Praca w trybie hybrydowym (częściowo z domu, częściowo z biura) to coraz popularniejsza forma organizacji czasu pracy. Żeby komfortowo pracować z domu, trzeba wcześniej wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, w tym monitor do pracy zdalnej. Jaki wybrać? Podpowiadamy!
Najlepszy monitor do pracy w domu? Bezpieczny dla oczu!
Home office (czyli domowe biuro), nie powinno być gorsze od tradycyjnego biura pod względem komfortu pracy. Niezależnie od tego, czy pracujesz na komputerze stacjonarnym, czy laptopie, powinieneś zadbać odpowiedni monitor do pracy zdalnej. Od tego znacznej mierze zależy bezpieczeństwo twojego wzroku – spędzanie 8. czy nawet 12. godzin dziennie przed ekranem może go znacznie nadwyrężyć. Co więcej, w przypadku źle dobranego sprzętu, na uszkodzenie narażony jest nie tylko wzrok, ale także twój kręgosłup.
Aby zadbać o zdrowie oczu, warto postawić na duży, przejrzysty ekran o odpowiedniej przekątnej (np. 24-27”). Zapewni ci sporą przestrzeń roboczą, a przy tym ułatwi zachowanie właściwej odległości wzroku od monitora (ok. 50 cm), co w warunkach domowych, bez pomocy profesjonalnego BHP-owca, może stanowić kłopot.
Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru warto skupić się na matrycy monitora oraz na jego funkcjach odpowiadających za ochronę wzroku. Wybór najlepszej matrycy zależy od charakteru zadań, które wykonujesz. Czy są związane głównie z pracą na arkuszach Excela? Jesteś grafikiem? A może odbierasz połączenia na infolinii?
Wśród dostępnych matryc wyróżniamy modele TN, VA oraz IPS. Pierwsza opcja jest tania i sprawdzi się w przypadku standardowej pracy biurowej, jednak grafik czy programista może nie być z niej zadowolony ze względu na słabe odwzorowanie barw. VA to z kolei uniwersalny typ matrycy odpowiedni dla każdego zawodu, a IPS sprawdzi się przy zadaniach wymagających najlepszej jakości obrazu.
Wybierając odpowiedni monitor do domu, weź pod uwagę również opcje dodatkowe takie jak regulacja wysokości czy kąta nachylenia. Dzięki nim sam dobierzesz najwygodniejszą dla siebie pozycję ekranu w stosunku do linii wzroku. Dobrym wyborem jest też monitor z technologią Flicker-Fee, która redukuje efekt migotania obrazu, chroniąc tym oczy. Duży wybór takich produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/elektronika/komputery-i-laptopy/monitory,362103,s.
Co jeszcze powinien mieć monitor do pracy zdalnej?
Wybierając monitor do pracy zdalnej, warto zawrócić uwagę również na to, czy ekran jest błyszczący, czy matowy. Te drugie zapewnią ci ochronę przed odbijaniem się promieni słonecznych na matrycy, dzięki czemu obraz pozostanie czytelny nawet w ciepły, jasny dzień. Z kolei błyszczące lepiej odwzorowują barwy, dlatego jeśli kolory są ważne w twojej pracy – postaw na ten rodzaj ekranu.
Innym wartym uwagi parametrem jest rozdzielczość, która odpowiada za jakość i szczegółowość wyświetlanych treści. Do pracy zdalnej związanej opierającej się na tworzeniu dokumentów w zupełności wystarczy Full HD (1920 x 1080), jednak jeżeli twoje zadania polegają na montowaniu filmów czy tworzeniu obrazów, grafiki lub zdjęć, lepiej sprawdzi się u ciebie monitor z rozdzielczością 4K.
Pamiętaj też o możliwości regulacji poziomu jasności ekranu, ponieważ zasady BHP obowiązują cię także w warunkach domowych. Te zaś wskazują, że monitor powinien pozwalać na łatwe dostosowywanie jego jasności oraz kontrastu do aktualnych warunków oświetlenia miejsca pracy.
Materiał partnera