Wychodząc z psem z domu, chcemy dać naszemu pupilowi maksymalną swobodę, a jednocześnie mieć pewność, że jest bezpieczny na naszej smyczy. Każdy właściciel czworonoga staje więc przed dylematem – wybrać obrożę czy szelki? Które rozwiązanie jest najlepsze i czym się kierować przy wyborze?
Szelki czy obroża – oto jest pytanie
Czy wybór pomiędzy obrożą a szelkami dla psa oznacza, że jedno z rozwiązań jest gorsze od drugiego? Oczywiście, że nie, a kluczem do szczęścia i wygody naszego pupila jest ich prawidłowe stosowanie i dobieranie w zależności od sytuacji. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na szelki lub obrożę – źle dopasowane mogą odbić się negatywnie na zdrowiu naszego psa. Pamiętajmy więc, by dobierać elementy psiej garderoby w sposób świadomy, z uwzględnieniem komfortu czworonoga.
Obroża – tradycyjny wybór
Obroża dla psa to rozwiązanie tradycyjne i chociaż wciąż jest to jeden z najpopularniejszych akcesoriów, to wielu właścicieli ma problem z jej prawidłowym dopasowaniem. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim weźmy pod uwagę rozmiary zwierzęcia. Obroże skórzane są bardzo popularne i trwałe, jednak dla szczeniaczków mogą okazać się zbyt ciężkie. W pierwszych miesiącach życia psa warto więc kupić obrożę z tworzyw sztucznych. Unikajmy także zbędnych zdobień oraz niewygodnych zapięć. Mogą one powodować dyskomfort u zwierzęcia i ranić w przypadku np. mocniejszych szarpnięć smyczy.
Szelki dla psa – kiedy warto je kupić?
Kiedy warto zdecydować się na szelki? Sprawdzą się one przede wszystkim w przypadku aktywności fizycznej wykonywanej wspólnie z czworonogiem. Jeśli zdarza nam się wspólnie biegać i zabierać psa na przejażdżki rowerowe, szelki będą optymalnym rozwiązaniem. Dobrze dobrane zapięcie równomiernie rozłoży nacisk na ciało psa, dzięki czemu nie będzie narażony na kłopoty z kręgosłupem wywołane ciągnięciem za szyję. W przypadku niektórych ras psów (np. buldogi, mopsy, inne rasy miniaturowe), obroża może powodować ucisk na krtań i tchawicę. W takich wypadkach wybór szelek jest wręcz zalecany.
Szelki i obroża – grunt to prawidłowe dopasowanie
Wybierając obrożę dla psa, zwróćmy uwagę na to, czy nie będzie ona zbyt ciasna bądź za luźna. Optymalnie dopasowana, pozwala właścicielowi na włożenie pod nią dwóch lub jednego (w przypadku małych ras oraz szczeniąt) palca. Jeśli mieści się tam cała dłoń, to zwierzę prawdopodobnie prędzej czy później będzie w stanie wyjąć z niej głowę. Idealna szerokość obroży waha się pomiędzy 1,5 a 4 cm. Pasek powinien być dobrany w zależności od rozmiaru psa, dobrze dobrana obroża powinna mieć szerokość dwóch kręgów szyjnych czworonoga. Pamiętajmy także, by zapinać ją nisko na szyi.
Zanim zabierzemy się za kupowanie szelek, dokładnie zmierzmy naszego psa. Najlepiej zacząć od mierzenia obwodu klatki piersiowej, szyi oraz odległości między nimi. Tutaj także należy pamiętać o zapasie, takim samym jak w przypadku obroży. Które z dostępnych rodzajów szelek warto brać pod uwagę? Najlepiej wybierać te składające się z dwóch pasków (na brzuchu i plecach) połączonych dwiema obręczami. Dobrym rozwiązaniem są również szelki trójkątne. Zwróćmy uwagę na to, czy wybrany model nie krępuje ruchów psa i zapewnia mu maksimum swobody.
Przeczytaj też, jak nauczyć psa chodzić na smyczy.
Materiał partnera zewnętrznego