Efektywne i ekonomiczne ogrzewanie obiektów średnio i wielkokubaturowych oznacza konieczność sprostania wielu wymaganiom i zastosowania przemyślanych rozwiązań grzewczych. Układ pomieszczeń magazynowych czy socjalno-biurowych, funkcja budynku, wysokość i rozkład regałów powinny być dokładnie przeanalizowane. Tylko wtedy możemy uzyskać komfortowe warunki dla pracowników i ograniczone do niezbędnego minimum koszty związane z ogrzewaniem obiektu przemysłowego.
Promienniki podczerwieni
Ogrzewanie promiennikowe to rozwiązanie grzewcze cieszące się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Promienniki podczerwieni instalowane są w obiektach średnio i wielko kubaturowych takich jak hale magazynowe, centra logistyczne czy hale sportowe. Promieniowanie podczerwone emitowane jest przez gorące powierzchnie, w przypadku gazowych promienników podczerwieni gaz spalany w rurze powoduje wytwarzanie energii cieplnej przetwarzanej następnie w fale elektromagnetyczne. Fale elektromagnetyczne w kontakcie z obiektem prowadzą do jego ogrzania. Urządzenia montowane są w odległości od 1 do kilku metrów od sufitu. Dzięki temu nie zabierają powierzchni użytkowej i umożliwiają uzyskanie komfortowej temperatury wewnątrz obiektu. Przy ich pomocy możemy stworzyć strefy grzewcze z temperaturą dostosowaną do zapotrzebowania i specyfiki danego punktu. Same urządzenia pracują cicho i nie zakłócają komfortu pracy osób przebywających w ich zasięgu. Dodatkowo nie powodują nadmiernego ruchu powietrza. Dzięki temu kurz, bakterie czy nieprzyjemne zapachy nie rozprzestrzeniają się po obiekcie.
Nagrzewnice powietrza
Czynnik grzewczy zastosowany w nagrzewnicach pozwala na wyróżnienie kilku rodzajów nagrzewnic, m.in. olejowych, wodnych, elektrycznych czy też gazowych. Nagrzewnice powodują ogrzanie powietrza w pomieszczeniu, nagrzane powietrze zaś osoby tam przebywające. Jaka jest zasada działania nagrzewnic? W przypadku nagrzewnic gazowych, spalany gaz prowadzi do powstania energii cieplnej. Ta z kolei przekazywana jest za pośrednictwem wentylatora w określonym kierunku. Ogrzewaniu może podlegać wnętrze pomieszczenia lub też strumień gorącego powietrza może być skierowany do kanału wentylacyjnego. Możliwa jest modulacja wydajności urządzeń mieszcząca się w przedziale od 30% do 100% mocy nominalnej – z odprowadzaniem kondensatu lub też od 60% do 100% – bez odprowadzania kondensatu. Montaż urządzeń możliwy jest wewnątrz lub na zewnątrz budynku.
Nagrzewnice powietrza oraz promienniki podczerwieni podobnie jak szereg innych urządzeń sprawdzających się w ogrzewaniu i wentylacji obiektów średnio i wielkokubaturowych znajdziemy w ofercie firmy Systema Polska.
Materiał partnera