Olej tamanu, czyli skuteczny sposób na trądzik

olej tamanu
Olej tamanu zawdzięcza swoją rosnącą popularność wielofunkcyjnym składnikom | fot.: stock.adobe.com

W walce z uciążliwym trądzikiem coraz rzadziej uciekamy się do agresywnych chemicznych rozwiązań, za to coraz częściej sięgając po naturalne środki. Jednym z nich jest stopniowo zdobywający coraz większą popularność olej tamanu. Ten olejek o ciemnej, zielono-brązowej barwie i mocnym, specyficznym zapachu w niedługim czasie stał się ulubieńcem zwolenników naturalnej pielęgnacji skóry. Jakie są jego właściwości? Czy faktycznie jest tak skuteczny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Skład oleju tamanu

Olej tamanu zawdzięcza swoją rosnącą popularność wielofunkcyjnym składnikom. Jednym z nich jest kwas oleinowy, stanowiący około 49% produktu. Jest to jednonienasycony kwas tłuszczowy z typu Omega-9. Posiada właściwości nawilżające, wygładzające oraz ułatwiające wchłanianie substancji aktywnych. Kwas oleinowy występuje także w oleju rzepakowym oraz w oliwie z oliwek.

Kolejnym składnikiem oleju tamanu o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych jest kwas linolowy, odpowiedzialny za regenerację i nawilżenie naskórka, a także za redukcję przebarwień i wygładzenie skóry. Jest to nienasycony kwas tłuszczowy z typu Omega-6 i stanowi około 21% składu oleju.

Zawarte w olejku w mniejszych ilościach kwas kalofillowy i kallofilloidyna również odgrywają istotną rolę, pełnią bowiem funkcję antybakteryjną.

Ostatnimi składnikami oleju tamanu, o których zdecydowanie trzeba wspomnieć, są kumaryny i fitosterole. Kumaryny, tak samo jak kwas kalofillowy i kallofilloidyna, zapobiegają rozwijaniu się bakterii oraz mają właściwości przeciwzapalne. Z kolei fitosterole (takie, jak np. stimagestrol) odpowiadają za ochronę i regenerację skóry, ponadto również działają przeciwzapalnie.

Olej tamanu – do czego służy?

Olej tamanu może być używany do każdego typu cery. Najczęstsze zastosowanie znajduje jednak w pielęgnacji skóry wrażliwejproblematycznej i trądzikowej. Do pielęgnacji tego typu cery sprawdza się doskonale, ponieważ łagodzi stany zapalne, dogłębnie nawilża, redukuje liczbę zaskórników i przyspiesza gojenie zmian skórnych. Co więcej, działa kojąco oraz zmniejsza widoczność przebarwień i blizn potrądzikowych.

Olej tamanu sprawdzi się także w przypadku pielęgnacji skór podrażnionych i wrażliwych  – wówczas przyniesie ulgę poprzez zredukowanie nieprzyjemnego swędzenia i zaczerwienienia skóry.

Posiadaczki cery tłustej docenią olejek także za zdolności normalizujące i błyskawiczne wchłanianie.

Jak stosować olej tamanu?

Istnieją dwa sposoby stosowania oleju tamanu. Można zaaplikować go jako indywidualny preparat, rozprowadzając go równomiernie na całej twarzy, omijając okolice ust i oczu, i dokładnie wmasowując. Aby spotęgować działanie olejku należy rozgrzać kilka kropel oleju na dłoni przed nałożeniem go na skórę.

Drugim sposobem zastosowania olejku jest połączenie go z innymi kosmetykami, np. z serum czy kremem nawilżającym. Takie połączenie sprzyja w szczególności cerze zanieczyszczonej i często może być elementem kuracji skóry – wówczas kilka kropli dodajemy do innego produktu kosmetycznego i stosujemy razem.

W przypadku miejscowych, silnych zmian skórnych wskazane jest natomiast używanie preparatu punktowo w niewielkiej ilości.

Podsumowując, olej tamanu jest idealną metodą na zwalczenie trądziku dzięki swoim właściwościom łagodzącym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Olejek ten skutecznie redukuje liczbę zaskórników, a także zmniejsza widoczność przebarwień skórnych i blizn potrądzikowych. Ponadto działa w sposób kojący i nawilżający, co sprawia, że jest idealnym elementem pielęgnacji skóry wrażliwej i problematycznej. Pozwala w łagodny sposób zwalczać trądzik, bez konieczności uciekania się do chemicznych metod leczenia. Może być stosowany osobno lub w połączeniu z innymi kosmetykami.

Jak widać, olej tamanu na trądzik jest całkowicie bezpieczny i niewiarygodnie skuteczny. Nie wahaj się dodać go do swojej codziennej pielęgnacji cery i sprawdź jego działanie na własnej skórze.

OLI