Botox – czy jest się czego obawiać?

Botoks to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Nie brakuje osób zachwyconych efektami zabiegu, które powracają do gabinetu na kolejne iniekcje toksyny botulinowej. Jednocześnie – spory odsetek osób obawia się wykonania zabiegu. Jakich kwestii najczęściej dotyczą te obawy? Czy botoks to bezpieczny zabieg? W naszej rozmowie z lekarzem dermatologiem Ewą Kopycińską, ekspertem medycyny estetycznej w Klinice Neonia w Krakowie postaramy się obalić wszelkie kontrowersje dotyczące botoksu.

Z czego wynika ogromna popularność zabiegów z użyciem toksyny botulinowej?

Oblicze współczesnej medycyny estetycznej kształtowane jest przez zabiegi, które spełniają dwa podstawowe warunki: są efektywne oraz bezpieczne. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej doskonale wpisują się w tą ideę – w rękach profesjonalisty botoks jest całkowicie bezpiecznym preparatem o szerokim wachlarzu zastosowań. Poza możliwością redukcji zmarszczek i odmłodzenia twarzy, botoks może być wykorzystywany w leczeniu nadpotliwości, a także migreny. Popularności botoksu sprzyja także znikoma bolesność zabiegu, jego niemal natychmiastowy efekt oraz możliwość powtarzania zabiegu w zależności od potrzeb.

Co wiemy o toksynie botulinowej i jej działaniu?

Toksyna botulinowa, inaczej zwana jadem kiełbasianym to neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Jej właściwością jest blokowanie przewodnictwa nerwowo – mięśniowego. Kosmetologia wykorzystuje tą właściwość w celu blokowania aktywności mięśni mimicznych twarzy, co zapewnia efekt wygładzenia już istniejących zmarszczek oraz profilaktykę powstawania kolejnych. Poza natychmiastowym efektem odmładzającym, botoks może okazać się pomocny w leczeniu bardzo kłopotliwej przypadłości, jaką jest nadpotliwość. W tym celu stosowany jest botoks na dłonie, na czoło, pachy czy inne obszary objęte nadmierną potliwością.

W medycynie estetycznej stosowane są najwyższej jakości preparaty zawierające toksynę botulinową typu A, o stopniu czystości właściwym preparatom medycznym. Preparaty są testowane dermatologicznie, powinny zawierać certyfikaty jakości. I przede wszystkim – powinny być stosowane wyłącznie przez osoby mające do tego uprawnienia. A specjalistami, którzy mogą wykonywać iniekcje botoksem są lekarze medycyny estetycznej.

Więcej na ten temat na stronie: https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/toksyna-botulinowa/

Wysoka jakość preparatu toksyny botulinowej to jedyny czynnik wpływający na bezpieczeństwo zabiegu?

Oczywiście, że nie. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do jakiejkolwiek ingerencji w ciało i przerwania integralności skóry, niezwykle kluczowe znaczenie mają kompetencje specjalisty oraz warunki, w jakich zabieg jest wykonywany. Wspomniałam już wcześniej o tym, kto może podawać botoks – i tego należy bezwzględnie przestrzegać. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na renomę i opinie gabinetu medycyny estetycznej. Zabieg powinien być przeprowadzony konsultacją lekarską, w czasie której musi być wykluczone występowanie jakichkolwiek przeciwwskazań do zabiegu. W czasie samego zabiegu kluczowe znaczenie ma użycie odpowiedniego rozcieńczenia preparatu i znajomość stopnia jego dyfuzji w tkance, a także precyzyjne wyznaczenie punktów iniekcji. Z kolei po zabiegu wiele leży po stronie pacjenta, który powinien przestrzegać zaleceń pozabiegowych.

Rozmowa z Ewą Kopycińksą lekarzem dermatologiem ekspertem medycyny estetycznej w Klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.

A co ze sławnym efektem maski, czyli nadmiernym ograniczeniem mimiki twarzy po botoksie?

Zabieg botoksu ma służyć odmłodzeniu i upiększeniu twarzy. I służy – jeśli spełnione zostaną wymienione wcześniej warunki. Zastosowanie botoksu na zmarszczki mimiczne to zabieg precyzyjny, który powinien zapewnić nienaganny, naturalny efekt. Precyzyjne dobranie dawki preparatu wyklucza pojawienie się niepożądanego efektu nienaturalnie nieruchomej twarzy. Wybierając renomowany gabinet medycyny estetycznej nie musimy się obawiać takich powikłań.

Mamy już pewność, że botoks na zmarszczki to zabieg bezpieczny. Kto może zdecydować się na jego wykonanie?

Botoks to zabieg dedykowany zarówno osobom młodym, jak i dojrzałym. Osoby około 25 – 30 roku życia decydują się na wykonanie zabiegu botoksu w celu redukcji pierwszych, niewielkich zmarszczek. Równie często toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w celu profilaktyki starzenia – zredukowanie ruchów mimicznych twarzy spowalnia bowiem pojawianie się zmarszczek. Osoby dojrzałe z kolei wykonują botoks w celu wygładzenia zmarszczek i przywróceniu twarzy młodszego, łagodniejszego wyglądu.

A jak długo działa botoks?

Efekty zabiegu pojawiają się po około dwóch tygodniach, a czas ich utrzymywania się wynosi do 6 miesięcy. Daje to możliwość powtarzania zabiegu w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Niektórzy traktują odwracalność efektów jako wadę, gdyż woleliby, aby efekt utrzymywał się stale. Dla innych to zaleta – można bowiem modyfikować efekty kolejnych zabiegów, osiągając pożądany wyraz twarzy. Czas trwania botoksu determinuje częstotliwość wykonywania zabiegów. Jeśli zależy nam na stałym utrzymywaniu efektu wygładzenia twarzy, iniekcje botoksem powinny być powtarzane co 3 – 4 miesiące, choć jest to kwestia indywidualna.


Materiał powstał we współpracy z https://neonia.com.pl