W trakcie odświeżenia starego salonu lub urządzania tego w nowo zakupionym mieszkaniu, coraz więcej osób decyduje się na zakup kina domowego, które pozwoli cieszyć się filmami, serialami czy grami wideo w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Choć rozwój urządzeń mobilnych spowodował łatwą dostępność do wszelkich dzieł kultury, niezależnie od tego w jakim miejscu znajduje się dana osoba, ciągle duża grupa użytkowników ceni sobie kinowe doświadczenie, jakie zapewnia solidny zestaw nagłośnieniowy. Z czego jeszcze składa się nowoczesne kino domowe i na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę podczas doboru konkretnego zestawu? Poznaj cechy dobrego kina domowego, które pozwoli na nowo odkryć radość płynąca z wieczornych seansów.
Kino domowe dla wymagających – czym powinno się wyróżniać?
Każdy telewizor ma wbudowane głośniki i w zależności od modelu oraz technologii zastosowanej przez producenta, dostarczają one dźwięk w przyzwoitej jakości, który sprawdza się podczas codziennego użytkowania np. oglądając wiadomości lub poranne programy informacyjne. Kwestia dźwięku zmienia się, gdy domownicy chcą obejrzeć film, mecz lub posłuchać koncertu na żywo, który streamowany jest przez jedną z wielu popularnych aplikacji. Wówczas ważne jest zachowanie wysokiej jakości nagłośnienia, by wszelkie odgłosy były wyraźne i odtwarzane w taki sposób, jak zaplanowali to sobie twórcy. Pozwala to odkrywać dobrze znane filmy na nowo i dostrzec w nich warstwę, która wcześniej mogła umknąć osobom korzystającym ze standardowego nagłośnienia.
Zastanawiając się, jakie kino domowe kupić, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj głośników, a także ich ilość. Od tego bowiem uzależniona jest konfiguracja, w jakiej cały zestaw będzie działał, a także to, do jakiego pomieszczenia będzie on pasował. W przypadku małych mieszkań, w których dysponuje się ograniczoną przestrzenią, dobrym rozwiązaniem będzie kino domowe Onkyo HT-S5915. Choć zestaw ten ma niewielkie głośniki, to ich moc znamionowa (7 × 160 W) doskonale pozwala uchwycić głębię danej sceny w filmie czy grze. Do tego układ ten został wyposażony w aktywny subwoofer 80 W, którzy przystosowany jest do obsługiwania technologii Dolby Atmos i DTS:X.
Co daje dźwięk przestrzenny i dlaczego warto wybrać kino domowe, które obsługuje tę technologię?
W grach czy filmach niezwykle ważne jest poczucie uczestnictwa i bycia częścią wydarzeń, które dzieje się na ekranie. Tzw. immersja sprawia, że zwykły, wieczorny seans urasta do rangi niezwykłego doświadczenia, które jeszcze przez wiele dni zostanie w głowie danej osoby. Stąd wielu producentów gier czy twórców filmów projektuje swoje dzieła z myślą o wykorzystaniu dźwięku przestrzennego. Rynek wypełniony jest różnymi konfiguracjami i oprócz popularnych głośników w układzie 5.1 znaleźć można również te 7.1, które są naturalnym rozwinięciem poprzedniej wersji (dołożono dwa dodatkowe głośniki boczne). Która z tych opcji będzie lepsza?
Oczywistym jest, że kino domowe z głośnikami w układzie 7.1 da zdecydowanie lepsze wrażenia, jednak nie w każdym domu można się na nie zdecydować ze względu na ograniczoną przestrzeń.
Materiał partnera zewnętrznego