Wybór samochodu dostawczego, który spełniałby wszystkie oczekiwania, nie należy do najprostszych. Jest to spora inwestycja dla małych i średnich przedsiębiorstw, a już na pewno dla osoby fizycznej. Dlatego przed zakupem należy rozważyć wiele istotnych czynników, dzięki którym uda się nabyć odpowiedni model. Co wziąć pod uwagę przy kupnie auta dostawczego z salonu?
Określenie celów
Pojazd musi być wybierany z myślą o tym, jaką funkcję będzie spełniał. Na zakup samochodów dostawczych najczęściej decydują się firmy remontowo-budowlane, kurierskie, ale także mniejsze firmy dowożące towary na terenie i w pobliżu miejsca zamieszkania. Punktem wyjściowym co do decyzji jest określenie tego, co i jak często będzie transportowane.
Pojemność samochodu
Na wstępie warto zaznaczyć, że pojazdy o masie do 3,5 tony nie wymagają posiadania szczególnych uprawnień do ich prowadzenia. Wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B. Rozmiary samochodu powinny być dopasowane do potrzeb działalności. Jeśli firma na co dzień nie przewozi towarów wielkogabarytowych, wystarczające może okazać się auto osobowo-dostawcze. Jeśli natomiast pojazd kupowany jest na potrzeby firmy przeprowadzkowej czy remontowej, należy rozważyć kupno większego pojazdu o konkretnych parametrach.
Oszczędność
Oczywiste, że każdy chciałby dokonać korzystnego zakupu, otrzymując świetną jakość za niewygórowaną cenę. W przypadku aut dostawczych niska cena nie zawsze okazuje się idealnym rozwiązaniem. Decydując się na oszczędny pojazd, trzeba liczyć się z inwestycją, która zwraca się dopiero po czasie. Oszczędności pojawiają się wówczas, gdy w aucie zastosowano nowocześniejszą technologię, co nie idzie w parze z atrakcyjną ceną zakupu.
Przykładem mogą być samochody dostawcze z dwiema turbinami, dzięki którym kierowca może rozwijać większe prędkości przy stosunkowo niskim spalaniu. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które wysyłają auta w dalekie trasy. Dalsze oszczędności zapewni nowoczesna skrzynia biegów, posiadająca tryb Eco.
Rodzaj zabudowy
Bardzo istotnym elementem determinującym zakup jest typ zabudowy. Do najbardziej uniwersalnych należy zabudowa skrzyniowa, umożliwiająca przewóz wielu rodzajów towarów. Firmy przewozowe decydują się na zakup pojazdu z zabudową kurierską, którą cechuje duża ładowność, liczne punkty mocowania oraz gwarancja bezpieczeństwa przewożonych paczek. Nabywca ma też do wyboru kupno pojazdu z plandeką, która sprawdza się do przewożenia mebli czy towarów na paletach. Do przewozu żywności proponuje się izotermę (obowiązkowo z certyfikatem ATP) lub chłodnię wyposażoną w agregaty chłodnicze.
Wyposażenie
Kierowca spędzający w aucie wiele godzin dziennie, powinien mieć zapewnione komfortowe warunki do pracy. Na wyposażeniu auta dostawczego nie powinno zabraknąć klimatyzacji czy ogrzewania postojowego. Dobrze, gdyby pojazd miał także czujnik cofania. Auto wyposażone w podstawowe narzędzia ułatwi jazdę każdemu kierowcy.
Partnerem materiału jest salon Toyota Okęcie – samochody dostawcze Toyota Warszawa.
Materiał partnera zewnętrznego