznika. Wybór wśród tych zwierząt jest ogromny. Możemy zatem zdecydować się na pająka kolorowego lubiącego drzewa lub jego włochatego i ciemnego kolegę, który z kolei woli przebywać na ziemi. Decydując się jednak na zakup takiego „małego” pupila powinniśmy wcześniej zapoznać się z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa i odpowiednio wyposażyć terrarium, w którym będzie on mieszkał. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy i będziemy spędzać z nim odpowiednią ilość czasu, może okazać się, że jest on bardziej przyjazny niż przy pierwszym spotkaniu.
Podobnie jak każde inne zwierzęta, również gatunki egzotyczne nie są zabawką a ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Zanim zatem zdecydujemy się na hodowlę pająka czy małpki, warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat i poprosić o rady doświadczonych hodowców na przykład na forach internetowych.
Czytaj także:
Myślisz o jeżu pigmejskim? Sprawdź, co powinno się wiedzieć o hodowaniu takiego zwierzaka
SKR