Chcemy mieć coraz szybszy Internet, światłowód nam to umożliwia. Jeśli jednak masz wrażenie, że sieć nie działa tak szybko jak powinna przy wykupionej prędkości, możesz to zbadać. Służą do tego różnego rodzaju speedtesty. Dowiedz się, jak sprawdzić rzeczywistą prędkość Internetu w domu.
Szybkość łącza internetowego
Dostawcy kuszą klientów obietnicami szybkiego połączenia internetowego. I faktycznie ostatnia technologia sprawia, że sieć może naprawdę szybko działać. Nie chodzi tutaj o zwykły kablowy Internet, światłowód jest właśnie tą opcją, która pozwala na szybszy przesył danych. Jak szybki? INEA oferuje prędkość nawet do 10 Gb/s. Co to oznacza w praktyce?
Na szybkość łącza składają się dwa parametry: DL i UL. Oznaczają Dowload Speed, czyli szybkość pobierania danych, prędkość, z jaką będą wyświetlać się strony internetowe. Drugi parametr oznacza szybkość wysyłanych danych z urządzenia. Im są wyższe, tym wygodniejsze jest korzystanie z Internetu. Podpisując umowę z dostawcą, wybieramy Internet o określonej prędkości maksymalnej. Można sprawdzić, czy faktycznie prędkość jest zbliżona do tej wartości. Warto to robić szczególnie wtedy, gdy masz poczucie, że coś się nagle zmieniło.
Jak sprawdzić prędkość Internetu w mieszkaniu
Do sprawdzania prędkości Internetu służą speedtesty. Są to najczęściej programy i usługi online, których zastosowanie jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę takiego programu i uruchomić go podczas standardowego połączenia z Internetem.
Po wykonaniu speedtestu dostaniesz informacje o tym, jakie są wartości DL i UL. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy faktycznie prędkość pobierania danych jest zbliżona do tego, co masz zagwarantowane w umowie. Jeśli nie, to wcale nie musi oznaczać błędu po stronie dostawcy. Tak naprawdę czynników spowalniających łącze jest bardzo wiele.
Co może spowalniać Internet?
Dla graczy i osób pracujących przy komputerze największym problemem jest właśnie powolny Internet. Światłowód jest dobrym rozwiązaniem tego problemu, o ile oczywiście wyeliminujesz czynniki, które mogą zakłócać łącze. A jest ich dość dużo.
Najważniejszym są oczywiście obciążenia sieci, kiedy do Wi-Fi podłączone jest więcej osób. Ponadto problemy mogą być spowodowane zakłóceniami atmosferycznymi w przypadku łączności bezprzewodowej. To częsty problem w czasie deszczu i silnych wiatrów. Oczywiście przyczyną mogą być także awarie w infrastrukturze. Szybkość odtwarzania filmów czy otwierania stron może zależeć także od ilości pracujących w tle aplikacji, a także programów, które korzystają z sieci – na przykład niektóre programy antywirusowe mogą zmniejszać prędkość działania Internetu. Wpływ może mieć także rodzaj systemu operacyjnego. Warto wziąć to pod uwagę.
Materiał partnera zewnętrznego