Wynajem długoterminowy aut na chwilę obecną wybiera około 20% polskich przedsiębiorców. Procent zwolenników tej stosunkowo nowej formy finansowania floty staje się w naszym kraju coraz popularniejszy. Komu i dlaczego opłaca się wynajem długoterminowy? Dlaczego systematycznie zyskuje na popularności, kosztem lepiej znanego leasingu lub kredytu? Oto kilka trudnych pytań i prostych odpowiedzi.
W czym wynajem długoterminowy jest lepszy od leasingu?
Aby udzielić odpowiedzi na zagadnienia związane z przewagami wynajmu długoterminowego, najpierw prześledźmy co tak naprawdę kryje się pod tym terminem i co wchodzi w skład wynajmu długoterminowego, sprawiając jednocześnie, że jest korzystniejszy niż leasing. Różnice pomiędzy obiema formami finansowania tkwią przede wszystkim w usługach dodatkowych, takich jak serwisowanie, rozliczanie, księgowość oraz wszelkie czynności administracyjne. W przypadku wynajmu długoterminowego, powyższe dodatki wchodzą w skład finansowania i są doliczane do comiesięcznej raty. Tradycyjny leasing nie obejmuje takich udogodnień, więc to odpowiedzialność leasingobiorcy. Okresowa opłata za dodatkowe usługi oznacza dużą wygodę, ponieważ są wykonywane w 100% przez Wynajmującego. Oferta jest dzięki temu kompleksowa i spójna. Łatwo domyślić się, że zabiegani przedsiębiorcy, cierpiący na ustawiczny brak czasu, chętnie korzystają z formy finansowania auta, odciążającej ich napięty grafik.
Co dokładnie wchodzi w skład usług dodatkowych? Między innymi:
- Ubezpieczenie.
- Assistance.
- Wymiana opon.
- Wymiana materiałów eksploatacyjnych.
- Okresowe przeglądy.
- Rejestracja auta.
- Karty paliwowe.
- Likwidacja szkód.
- Auto zastępcze.
- Naprawy w autoryzowanych serwisach.
- Odsprzedaż po określonym terminie.
- Księgowość związana z wydatkami na flotę.
Dzięki tak szerokiej liście udogodnień, przedsiębiorca oraz jego pracownicy nie muszą poświęcać cennego czasu na załatwianie formalności w urzędach, warsztatach i punktach usługowych, skupiając 100% swoich wysiłków na prowadzeniu działalności. Nawet w przypadku poważnego zdarzenia drogowego, najemca może oczekiwać szybkiej pomocy – pakiet usług dodatkowych zapewni mu zastępcze auto, którym bezpiecznie dotrze do pierwotnego celu, a następnie wykona likwidację szkód po wypadku. Jeśli auto będzie wymagało naprawy, trafi ono do autoryzowanego serwisu. I to wszystko bez ingerencji osoby użytkującej pojazd.
Korzyści finansowe wynajmu długoterminowego
Mimo że wynajem długoterminowy samochodu jest pełniejszą formą finansowania, niż leasing, wcale nie oznacza, że jest droższy. Wręcz przeciwnie. Szacuje się, że oszczędności sięgają nawet kilkunastu procent i to kolejna przewaga wynajmu. Z czego się bierze? Najemca płacąc comiesięczne raty za wynajem finansuje jedynie utratę wartości auta, a dodatkowo ma dostęp do zniżek wynegocjowanych u producentów przez firmy oferujące wynajem. Rabaty mogą obejmować np. części zamienne lub opony. W ogólnym rozrachunku pozwala to płacić mniej. Wartość auta po okresie wynajmu, na bazie której wylicza się utratę wartości, jest znana w momencie podpisywania umowy i nie może ulec zmianie. Dzięki temu przedsiębiorca nie zostanie zaskoczony żadnymi nieplanowanymi wydatkami w okresie trwania wynajmu i będzie spłacał auto według jasno wyliczonego, kilkuletniego budżetu.
Dodatkową korzyścią jest fakt, że całość raty za wynajem przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zapewniając sobie odpisy podatkowe. Poza tym wartość auta nie wchodzi w skład majątku Najemcy, dzięki czemu nie obciąża bilansu firmy i pozwala zaoszczędzić np. na firmowe inwestycje.
Wygoda w użytkowaniu auta w wynajmie długoterminowym wiąże się nie tylko z pełną obsługą ale też z uproszczonym rozliczaniem. W praktyce oznacza to otrzymanie jednej faktury za liczne czynności związane z użytkowaniem auta, np. naprawy, przeglądy, tankowanie, czy ubezpieczenie.
Wynajem długoterminowy auta to także skrócenie cyklu inwestycyjnego. Docenia się to zwłaszcza na początku, gdy przychodzi do załatwienia wstępnych formalności. Dzięki zawczasu wypracowanym porozumieniom między dostawcą a producentem aut, ubezpieczycielami i usługodawcami, Najemca oszczędza czas i nie musi przechodzić przez skomplikowane procedury.
Materiał partnera zewnętrznego