Zarówno przed pandemią, jak i w jej trakcie leasing oraz wynajem długoterminowy stanowiły dwie najpopularniejsze formy finansowania nowych samochodów. Obydwie z nich zapewniają firmom i konsumentom duży poziom bezpieczeństwa i elastyczność w kontekście spłaty zobowiązań oraz produktów komplementarnych. Która forma finansowania jest bezpieczniejsza w dobie pandemii koronawirusa i którą warto wybrać?
Leasing – dla tych, którzy chcą posiadać
Leasing – a zwłaszcza leasing operacyjny – jest obecnie jedną z najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania samochodów. Jest to idealna opcja dla wszystkich tych, którzy chcą wykupić samochód pod koniec trwania umowy i cieszyć się jego posiadaniem na własność.
Jednocześnie leasing operacyjny zapewnia możliwość znacznej optymalizacji podatkowej, co dodatkowo stwarza firmom możliwość ograniczenia wysokości podatku dochodowego i podatku VAT.
Do zalet leasingu należy zaliczyć również możliwość rozłożenia finansowania na dowolny okres w zakresie od roku do nawet 5 lat. Rozłożenie spłaty samochodu na dłuższy okres znacząco ogranicza wysokość comiesięcznych zobowiązań, a w konsekwencji pozwala uzyskać dostęp do lepiej wyposażonych, bezpieczniejszych i bardziej komfortowych modeli samochodów.
Oczywiście leasingobiorca nie jest zobligowany do wykupu samochodu pod koniec trwania umowy leasingowej. Równie dobrze może zakończyć umowę bez wykupu lub przedłużyć ją na kolejne, nowe auto. Dzięki temu finansujący może regularnie, co kilka lat, wymieniać samochód na nowszy model.
Wynajem długoterminowy – dla tych, którzy wolą korzystać
Obecnie co czwarte auto wyjeżdżające na polskie ulice jest finansowane za pośrednictwem wynajmu długoterminowego. Tę relatywnie nową na polskim rynku formę finansowania chętnie wybierają zarówno przedsiębiorstwa, jak i klienci indywidualni. Powód jest prosty – usługa wynajmu długoterminowego pozwala uzyskać dostęp do szerokiej gamy droższych aut przy zachowaniu możliwie niskich comiesięcznych kosztów związanych z opłacaniem rat abonamentowych.
Możliwe jest to dzięki spłacaniu w czasie trwania wynajmu jedynie utraty wartości pojazdu w czasie eksploatacji. Pod koniec wynajmu długoterminowego samochód zwracany jest do firmy wynajmującej, a dotychczasowy użytkownik auta nie musi martwić się jego późniejszą odsprzedażą na rynku wtórnym czy utrzymaniem kilkuletniego samochodu na własną rękę.
Jednocześnie wynajem długoterminowy jest traktowany w świetle prawa jako usługa. Dzięki temu całość kosztów ponoszonych z tytułu wynajmu może być zaliczana do kosztów prowadzenia działalności. W konsekwencji wynajem długoterminowy stwarza najkorzystniejsze warunki do optymalizacji podatkowej.
Kluczową zaletą najmu, która sprawia, że jest on obecnie jedną z najbezpieczniejszych form finansowania, jest fakt, że umowa wynajmu może być elastycznie dopasowana do potrzeb najemcy. Dzięki temu wynajem długoterminowy Audi, BMW czy Skody może być relatywnie prosto skończony przed czasem lub wydłużony zgodnie z potrzebami najemcy.
Materiał partnera zewnętrznego