System do monitoringu floty pojazdów to absolutnie niezbędne narzędzie w każdej firmie spedycyjnej. To cecha innowacyjności i nowoczesności firmy. No ale co właściwie pokazuje taki system GPS? Gdzie car fleet management sprawdzi się najlepiej? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Car fleet management – kto z niego korzysta?
System do monitoringu floty pojazdów mieści się w tak zwanym car fleet management. To zbiór usług dedykowany firmom spedycyjnym oraz wszystkim tym, posiadającym większą flotę aut. W ramach car fleet management dostępny jest nie tylko kompleksowy monitoring floty, ale również pilnowanie okresowych przeglądów i ważności uprawnień kierowców, finansowanie pojazdów i dbanie o aktualność posiadanych polis ubezpieczeniowych. Firmy, oferujące car fleet management najczęściej mają pod swoją opieką kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych firm. To bardzo wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców, bo pozwala na zapomnienie o istotnych obowiązkach, związanych z prowadzeniem firmy. A innych powinności jest przecież i tak bardzo wiele.
Monitoring floty – jak to działa?
Jedną z najpopularniejszych usług w ramach car fleet management jest kompleksowy monitoring floty. Dzięki niemu można na bieżąco kontrolować położenie poszczególnych pojazdów. To rozwiązanie, które może zmniejszyć wydatki firmy nawet o 20 procent. Znika bowiem problem zbędnych przebiegów i niewłaściwego wykorzystania zasobów. Określenie położenia aut jest bardzo precyzyjne. Służą temu specjalne mapy cyfrowe. Dodatkowo możliwe jest śledzenie parametrów eksploatacyjnych pojazdów w czasie rzeczywistym. Zaawansowany system monitoringu flot w ramach car fleet management oferuje też wygodny system raportowania oraz rozbudowaną analizę parametrów eksploatacyjnych pojazdów. To wszystko dba o interesy przedsiębiorcy, optymalizację kosztów i dobry stan floty.
Narzędzia monitoringu GPS
Monitoring floty nie byłby jednak możliwy bez innowacyjnych narzędzi. Firmy, oferujące car fleet management korzystają między innymi ze specjalnych lokalizatorów. One na bieżąco śledzą przejechaną trasę, ewidencjonują czas postojów, pokazują średnią prędkość pojazdu, a także poziom zużycia paliwa. W ramach jednego, niewielkiego urządzenia mieści się odbiornik lokalizacyjny GPS, modem GPRS, który zajmuje się przesyłaniem danych, CAN BUS connector, który umożliwia odczyt poszczególnych parametrów, a także jednostka centralna, czyli po prostu mikrokomputer. Z takich urządzeń warto korzystać, ponieważ są niezawodne.
Materiał partnera zewnętrznego