Samochód dla nowoczesnych firm często jest podstawowym narzędziem pracy. Dobrze prosperujące przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak odpowiedniej floty samochodów osobowych, czy dostawczych. Warto poznać współczesne formy finansowania pojazdów. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na zakup firmowych aut.
Możliwości finansowania samochodów firmowych
Prowadząc działalność, warto skupić się na optymalizacji kosztów. Rozsądne rozliczanie i planowanie wydatków to klucz do rentowności przedsiębiorstwa. Stworzenie przez firmę własnej floty samochodowej wymaga ogromnego wkładu finansowego. Zakup samochodów jest bardzo kosztowną inwestycją. Każdy pojazd wymaga rejestracji, ubezpieczenia oraz corocznych przeglądów technicznych, co generuje dodatkowe wydatki. Ważnym aspektem posiadania przez firmę samochodów służbowych jest też kwestia zaangażowania przedsiębiorcy w ich obsługę. Wiąże się to z poświęcaniem czasu pracowników na serwis, naprawy oraz czynności administracyjne.
Pomijając możliwość zakupu pojazdów służbowych, ze środków własnych lub na kredyt, przedsiębiorcy posiadają obecnie następujące możliwości finansowania samochodów firmowych: wynajem krótkoterminowy, wynajem średnioterminowy, wynajem długoterminowy (leasing operacyjny z obsługą) oraz klasyczny leasing.
Wynajem krótko-, średnio- i długoterminowy
Wynajem krótkoterminowy dobrze sprawdzi się dla pracowników firmy, którzy nie potrzebują samochodu służbowego na co dzień. Jest to, również właściwe rozwiązanie w przypadku szkody komunikacyjnej i potrzeby użycia samochodu zastępczego.
Wynajem średnioterminowy może okazać się słusznym wyborem, gdy pracodawca będzie potrzebował udostępnić pojazd pracownikowi na krótkim kontrakcie. Ta forma sprawdzi się także w przypadku oczekiwania pracowników przedsiębiorstwa na zamówione wcześniej samochody służbowe.
Wynajem długoterminowy jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego leasingu. Jest to, też odpowiednia forma finansowania samochodu, gdy przedsiębiorca postanawia zatrudnić pracownika do konkretnego projektu.
Wynajem floty samochodów to nowoczesne rozwiązanie, zarówno dla dużych korporacji, jak i małych przedsiębiorców. Niezależnie od wielkości firmy i zapotrzebowania na odpowiednią ilość samochodów, niesie to za sobą mnóstwo korzyści.
Zalety wynajmu floty samochodowej
- Niskie obciążenie finansowe przy rozpoczęciu korzystania z wynajętej floty samochodów. Przedsiębiorca nie zamraża kapitału, zachowując większą płynność finansową. Wartość użytkowanych aut nie zalicza się do majątku korzystającego. Finansowanie floty samochodowej traktowane jest jako koszt, a podpisanie umowy nie wpływa w żaden sposób na obniżenie zdolności kredytowej firmy.
- Gwarancja stałej stawki abonamentowej za usługę. Wysokość raty określona w umowie pozostaje taka sama przez cały okres jej trwania. Zawiera wszelkie koszty związane z utrzymaniem samochodu. Rata pokrywa kompleksową obsługę serwisową i wszelkie usługi administracyjne związane z zarządzaniem. Przedsiębiorca płaci tyle samo, nawet gdy w danym miesiącu konieczny jest przegląd samochodu, wymiana oleju, czy opon.
- Przy wyborze właściwych samochodów do firmy, możemy liczyć na prawdziwych fachowców i ekspertów. Pomogą oni dopasować pojazdy do naszych potrzeb, zwiększając komfort, mobilność i bezpieczeństwo pracowników.
- Z racji zapewnienia przez firmę wynajmującą kompleksowej obsługi floty, zarówno przedsiębiorca, jak i pracownicy mogą skupić się na działalności gospodarczej. Czas poświęcony na wizyty w serwisie i działalność administracyjną, może zostać spożytkowany na rozwijanie firmy.
- Samochody, które zapewnia firma wynajmująca, mogą być używane przez wybrany okres. Po upływie kontraktu przedsiębiorca może zdecydować się na jego przedłużenie. Otrzymuje tym samym nowe samochody. Rezygnacja z dalszej współpracy sprawi, że auta trafią na rynek wtórny, a przedsiębiorca nie będzie zmuszony do pozbycia się ich.
- W czasie trwania wynajmu przedsiębiorca nie musi rozliczać wielu faktur miesięcznie, związanych z ubezpieczeniem, przeglądami, naprawami itp., ale otrzymuje jedną fakturę zbiorczą, która uwzględnia wszelkie koszty związane z flotą samochodów służbowych.
Czym charakteryzuje się dobra oferta wynajmu
Flota samochodów wynajmowana w dobrej ofercie powinna posiadać wliczone w cenę ubezpieczenie, assistance, przeglądy, naprawy oraz wymianę części eksploatacyjnych. Dodatkowo powinno zostać uwzględnione również auto zastępcze, które zapewnia ciągłość użytkowania w razie kolizji, czy awarii.
Wynajem powinien odbywać się w kilku prostych krokach: rezerwacja, odbiór, przedłużenie umowy lub zwrot pojazdu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokonać gruntownej analizy potrzeb, nakreślić cele, które będą realizować samochody firmowe i odbyć konsultację, korzystając z profesjonalnego doradztwa.
Materiał partnera