Wydaje się, że sprzedaż samochodu w dobie Internetu to rzecz banalnie prosta. Nic bardziej mylnego. Mimo że sam procesy zarówno kupna, jak i sprzedaży znacznie się uprościły, to na sprzedającym wciąż spoczywają pewne obowiązki, których powinien dopełnić. Sprzedajesz samochód lub właśnie się nad tym zastanawiasz? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, przystępując do tego procesu.
Podstawowe informacje o sprzedaży samochodu
Żeby sprzedać samochód, trzeba przede wszystkim spełnić szereg formalności. Jako zbywca będziesz musiał odwiedzić wiele miejsc, np. wydział komunikacji, ubezpieczyciela czy urząd skarbowy. Poza tym po twojej stronie leży wykonanie jeszcze kilka innych istotnych rzeczy, które przedstawione są poniżej.
- Pierwszą czynnością, od której powinieneś zacząć jest zebranie kompletu dokumentów takich jak dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu.
- Następnie przygotuj dokumenty, które będą potrzebne do przepisania polisy OC na nowego właściciela pojazdu.
- Sporządź umowę kupna-sprzedaży w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
- Po udanej transakcji poinformuj wydział komunikacji o tym, że sprzedałeś samochód – masz na to 30 dni.
- Kolejnym punktem na Twojej liście powinno być poinformowanie ubezpieczyciela, że samochód zmienił właściciela. Powinieneś zamknąć tę sprawę w 14 dni od sprzedaży.
- Na sam koniec warto wspomnieć o zachowaniu podpisanej umowy kupna-sprzedaży. Może Ci się ona przydać w przypadku ewentualnych problemów w przyszłości, jakich jak mandat za przekroczenie prędkości samochodem, który już do Ciebie nie należy.
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży?
Zapewne zastanawiasz się, jak powinna wyglądać poprawnie sformułowana umowa. Otóż powinieneś zawrzeć w niej następujące informacje:
- dane personalne sprzedającego i kupującego;
- datę i miejsce zawarcia umowy;
- kwotę za jaką sprzedałeś samochód;
- datę przekazania pojazdu kupującemu;
- opis kto ponosi kosztu związane z zawarciem umowy;
- dokładny opis sprzedawanego samochodu – markę, model, rok produkcji, numery rejestracyjne;
- oświadczenie kupującego, że jest świadomy stanu technicznego auta i nie ma co do niego żadnych zastrzeżeń;
- podpisy obu stron.
Sprzedaż samochodu w Warszawie
Jeśli chcesz sprzedać swój samochód w Warszawie lub okolicy, a nie masz czasu na organizację wyżej wymienionych formalności – zdecyduj się na skup samochodów. Warszawa to miasto, w którym wiele firm oferuje skupowanie pojazdów w dobrym stanie, jak i takim, który uniemożliwia jazdę.
Jeśli zgłosisz się do takiej firmy, masz pewność, że wszystkie formalności będą leżeć po stronie skupu samochodów w Warszawie. Twoim jedynym obowiązkiem będzie zatem pojawienie się na miejscu, podpisanie odpowiednich dokumentów i zabranie pieniędzy. Ten sposób jest o tyle wygodny, że samochód nie musi nadawać się do jazdy, żeby otrzymać za niego pieniądze.
To, w jaki sposób sprzedasz samochód zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeśli wolisz zrobić to po swojemu musisz liczyć się z tym, że czeka Cię dużo przygotowywania dokumentów, ale masz wpływ na ten proces od początku do końca. Wolisz chcesz mieć sprawę szybko z głowy, lepszym rozwiązaniem będzie skup samochodów Warszawa, gdzie wszystkie formalności będę leżeć po stronie firmy.
Materiał partnera