Producenci aut często nęcą do zakupu pojazdu hasłami o bardzo małej częstotliwości potrzeby wymiany oleju silnikowego. Niektórzy są w stanie nawet w żywe oczy zapewniać, że wystarczy odwiedzić serwis jedynie raz na 50 tys. km. Nie da się ukryć, że takie rzeczy można włożyć między bajki (i to takie wymagające naprawdę dużej wyobraźni). Zamiast wierzyć w niezwykle obiecujące hasła sprzedawców, lepiej samemu zainteresować się, w jakich momentach i w jaki sposób wymieniać olej silnikowy.
Co ile czasu dokonywać wymiany oleju silnikowego?
Jak już udało nam się wyżej ustalić – zamiast wierzyć zapewnieniom producentów i sprzedawców, zdecydowanie lepiej jest decydować się na częstszą wymianę oleju silnikowego. Warto przy tym także posiłkować się preparatami wspomagającymi jak np. płukanki do silnika, by już od początku zadbać o jego długie i płynne działanie – więcej szczegółów tutaj.
W przypadku nowego samochodu dobrą praktyką jest wymiana co 30 tys. km. Wraz z narastającym wiekiem samochodu (a co za tym idzie także zużyciem poszczególnych części i podzespołów) zmniejszać interwał odległościowy między poszczególnymi wymianami. Termin, w którym powinno się to zrobić, zależy od wielu czynników.
Czynniki wpływające na częstość potrzeby wymiany oleju
Intensywność i sposób użytkowania auta jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o częstości potrzeby wymiany oleju silnikowego. Jeśli jeździmy głównie po mieście i to na krótkie (tj. poniżej 10 km) odcinki, zabieg ten może być wymagany o wiele częściej. Tak samo może być w przypadku rzadkiego użytkowania auta lub jeżdżenia po drogach nieutwardzonych.
Ważne jest też, czy kierowca stosuje się do zasad tzw. eco-drivingu. Dzięki temu potrzeba wymiany oleju może występować rzadziej nawet mimo niesprzyjających warunków wspomnianych powyżej.
Skuteczna wymiana oleju
Żeby odpowiednio wymienić olej silnikowy i przy tym zachować czystość w skrzyni korbowej, zalecane jest korzystanie z płukanek do silnika. Taki preparat wlewa się do starego oleju tuż przed spuszczeniem go. Po tym silnik powinien działać jeszcze przez ok. 15 minut na biegu jałowym.
Po tym czasie można spuścić stary olej silnikowy zawierający zanieczyszczenia i osady usunięte przez płukankę, a następnie uzupełnić stan nowym olejem.
Materiał partnera zewnętrznego